Poparcie inicjatywy utworzenia Centrum Partyzantów Polskich - kompleksu muzealnego z ośrodkiem edukacyjno – badawczym w Osuchach

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944” skupia uczestników walk partyzanckich w czasie II wojny światowej, ich rodziny oraz sympatyków. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest powołanie w Osuchach Centrum Partyzantów Polskich: kompleksu muzealnego z ośrodkiem edukacyjno – badawczym o charakterze ogólnopolskim. Warto podkreślić, że obecnie w Polsce nie istnieje żaden obiekt, który w sposób kompleksowy, nowoczesny i wieloaspektowy prezentuje historię walk partyzanckich.

Dlaczego podjęliśmy starania, by to właśnie w Osuchach powstało Centrum Partyzantów Polskich? Przede wszystkim Puszcza Solska już od XIX wieku była naturalnym terenem działalności oddziałów partyzanckich (licznie występowały one tam m. in. w powstaniu styczniowym). Szczególna rola przypadła temu regionowi w czasie II wojny światowej. Liczne oddziały partyzanckie zgromadzone w Puszczy Solskiej skutecznie paraliżowały niemiecką komunikację, uniemożliwiały dostęp do znajdujących się w lasach wsi, a czasem nawet większych miast, organizowały liczne i skuteczne akcje odwetowe i bojowe. W czerwcu 1944 roku Niemcy zdecydowali się przeprowadzić tam dwie akcje zbrojne (Sturmwind I i Sturmwind II), w celu oczyszczenia terytorium z oddziałów partyzanckich w obliczu zbliżającego się frontu. Rezultatem akcji Sturmwind II była bitwa pod Osuchami (zwana także bitwą nad Sopotem), stoczona 25 czerwca 1944 roku. Do walki przeciw partyzantom Niemcy skierowali około 30 000 żołnierzy, broń pancerną i lotniczą. Skala akcji Sturmwind była ewenementem w Generalnym Gubernatorstwie, gdyż nigdy wcześniej ani nigdy później do walki na terenie GG nie zaangażowano tak dużych sił, jak w czerwcu 1944 roku. W wyniku bitwy zginęła niemal cała zgromadzona w tamtejszej okolicy polska kadra dowódcza i kilkuset żołnierzy AK i BCh. Te tragiczne wydarzenia, bohaterstwo i martyrologię polskich żołnierzy upamiętnia między innymi cmentarz w Osuchach, na którym spoczywa ponad 300 poległych. Jest to największa partyzancka nekropolia w Europie.

Stowarzyszenie pragnie, by po latach nieobecności na kartach polskiej historii - to miejsce i bohaterowie tych wydarzeń zostali właściwie upamiętnieni. Osuchy bowiem to nie historia regionalna, lecz przede wszystkim symbol otwartej, bezpardonowej walki z okupantem i najwyższego poświęcenia dla Ojczyzny. Dlatego właśnie Osuchy to naturalna lokalizacja dla muzeum walk partyzanckich o wymiarze ogólnopolskim. Stworzenie takiej placówki, przedstawiającej kompleksowo historię walki partyzanckiej na ziemiach polskich to najważniejszy cel Stowarzyszenia. Nasze działania koncentrują się dzisiaj na stworzeniu Zespołu Merytorycznego, w skład którego powinni wejść przedstawiciele m. in. Ministerstwa Kultury, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz administracji regionalnej. Celem jest koordynacja dalszych prac przygotowawczych, w tym wypracowanie całościowego programu funkcjonowania przyszłej placówki oraz formuły i zasad jej działania.

W połowie marca 2018 roku z zarysem koncepcji programowej, wizualizacją, kosztorysem i informacją o przekazaniu przez władze gminne terenu pod budowę zapoznała się Naczelnik z Departamentu Ministerstwa Kultury, uznając, że przygotowana dokumentacja jest dobra. Zwróciliśmy się także z pismem przewodnim do Ministra Jarosława Sellina, prosząc o pozytywną opinię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego co do idei i zamiaru utworzenia muzeum. W czerwcu 2018 roku pełna dokumentacja trafiła do Prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowni Państwo! Zabiegając o poparcie dla idei powstania Centrum Partyzantów Polskich u władz regionalnych i centralnych nie zapominamy o tych, którym przede wszystkim takie Centrum miałoby służyć. Dlatego tak ważny jest dla nas każdy indywidualny głos poparcia. Dla nas jest to niezmiernie istotne wsparcie: znak, że warto i że trzeba działać dalej. Im więcej osób zechce wesprzeć powstanie Centrum, tym większe szanse na szybką realizację tego ważnego projektu.

 

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego "Osuchy 1944"

      

 

       

                               


Agnieszka Pawłowska-Kubik (Stow. Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944")    Skontaktuj się z autorem petycji