stop likwidacji kolei w Karkonoszach

Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Prezes Rady MinistrówDo wiadomości:
Maria Wasiak - Minister Infrastruktury i RozwojuSzanowna Pani Premier!

Pismem znak IZDK4a - 220-22/15 z dn. 15.06.2015r. lokalne samorządy zostały poinformowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o zamiarze likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340 prowadzących z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza, Kowar i Kamiennej Góry. Wspomniane linie obejmują swym zasięgiem jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski, dlatego przyjmujemy te zapowiedzi z ogromnym zdziwieniem i pragniemy z całą stanowczością zaprotestować!

Kluczem do rozwoju regionu turystycznego jest sprawny transport. Bacznie obserwujemy modernizację infrastruktury kolejowej zarówno w całej Polsce jak i Województwie Dolnośląskim i z przykrością patrzymy na powolną degradację wspomnianych linii. Nasz region usytuowany jest u stóp Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich, które są magnesem przyciągającym turystów z całego kraju i Świata.

 

Zwracamy Pani uwagę na wyniki plebiscytu zorganizowanego pod koniec 2014 roku przez Fundację "Centrum Zrównoważonego Transportu", w którym oddano ponad 68 tysięcy głosów. W plebiscycie tym projekt dotyczący rewitalizacji linii Jelenia Góra - Kowary / Karpacz uzyskał najwięcej głosów internautów spośród projektów zgłoszonych z Województwa Dolnośląskiego oraz zajął 5. miejsce spośród wszystkich projektów zgłoszonych w Polsce.

 

W regionie widoczne są również działania miłośników kolei oraz zainteresowanie zarówno przebudowanym dworcem kolejowym w Karpaczu jak i Salą Tradycji Kolejnictwa, która obecnie się w nim znajduje oraz Salą Tradycji Kolejnictwa zlokalizowanej w Urzędzie Miejskim w Kowarach. Ponadto wiele osób jest zainteresowanych infrastrukturą około dworcową i kolejową, znajdującą się na poszczególnych stacjach. Interesują się tym - oczywiście w sensie pozytywnym - również turyści zagraniczni, przede wszystkim zza niemieckiej granicy, pasjonaci kolejnictwa. W Internecie można się doszukać różnego rodzaju opracowań, dokumentacji fotograficznych całej linii kolejowej Jelenia Góra - Kowary / Karpacz, co potwierdza zainteresowanie tym tematem.

 

Zwracamy także uwagę Pani Premier na działania podejmowane na linii kolejowej 274 Jelenia Góra - Wałbrzych - Wrocław. Remonty i modernizacyjne opiewające na kwotę ok. 400 mln złotych napawają optymizmem odnośnie rozwoju regionu wałbrzysko-jeleniogórskiego oraz przywrócenia odpowiedniego znaczenia transportowi kolejowemu. W nadchodzącym czasie nastąpi również remont peronów dworca kolejowego w Jeleniej Górze. Krótki czas przejazdu, komfort na dworcach oraz nowoczesne pociągi i szynobusy - w naszej opinii wszystkie te działania sprawią, że część mieszkańców regionu jak i turystów powróci do podróży pociągiem. Warto zadbać o to, by ich podróż nie kończyła się w Jeleniej Górze lecz by mięli możliwość dotarcia do najpopularniejszych kurortów.

 

Ponadto linie nr 308 "Jelenia Góra - Mysłakowice - Kowary" oraz nr 340 "Mysłakowice - Karpacz" zostały określone w "Planie Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020" jako istotne dla ruchu o charakterze wojewódzkim. Załączona do dokumentu prognoza rozwoju sieci połączeń transportu publicznego zakłada reaktywację ruchu pociągów na linii do Karpacza i przeniesienie ciężaru głównego korytarza transportu pasażerskiego z komunikacji autobusowej na komunikację kolejową, zapewniającą właściwy poziom dostępności dla pasażerów.

 

Nie można także pominąć faktu, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej znaczne środki będą przeznaczone na inwestycje kolejowe. Pozwala to mieć nadzieję, że koszty odtworzenia i przywrócenia pełnej przepustowości wspomnianych linii nie obciążą bezpośrednio budżetu Państwa lub województwa.

 

W związku z powyższymi argumentami apelujemy do Pani o podjęcie skutecznych działań, które doprowadzą do wstrzymania zamiaru likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340 oraz opracowania realnego planu przywrócenia na nich ruchu kolejowego.

 


Oliwer Kubicki, Andrzej Olszewski, KODLK    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Oliwer Kubicki, Andrzej Olszewski, KODLK do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook