Petycja przeciwko budowie kolejnego supermarketu w D.Górniczej

Dąbrowa Górnicza, 05.02.2013 r.

 

 

Do Prezydenta Miasta Dąbrowa

p. Zbigniewa Podrazy,

Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Dąbrowie Górniczej

oraz

Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej

 

 

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi budowy kolejnego hipermarketu w Centrum Miasta Dąbrowa Górnicza (na zbiegu ulic Kościuszki i Sobieskiego), my, mieszkańcy i sympatycy tego miasta wyrażamy swój głęboki sprzeciw w stosunku do tej decyzji.

W pobliżu znajduje się już Centrum Handlowe “Pogoria” oraz “OBI” i nie wydaje nam się, żeby budowa nowego marketu była uzasadniona i poparta dobrem mieszkańców, a raczej chęcią zysku.

Budowa marketu oznacza wycięcie przynajmniej kilkunastu drzew zdobiących park, a ciężki sprzęt będzie musiał wjechać również na alejki spacerowe, które kilka lat temu częściowo wytyczył i wyłożył kostką brukową inwestor budujący CH “Pogoria”.

Czy naprawdę jest to konieczne, a przede wszystkim – potrzebne?

Co z resztą prywatnych sklepów, które wciąż walczą o utrzymanie się w okolicy tak dużego centrum handlowego, jakim jest “Pogoria”?

Co z mieszkańcami, których o takich decyzjach się informuje, a nie z nimi konsultuje?

My, mieszkańcy i sympatycy Dąbrowy Górniczej protestujemy przeciwko tej decyzji.

Mimo że teren jest prywatny, jako władze miasta są Państwo przecież władni wstrzymać, bądź anulować pozwolenie na tę budowę, która nam w żaden sposób nie służy i nie jest nam potrzebna.

W związku z powyższym my, niżej podpisani:

1. Oczekujemy zmiany decyzji w sprawie budowy kolejnego marketu w Centrum Dąbrowy Górniczej (skrzyżowanie ul. Kościuszki i Sobieskiego).

2. Oczekujemy podejmowania w przyszłości rozmów z mieszkańcami i przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie tego typu działań i inwestycji.

3. Oczekujemy zmiany statusy działki nr 40 w Dąbrowie Górniczej - z terenu przeznaczonego pod zabudowę usługową na teren zieleni urządzonej - jak pozostała przyległa część parku;

4. Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do urzędników odpowiedzialnych za sprzedaż ww. działki, znajdującej się w przestrzeni publicznej, w ręce prywatne.