Sprzeciw planowanym zmianom trasy dla linii 674 w obszarze Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii

Jako stowarzyszenie mieszkańców “Nowe Katowice” chcielibyśmy wyrazić sprzeciw planowanym zmianom trasy dla linii 674, które mają nastąpić od 14.06.2023. Trasa linii zostanie przywrócona do wersji sprzed remontu wiaduktu na ul. Szopienickiej jeżdżąc w oba kierunki przez Nikiszowiec.

Mieszkańcy Nikiszowca ostatnio między innymi dzięki naszej reakcji zyskali linię 900, która została wydłużona do tej dzielnicy. Dodatkowo szybkie połączenia do centrum oferuje linia 930, która jest wręcz dedykowana dla mieszkańców tej dzielnicy.

Linia 674 w aktualnej formie (omijając Nikiszowiec) jest trzecią po linii 920 i M13 szybką opcją dojazdu do centrum Katowic oraz zdecydowanie pierwsza jeśli chodzi o zasięgi obsługiwane w rejonie Śródmieścia oraz Osiedla Paderewskiego do którego jest bardzo duży popyt z dzielnicy Giszowiec. W czasach krótkich czasów w taryfie biletowej czas przejazdu ma ogromne znaczenie, a trasa która ma wejść w życie jest niekorzystna taryfowo dla mieszkańców Giszowca.

Między Nikiszowcem a Giszowcem nie ma co narzekać na brak autobusów, gdyż większość linii pracuje na tym odcinku z zamierzonym przez pomysłodawców skutkiem. Nikiszowiec straci autobus do dwóch przystanków na Osiedlu Paderewskiego (Graniczna, Biblioteka Śląska) na które bardzo łatwo się przesiąść z linii 900, gdyż po ul. Granicznej ruch autobusowy jest bardzo wysoki.

Dodatkowo linia 674 w aktualnej formie oszczędza jeden autobus w dni robocze, który można wykorzystać w innym celu. Po wejściu w zmian w życie będzie potrzebnych pięć autobusów.

Wiemy, że jedni będą zadowoleni, drudzy nie. Natomiast nowoczesny schemat planowania transportu miejskiego opiera się bardziej na sprawnych przesiadkach niż na liniach wycieczkowych odjeżdżających z doliczeniem czasu każde osiedle, park wraz z dojazdem w środku tygodnia na okoliczne działki.

Giszowiec jako duże i rozległe osiedle powinno być priorytetem linii 674 gdyż to osiedle tworzy dużą frekwencję na niej. Dodatkowo w czasie wprowadzania nowej polityki parkingowej w mieście powinno się jednocześnie zadbać o usprawnienie komunikacji zbiorowej dla dzielnic ościennych ze śródmieściem, a nie pogarszać ją.

 grafika3.png

 


Stowarzyszenie Nowe Katowice    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie Nowe Katowice do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUBPłatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...