STOP FERMIE DROBIU

PETYCJA
w sprawie sprzeciwu mieszkańców wobec realizacji inwestycji pn. „Budowa fermy drobiu w miejscowości Garbatówka-Kolonia, gmina Cyców”

My niżej podpisani mieszkańcy miejscowości Garbatówka-Kolonia, Garbatówka, okolicznych oraz inni zainteresowani sprzeciwiamy się realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa fermy drobiu w miejscowości Garbatówka-Kolonia, gmina Cyców”. Mamy poważne podstawy by sądzić, że realizacja inwestycji i związanej z nią infrastruktury przyczyni się do znacznego pogorszenia stanu środowiska w okolicy oraz jakości życia jej mieszkańców na wielu płaszczyznach. Poniżej niektóre z nich.

 

Powstanie fermy drobiu spowoduje emisję wielu zanieczyszczeń (amoniaku, metanu, podtlenku azotu, siarkowodoru, pyłów, patogenów), które mogą powodować skażenie powietrza, gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych. Hodowla drobiu wiąże się z produkcją dużych ilości odpadów, takich jak obornik kurzy, martwe ptaki oraz emisja gazów, pyłów i odoru, a także stanowi źródło wielu patogenów: bakterii, wirusów (w tym ptasia grypa), zarodników grzybów, co jest realnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i środowiska oraz stanowi zagrożenie epidemiologiczne. Uwalniający się amoniak, działa szkodliwie bezpośrednio na ludzi, powodując choroby dróg oddechowych jak i pośrednio przez skażenie gleby i wody. Inwestycja planowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów ornych i upraw co może mieć katastrofalny wpływ na produkcję rolną.

 

Olbrzymie obawy wzbudza również bliskie położenie planowanej inwestycji względem zabudowań mieszkalnych. Odór i skażenie mikrobiologiczne może przenosić się na znaczne odległości z prądami powietrza. Fetor może być odczuwalny w promieniu kilku kilometrów. Problemem może być, także wzmożona emisja hałasu emitowanego podczas budowy i eksploatacji fermy. Działalność fermy powoduje również zwiększenie ilości myszy, szczurów i insektów.

 

Działka na której ma zostać zlokalizowana ferma drobiu nie jest uzbrojona a więc konieczne będzie wykonanie ujęcia wody i odprowadzenie nieczystości. W fazie eksploatacji ferma taka zużywa ilości wody na skalę przemysłową, dlatego pojawia się pytanie czy będzie to znacząco oddziaływać na warunki hydrogeologiczne. Intensywna eksploatacja wód podziemnych może spowodować pogorszenie wilgotności gleb uprawnych i pozbawić źródła wody pobliskie domostwa korzystające ze studni.


Wzmożony ruch pojazdów ciężarowych podczas ewentualnej budowy i późniejszej eksploatacji fermy wpłynie na szybką dewastację infrastruktury drogowej, która i tak jest w opłakanym stanie, co bardzo utrudni lub nawet uniemożliwi dojazd do posesji oraz sprzętu rolniczego do pól uprawnych.

Miejscowość nasza znajduje się na obszarze pojezierza łęczyńsko-włodawskiego, w bliskim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego, stanowi bardzo bliską okolicę jezior, szlaków turystycznych, atrakcji przyrodniczych i może być uważana za region turystyczny. Sama okolica obfituje w piękne widoki, zielone krajobrazy, stanowi enklawę dla licznych skupisk dzikich zwierząt, gwarantuje ciszę spokój i czyste powietrze. Pobliskie drogi polne i leśne naszej okolicy licznie uczęszczane są w celach rekreacyjnych zarówno przez mieszkańców jak i turystów w sezonie wakacyjnym. Planowana inwestycja spowoduje absolutną dewastacje tego pięknego miejsca pod kątem turystycznym. Tym bardziej, że właściciele najbliższych zabudowań i działek, w niedalekiej przyszłości planowali rozpocząć działalność agroturystyczną i niektórzy poczynili już w tym kierunku inwestycje. Na taką działalność pozwala zapis w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pobliskich działek, jak w takim razie ma się do tego ewentualne wydanie pozwolenia na powstanie uciążliwej działalności hodowlanej w postaci ferm drobiu! Wyrażenie zgody na budowę fermy drobiu będzie skutkować otwarciem drzwi na powstanie w przyszłości podobnych inwestycji, co zmieni naszą okolicę w przemysłową i zdegradowaną.

Spadek atrakcyjności okolicy, w której znajduje się ferma drobiu spowoduje „wymieranie wsi”, nikt nie będzie chciał w takim miejscu kupić działki, wybudować domu, osiedlić się. Nie bez znaczenia będzie, także drastyczny spadek wartości okolicznych nieruchomości, którego nikt mieszkańcom nie zrekompensuje.

 

Szanowny Panie Wójcie, jako mieszkańcy terenów, na których planowana jest inwestycja uciążliwa dla nas i środowiska prosimy aby wydając decyzję wziął Pan pod uwagę argumenty przez nas przedstawione. Ogromnie prosimy więc aby pochylił się Pan nad naszym postulatem, nim wyda Pan decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Zwracamy się z prośbą o wzięcie pod uwagę szerokiego sprzeciwu społecznego wobec przedmiotowej inwestycji, gdyż jako obywatele mamy prawo domagać się, aby nasz głos nie był ignorowany w procesach decyzyjnych, które mają wpływ na stan środowiska w jakim mieszkamy oraz nasze życie. Liczymy, że szeroki protest społeczności, którego dowodem są podpisy pod poniższym dokumentem okaże się dla Pana wiążący.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Ewa do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...