#RatujmyMickiewicza petycja do Sejmu i Senatu w przedmiocie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych

Białystok 03.05.2025

 

Wspólnota Lokali Mieszkaniowo-Usługowych

Mickiewicza 48, w Białymstoku

ul. Mickiewicza 48, 15-232 Białystok

 

 

 

Petycja do Marszałka Sejmu
i Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Z prośbą o przekazanie do obydwu izb

 

 

P E T Y C J A

 

Działając na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 2 ust. 1-3 ustawy o petycjach, niniejszym składamy petycję w przedmiocie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI).

Jednocześnie na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy o petycjach oświadczam, że wyrażamy / nie wyrażamy zgody na ujawnienie moich danych osobowych na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję.

 

UZASADNIENIE

 

Zwracamy się z apelem o poprawienie lub usunięcie z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI). ZPI naruszają ustalone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (mpzp) proporcje pozwalające na zachowanie lub przywrócenie prawidłowych warunków życia mieszkańców i równowagi przyrodniczej. W przypadku Białegostoku nie są zgodne z ekofizjografią miasta i organizacją funkcjonowania osiedla.

 

Przez radykalne zmiany niezgodne z ekofizjografią i organizacją funkcjonowania osiedla rozumiemy:

  • zmianę przeznaczenia terenu (np. intensywna zabudowa mieszkaniowa zamiast usług),

  • znaczne zwiększenie dopuszczalnej wysokości budynków (np. 38 m zamiast 10m),

  • nadmierne zagęszczenie zabudowy (np. 80% zamiast 30%),

  • wprowadzanie kondygnacji podziemnych w miejscach, gdzie obowiązywał ich zakaz,

  • niszczenie sąsiadujących terenów zielonych (np. kondygnacje podziemne obok stawu rewitalizowanego za 1,8 mln złotych i wjazd na budowę przez teren wokół stawu),

  • naruszanie stosunków wodnych (mapa hydroizobat pierwszego poziomu wodonośnego wskazuje wody gruntowe na poziomie 1-2m), prowadzące do zagrożeń hydrologicznych.

 

Obserwujemy, że decyzje dotyczące nowych inwestycji często nie uwzględniają interesu mieszkańców i prowadzą do degradacji przestrzeni miejskiej, generując negatywne skutki społeczne i środowiskowe. Złożone 21.01.2025 r. przez firmę Eurofirma Nieruchomości sp. z o.o. ZPI dotyczące adresu Mickiewicza 50 w Białymstoku, jest tego przykładem. Wiceprezydent przyjął ZPI, Komisja Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska dała pozytywną rekomendację, ignorując merytoryczne uwagi mieszkańców. Radni ugięli się dopiero na skutek protestów mieszkańców na XI sesji Rady Miasta Białystok 24 lutego 2025 r. Wycofali głosowanie nad wadliwym projektem i podjęli decyzję o zwróceniu projektu inwestorowi.

ZPI jako nowe narzędzie w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym może prowadzić do negatywnych konsekwencji: strat finansowych, problemów prawnych, spadku zaufania i reputacji, nieodwracalnych skutków środowiskowych i innych nadużyć.

 

Projekty niezgodne z ekofizjografią, betonujące przestrzeń miejską i niszczące tereny zielone (Co wykazała kontrola NIK 9.12.2024 w Białymstoku jako “braki w zakresie zapewnienia ochrony terenów zielonych przed presją inwestycyjną”.) nie przyczyniają się do rozwoju miasta. Powodują natomiast jego wyludnienie. Starzejące się społeczeństwo potrzebuje zielonych miejsc do spaceru i odpoczynku w bezpośredniej bliskości swojego zamieszkania. Budowa osiedli rzeczywiście daje pewne miejsca pracy, ale są one krótkoterminowe i niekoniecznie przekłada się to na realny rozwój miasta. Inwestowanie w zrównoważoną infrastrukturę i różnorodne sektory gospodarki przynosi lepsze efekty dla mieszkańców i środowiska.

 

W związku z powyższym apelujemy do Sejmu i Senatu RP o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu:

  • Zaostrzenie przepisów dotyczących lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego, tak aby ograniczyć możliwość procedowania inwestycji niezgodnych z ekofizjografią terenu oraz ładem przestrzennym.

  • Zobowiązanie organów administracyjnych do przeprowadzania rzetelnych analiz wpływu nowych inwestycji na infrastrukturę, środowisko i jakość życia mieszkańców.

  • Wprowadzenie ustawowych mechanizmów ochrony terenów zielonych, zapewniających zrównoważony rozwój miast i osiedli oraz harmonijną urbanistykę zgodną z interesem społecznym.

 

Apelujemy o zmiany legislacyjne, które zapewnią transparentność i dbałość o przestrzeń publiczną, zapobiegając niekontrolowanej zabudowie i degradacji środowiska naturalnego.

 

 

Podpis

 

Załączniki:

 

  1. ZPI złożone przez inwestora

  2. Protest mieszkańców

  3. Ekofizjografia

  4. Obecny MPZP

  5. Studium

  6. Podpisy mieszkańców


Wspólnota Lokali Mieszkaniowo-Usługowych Mickiewicza 48, w Białymstoku    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Wspólnota Lokali Mieszkaniowo-Usługowych Mickiewicza 48, w Białymstoku będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...