RLKS dla Mazowsza

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Ludwik Rakowski

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Adam Struzik

Wnosimy o:

- uwzględnienie w projekcie RPO Województwa Mazowieckiej na lata 2014-2020 oddzielnej Osi Priorytetowej dla Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność umożliwiającej realizację wielofunduszowych Lokalnych Strategii Rozwoju na terenie Mazowsza Oraz wydzielanie na jego realizację 10% alokacji komponentu regionalnego EFS oraz 5% alokacji EFRR dla Mazowsza.

- powołanie w ramach podzespołu 4, zespołu redakcyjno-programowego utworzonego w celu przygotowania RPO WM na lata 2014-2020 grupy roboczej do wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na Mazowszu oraz zaproszenie do niego przedstawicieli mazowieckich organizacji pozarządowych.

Uzasadnienie

1. Komisja Europejska (KE) w okresie programowania 2014 – 2020, zwróciła szczególną uwagę na rozwój lokalny w polityce regionalnej. Za szczególnie ważny uznała instrument, jakim jest Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Instrument ten zapisany jest w art. 28 – 31 projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), Funduszu Spójności (FS), Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) objętych zakresem Wspólnych Ram Strategicznych (WRS).

2. Zgodnie z zapisami projektu Programowanie perspektywy finansowej na lata 2014-2020- Umowa Partnerska (wersja z 12 lipca 2013 r.) w Sekcji 3.  pkt 3.1.1 wyróżnić można typy działań, które są w szczególności predysponowane do włączenia w ramy CLLD. Są to:(1) odbudowa zdolności do rozwoju poprzez zintegrowaną rewitalizację zdegradowanych społecznie, ekonomicznie i fizycznie obszarów miejskich; (2) wsparcie dla procesów rozwojowych i restrukturyzacyjnych wobec obszarów wiejskich i miejskich; (3) poprawa dostępu mieszkańców do podstawowych dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe; (4) działania z zakresu rynku pracy oraz stymulacja wewnętrznego potencjału gospodarczego; (5) zwiększenie aktywności społeczno-zawodowej osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym; (6) wykorzystanie walorów środowiska przyrodniczego oraz potencjału dziedzictwa kulturowego na rzecz lokalnego rozwoju społeczno - gospodarczego; (7) wspieranie rozwijania połączeń na linii miasto-wieś.

3. Zwracamy uwag, że dla osi dedykowanej RLKS następuje powiększenie, zgodnie z art. 110 Wspólnych Ram Strategicznych, o 10% maksymalnej stopy współfinansowania ze środków Unii Europejskiej.

4. Osobna Oś Priorytetowa RLKS umożliwi Instytucji Wdrażającej łatwiejsze i bardziej uporządkowane zarządzanie środkami dedykowanymi temu instrumentowi, także w zakresie uzyskania efektu synergii pomiędzy RLKS a Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi i Regionalnymi Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi.

5. Mamy nadzieję, że zgodnie z intencją Komisji Europejskiej instrument RLKS również na Mazowszu przyczyni się do zwiększenia udziału społeczności lokalnej w programowaniu i zarządzaniu rozwojem swoich „małych ojczyzn” zarówno na obszarach wiejskich i miejskich.

Grzegorz Grabowski

Centrum Rozwoju Lokalnego przy Zielonkowskim Forum Samorządowym

 


Grzegorz Grabowski    Skontaktuj się z autorem petycji