SPRZECIW WOBEC PLANÓW ZABUDOWY TERENU PRZY UL. KOZIEROWSKIEGO W SKÓRZEWIE, GMINA DOPIEWO
Opis przedmiotu petycji: Sprzeciw wobec projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Kozierowskiego w m. Skórzewie, gm. Dopiewo, dla inwestycji obejmującej budowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych z parkingiem i elementami infrastruktury technicznej oraz zagospodarowaniem terenu.
My niżej podpisani Mieszkańcy Skórzewa nie zgadzamy się na planowaną inwestycję opisaną w w/w projekcie mpzp, dla dobra społeczności lokalnej, jak również Gminy Dopiewo.
UZASADNIENIE
1. Zgodnie z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla miejscowości Skórzewo ustalono maksymalną zabudowę do dwóch kondygnacji nadziemnych, zatem plany zabudowy wielorodzinnej są niezgodne z tymi zapisami (uwaga nr 29, ppkt.1., Załącznik nr 3 do Uchwały Nr XVI/226/16 Rady Gminy z dn. 29 lutego 2016r.). Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dn. 27 marca 2003r., wyraźnie wskazuje, że ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych.
2. W otoczeniu planowanej inwestycji znajduje się zabudowa kameralna jednorodzinna, w tym szeregowa i w tym duchu należy zachować ład przestrzenny na przedmiotowym terenie, a układy mieszkaniowe jednorodzinne powinny być uzupełniane wyłącznie formami zabudowy jednorodzinnej, takimi samymi jak występujące w danym układzie.
3. Prawo ochrony środowiska (Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r.) wymaga dostosowania funkcji, struktury i intensywności zabudowy do uwarunkowań przyrodniczych. Planowana inwestycja zaburza dotychczasowy układ zabudowy rejonu, w którym jest planowana, poprzez radykalne zagęszczenie zabudowy i wprowadzenie chaosu w układzie budynków. Oprócz negatywnego wpływu na stosunki wodne inwestycja znacząco utrudni wymianę powietrza w okolicy, przez co utrudni walkę ze smogiem. Należy wziąć pod uwagę, że tam, gdzie planowana jest inwestycja są pola, zatem odpływ wody deszczowej odbywa się bezpośrednio do gruntu. Po szczelnej zabudowie parkingami i budynkami, retencja zostaje zaburzona, co w czasach postępującej suszy jest, szczególnie na obszarach wiejskich, sytuacją niedopuszczalną i należy jej zapobiegać, a nie dodatkowo przyspieszać. Ustalenia Gminy Dopiewo z października 2018r., dla miejscowości Dopiewo, Skórzewo i Dąbrowa wyraźnie wskazują, że „zbyt intensywne zainwestowanie terenów może wiązać się z uszczelnieniem dużych powierzchni terenów, co wpłynie na znaczne zmniejszenie zdolności infiltracyjnych gruntów i pogorszenie warunków retencyjnych terenów.”(Prognoza oddziaływania na środowisko, rozdział 3, podrozdział 3.4) Czy planując miejscowe zagospodarowanie terenu w takiej formie, Gmina wykonała jakiekolwiek prace, które poprawiłyby w/w stan?
4. Nie do przyjęcia jest fakt, że interes dewelopera jest dla władz gminy ważniejszy od interesu Mieszkańców. Każdy z nas wybierając Skórzewo na miejsce życia kierował się podobnymi przesłankami. Najważniejsze to spokój, cisza, możliwość obcowania z przyrodą oraz brak zwartej zabudowy i zatłoczenia. Ci, którym niezbędne do życia są sklepy i blokowiska, zostali w Poznaniu. Powstało już Osiedle Grafitowe (które wciąż się rozbudowuje, tuż obok powstają kolejne 4 bloki, a w okolicy Galerii Mallwowej osiedle 5-piętrowych bloków!!!). Czy to nie wystarczy??? Należy również podkreślić, że zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań dla gminy „obecnie intensywność mieszkań na terenie gminy jest bardzo wysoka i nie występuje zjawisko deficytu mieszkań”.
5. Nawiązując do punktu 4) sugeruje się zamiast zabudowy kolejnych pól i łąk zadbać o miejsce, w którym Mieszkańcy Skórzewa mogliby wypocząć i miło spędzić czas. Jedyny park jest zaniedbany, brudny, odpychający, od wielu lat będący miejscem spotkań osób o niewybrednej naturze. Czas zadbać o potrzeby Mieszkańców, którzy od lat zasilają budżet Gminy.
6. Infrastruktura drogowa nie jest przystosowana do odbioru większej ilości użytkowników (od kilkuset do kilku tysięcy). Ze Skórzewa do Poznania prowadzi jedna ulica, którą jeżdżą również mieszkańcy Dąbrowy, Dąbrówki i innych (a może wszystkich) miejscowości. Już teraz, w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu od ronda na ul. Malwowej do kościoła szybciej przejdzie się na nogach niż przejedzie autem. Autobusy są przepełnione. Szkoły i przychodnie również (limit pacjentów został już dawno wyczerpany). Gdzie przyszli mieszkańcy Skórzewa mają się leczyć i uczyć?
Zrozumcie Państwo, Skórzewo to jest wieś. Nie róbcie z niej na siłę metropolii. My, Mieszkańcy, świadomie i celowo wybraliśmy tę wieś na miejsce do życia. Zrozumiałe jest, że gmina musi się rozwijać. Jednakże zaproponowany przez Gminę kierunek rozwoju wydaje się być wysoce nietrafiony. Większość ludzi dziś, tak jak my, ucieka z miasta szukając spokoju i prywatności. Idealnym pomysłem byłoby zatem zachowanie charakteru sielskiej miejscowości, przyciągnięcie ludzi do kameralnych szeregowców, a nie do tętniących życiem osiedli, których w Poznaniu jest dużo. W przypadku braku pozytywnego rozpatrzenia naszej Petycji jesteśmy gotowi jako społeczność lokalna do wszelkich przewidzianych prawem form protestu w obronie zachowania tożsamości naszej małej Ojczyzny.
Magdalena Skontaktuj się z autorem petycji