Remont dworca PKP Sułkowice

                         Sz. P. Ewa Wójcik                                                                           Dyrektor Oddziału Gospodarowania
                         Nieruchomościami PKP S.A.
                         Województwo mazowieckie,                                                       podlaskie i  łódzkie
                         ul. Armatnia 14, 01-246 Warszawa

 

                                                Podanie

 

Szanowna Pani Dyrektor,


        Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wnikliwą analizę opisanego niżej problemu, który dotyczy przystanku PKP Sułkowice( województwo mazowieckie). Z tego przystanku kolejowego korzysta ponad 1000 pasażerów dziennie, w większości mieszkańcy gminy Chynów (liczba określona na podstawie sprzedanych biletów  w kasie, bez biletów zakupionych internetowo oraz innych kasach - w tym biletów miesięcznych). Liczba ta będzie szybko wzrastała wraz z rozwojem zabudowy jednorodzinnej.Sułkowice są bardzo atrakcyjną miejscowością ze względu na dobre połączenie z Warszawą i Radomiem. Kolej staje się wiodącym środkiem komunikacji mieszkańców Sułkowic i okolicznych miejscowości w związku z rosnącymi kosztami paliw. Z przystanku PKP Sułkowice korzysta nie tylko lokalna społeczność, ale również podróżni z całej Polski, m. in. policjanci, którzy przyjeżdżają na kursy do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Ważne więc jest pierwsze wrażenie, jakie pasażerowie odnoszą wysiadając z pociągu. Dworzec powinien być wizytówką danej miejscowości. Jakie wrażenie podróżny odniesie wysiadając na przystanku w Sułkowicach? Co poczuje? Pytania pozostawimy bez komentarza.
        Obserwując szybki proces degradacji budynku dworca kolejowego, jako mieszkańcy
domagamy się podjęcia skutecznych działań w celu niezbędnej modernizacji infrastruktury, aby zapobiec dalszemu niszczeniu. Aktualny stan techniczny wymaga pilnej interwencji. Zasadnym więc jest, aby po zakończonym już remoncie linii kolejowej R8 na odcinku Warszawa – Radom zadbać o całą infrastrukturę towarzyszącą.
         Zamykana część poczekalni została odmalowana wewnątrz, natomiast pozostałe
prace nie zostały dokończone. Część wejściowa jest bardzo zaniedbana i mocno zniszczona (np. spadający tynk, co widać na załączonych zdjęciach). Część ta powinna zostać oświetlona dla poprawy bezpieczeństwa (np. poprzez zamontowanie lampy z czujnikiem ruchu). Cała elewacja na zewnątrz budynku także wymaga odnowienia.
        Na przystanku kolejowym brakuje poczekalni z prawdziwego zdarzenia, gdzie
pasażerowie mogliby usiąść i odpocząć, a w czasie zimy schować przed mrozem i ogrzać.          W pobliżu nie ma również toalety dla podróżnych. Pasażerowie często oczekują
kilkadziesiąt minut na pociąg, ze względu na opóźnienia w ich kursowaniu. Toaleta była
kiedyś obok budki dróżnika. Obecnie rogatki otwierają się już automatycznie, więc po budce jak i WC nie ma już śladu.
        Kolejny problem stanowią strome schody prowadzące do kasy biletowej, zwłaszcza w zimie. Schody te oraz wysoki próg do poczekalni są niedostosowane do podjazdu dla
wózków, przez co stanowią duże utrudnienie dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także rodziców z małymi dziećmi i wózkami dziecięcymi. Swobodny dostęp do każdej przestrzenipublicznej powinien być zapewniony zgodnie z Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami .
         Chcielibyśmy, aby przystanek kolejowy w Sułkowicach był naszą wizytówką. Prosimy o podjęcie odpowiednich działań, by nasz dworzec stał się chlubą, był miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla pasażerów.

                                                                    Z szacunkiem

                                    Mieszkańcy Sułkowic i Nowych Grobic


Mieszkańcy Sułkowic i Nowych Grobic    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mieszkańcy Sułkowic i Nowych Grobic do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...