Petycja ws. Zgłoszenie przedsięwzięcia w programie rewitalizacji

 

Do :

Burmistrz Gminy Alwernia

Tomasz Siemek

e-mail: sekretariat@alwernia.pl

 

Zgłoszenie przedsięwzięcia proponowanego do ujęcia w programie rewitalizacji na terenie Podłęża w gminie Alwernia na lata 2010-2017 oraz 2016 - 2020

 

 

Proponowane zmiany dotyczą całego szereg działań, które pozwolą ożywić region pod względem gospodarczym, przestrzennym i społecznym. Przede wszystkim nacisk powinien być skierowany na zagospodarowanie nowej platformy widokowej ujętej w uchwale nr.LVIII/416/2010 Rady miejskiej w Alwerni z dnia 23 września 2010 roku poprzez wykonanie projektu zagospodarowania platformy.

Z strony urbanistycznej proponuje formę budowy parkingu na Skowronku wykonaną przez Nadleśnictwo Krzeszowice ( dotyczy altanek, krzesełek, stolików, ogrodzenia), które sprawdziłoby się przy zagospodarowaniu nowej platformy widokowej. Sprawa ta jest ujęta w uchwale i nie ma powodu by niweczyć proponowane zagospodarowanie. Tym bardziej, że wkomponuje się to w obecny krajobraz turystyczny Podłęża.

Oczywistą sprawą jest stworzenie systemu informacji turystycznej dotyczącej sołectwa. Obecnie Podłęże pozyskało więcej informacji na temat historii. Charakterystyka miejscowości Podłęża przeszła pozytywną opinię przez Redaktorów Wikipedii i jest obecnie dostępna na stronie internetowej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Podłęże_(powiat_chrzanowski)

Wcześniejsza charakterystyka geograficzna, historyczna i turystyczna, zawarta już w uchwałach nr.LVIII/416/2010, NR XIII/107/2015 RADY MIEJSKIEJ W ALWERNI z dnia 16 listopada 2015 oraz innych źródłach podanych na stronie Wikipedii dają podstawę do oznakowania ciekawostek turystycznych oraz wykonanie tablic informacyjnych.

Ważną sprawą w ramach zapewnienia mieszkańcom dostępu do usług jest darmowa strefa Internetu WI-FI. Lokalizacja i budowa nadajnika, przekaźnika powinna znajdować się w otoczeniu Klubu Wiejskiego.

By zamknąć obszar turystyczny Podłęża ulicami Wapienna – Radosna – Studzienna – Nadwiślańska trzeba wykonać miejsce pod ognisko wraz z zabudową. Usytuowanie tego miejsca powinno znaleźć się w obszarze tzw. ‘’pastwiska’’.

Podsumowując, proponuje się:

 - zagospodarowanie nowej platformy widokowej, powyżej ulicy Na Skałki poprzez budowę altanki, krzesełek, stolików ( stosując technologie, która uniemożliwi dewastacje obiektu, wyrwaniem, spaleniem itp.)

- budowa tablicy informacyjnej zawierającej charakterystykę i historię Podłęża przy ulicy Radosnej w obszarze Klubu Wiejskiego

- budowy przekaźnika WI-FI w obszarze Klubu Wiejskiego przy ulicy Radosnej

- budowy miejsca na ognisko, krzesełek, stolików poniżej ulicy Studziennej ( stosując technologie, która uniemożliwi dewastacje obiektu, wyrwaniem, spaleniem uraz porwanie przez nurt Wisły w razie powodzi.)

Janusz Mucha.