Podpisz petycję ws. rozbudowy ekranów akustycznych przy Osiedlu Złocień

Do Marszałka i Sejmiku Województwa Małopolskiego,

My, mieszkańcy Osiedla Złocień (Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim Miasta Krakowa), w związku z konsultacjami społecznymi prowadzonymi w ramach aktualizacji "Programu ochrony środowiska przed hałasem" dla województwa małopolskiego, zwracamy się do Pana Marszałka WM o uwzględnienie w wymienionym programie działań naprawczych w postaci rozbudowy ekranów akustycznych wzdłuż drogi ekspresowej S7 przy ul. Henryka i Karola Czeczów, w trybie priorytetowym.

Na Osiedlu Złocień znajduje się ponad 30 budynków mieszkalnych, a z uwagi na dalsze plany rozbudowy jest to jedno z najdynamiczniej rozwijających się osiedli mieszkaniowych w Krakowie. Przez bliskość drogi ekspresowej S7 i brak kontynuacji rozbudowy ekranów znaczna część Osiedla jest zanieczyszczona hałasem przekraczającym normy przewidziane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

Badanie poziomu hałasu przeprowadzone na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej z bloku 36 przy ul. Henryka i Karola Czeczów (załączone) wykazało przekroczenie normy w porze dziennej o 3,2 i 8,2 dB w zależności od punktu pomiaru. Blok 38 przy tejże ulicy jest w jeszcze gorszej sytuacji. Nawet orientacyjne mapy hałasu opublikowane przez Urząd Miasta Krakowa wskazują, że w całości znajduje się on w obszarze stałego oddziaływania hałasu powyżej 70 dB.

Hałas ma wpływ nie tylko na ludzi mieszkających najbliżej drogi S7 (co najmniej 150 mieszkań, z czego połowa w najgłośniejszej strefie). Dotyka dzieci i rodziców korzystających ze znajdującego się nieopodal placu zabaw, przedszkola, pacjentów przychodni lekarskiej i wszystkich pojawiających się w obszarze jego oddziaływania, co ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jako obywatele płacący podatki mamy prawo oczekiwać, że na osiedlu mieszkalnym, którego rozbudowa odbywa się na skutek legalnych zezwoleń, władze centralne i samorządowe będą utrzymywać standardy przewidziane przez prawo, jak Ustawa Prawo ochrony środowiska.

Uważamy również, że sytuacja w której każdego dnia tysiące kierowców mijają bloki położone przy drodze ekspresowej, niechronione przez ekrany akustyczne nie przystoi miastu takiemu jak Kraków.

Z uwagi na powyższą sytuację domagamy się uwzględnienia ochrony Osiedla Złocień w "Programie ochrony środowiska przed hałasem" dla województwa małopolskiego. 

  


Tomasz Kręciewski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Tomasz Kręciewski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...