Plac zabaw w centrum Niemodlina - zmieńmy wychodek dla psów w tętniący życiem, kolorowy plac dla dzieci!

 

PETYCJA

  Plac zabaw w centrum Niemodlina - zmieńmy wychodek dla psów w tętniący życiem, kolorowy plac dla dzieci!

 

Szanowna Pani Burmistrz,
Szanowni Radni.

My niżej podpisani mieszkańcy Niemodlina zwracamy się z prośbą o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu wybudowanie nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, na placu przy ulicy Drzymały 22 (bezpośrednie sąsiedztwo tartaku - zdjęcia 2, 3 i 4), który aktualnie służy głównie jako wychodek dla psów.

Naszym celem, jako rodziców, a także osób, którym dobro dzieci oraz mienia pozostawianego w okolicy ulic Drzymały i Podwale nie jest obojętne, jest uzyskanie Państwa wsparcia oraz gwarancji, że w najbliższym czasie (najpóźniej wiosna 2020) inicjatywa budowy placu zabaw zostanie zrealizowana. Dzieci szybko rosną i nie możemy czekać na plac zabaw kolejnych kilka lat. Pewne obietnice zostały już składane.

Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie warunków aktywnej i bezpiecznej zabawy dla wszystkich mieszkających w okolicy dzieci, niezależnie od statusu materialnego i społecznego rodziców.  Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, iż ilość dzieci zamieszkujących okolice ulic od Bohaterów Powstań Śląskich, przez Drzymały, Podwale, w tym na ulicy Rynek jest relatywnie duża w stosunku do miejsc, w których dzieci mogą się bezpiecznie bawić. W związku z tym najczęstszymi obecnie aktywnościami dzieci w tych okolicach jest wspinanie się po śmietnikach (zdjęcie 1), rozrzucanie śmieci w okolicy, rzucanie kamieniami, gra w piłkę na ulicy, jazda rowerami, czy na rolkach pomiędzy samochodami zaparkowanymi na placu pomiędzy ulicami Drzymały i Podwale. Bardzo często efektem tych „zabaw” są niestety porysowane i poobijane samochody oraz oczywiste urazy.

Większość rodziców robi co może, żeby swoim pociechom zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju i zabawy, jednak nie wszystkich rodziców na to stać lub nie mają do tego odpowiednich warunków. Z uwagi na powyższe, uważamy, że niniejsza inicjatywa spowoduje wiele dodatkowych korzyści, tj. polepszenie stosunków w lokalnej społeczności poprzez wspólne spędzanie czasu, częstsze kontakty dzieci z rówieśnikami, czy sama aktywność ruchowa, która jest nieoceniona w odpowiednim rozwoju naszych pociech, zwłaszcza dziś, w czasach, gdy większość z nich spędza czas przed ekranami, w domach.

Uważamy, że ten nieużytek jest idealnym miejscem do powstania dużego placu zabaw, zorganizowanego dla dzieci w różnym wieku. W związku z bezpośrednim sąsiedztwem drogi, a także tartaku, taki plac zabaw powinien być ogrodzony. Prosimy, aby plac zawierał urządzenia, które pozwolą na zabawę dzieciom w każdym wieku (np. huśtawka z zabezpieczeniami, mała zjeżdżalnia, piaskownica, czy bujaki na sprężynach – dla najmłodszych oraz większa zjeżdżalnia, drabinki, ścianka wspinaczkowa, huśtawka, czy stół do ping-ponga – dla starszych dzieci). Dobrym pomysłem byłoby objęcie placu zabaw monitoringiem miejskim w celu ograniczenia prób uszkodzenia go.

Wygodny tryb życia w komforcie cywilizacyjnym często wiąże się z rezygnowaniem przez dzieci z aktywności ruchowej i sportu, co prowadzi do niesprawności rozwojowych, wad postawy, nerwic neurowegetatywnych, niewydolności mięśniowej,  otyłości, cukrzycy i wielu innych tzw. chorób cywilizacyjnych. Uważamy, że przy istnieniu możliwości częściowego sfinansowania budowy placu zabaw z różnych źródeł (np. fundusze unijne) taki plac powinien powstać w tym rejonie jak najszybciej.

Wierzymy, że Pani Burmistrz oraz Państwo Radni zgodzą się z nami, iż taka inwestycja jest tej części miasta niezbędna i uczynią wszystko co w ich mocy aby ten cel został osiągnięty. Zmieńmy tą pustkę pod naszymi oknami w coś kolorowego, co będzie tętniło życiem, bo dzieci to nic innego jak radość i życie. Bardzo proszę w imieniu rodziców, naszych dzieci i własnym,  stwórzmy coś niepowtarzalnego i pokażmy, że potrafimy o nasze dzieci zadbać.

 

 Z wyrazami szacunku, pełni nadziei, my niżej podpisani.

 

Zdjęcie 1 - obecny plac zabawBez tytułu11.jpg

Zdjęcie 2 

Bez tytułu5.jpg

Zdjęcie 3 

Bez tytułu21.jpg

Zdjęcie 4 

Bez tytułu41.jpg


Monika Krokoszyńska, Mirosława Gołojuch, Agata Kliś    Skontaktuj się z autorem petycji
Facebook