STOP WIATRAKOM W GMINIE DĘBNO
ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ DO MIESZKAŃCÓW GMINY DĘBNO, KTÓRZY NIE PODPISALI WERSJI PAPIEROWEJ PETYCJI, O ZŁOŻENIE PODPISU ELEKTRONICZNEGO
PETYCJA MIESZKAŃCÓW GMINY DĘBNO
PRZECIWKO PRZYSTĄPIENIU DO SPORZĄDZANIA MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO W GMINIE DĘBNO, UMOŻLIWIAJĄCEGO LOKALIZACJĘ ELEKTROWNI WIATROWYCH ORAZ DO WSTRZYMANIA PRAC KONIECZNYCH DO ZMIANY MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO ORAZ PRZECIWKO BUDOWIE ELEKTROWNI WIATROWYCH NA TERENIE GMINY DĘBNO.
My niżej podpisani mieszkańcy miasta i Gminy Dębno, zwracamy się z prośbą do Burmistrza Gminy Dębno oraz Radnych Gminy o wstrzymanie w trybie natychmiastowym prac związanych z przygotowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz realizacją zamiaru budowy elektrowni wiatrowych dla fragmentów obrębów ewidencyjnych Krześnica, Cychry, Bogusław, Sarbinowo, Dargomyśl, Oborzany, Smolnica, Grzymiradz, Dębno miasto 1, Dębno miasto 3.
Jednocześnie stanowczo sprzeciwiamy się powstaniu na terenie naszej gminy jakiejkolwiek inwestycji związanej z budową elektrowni wiatrowych w odległościach do 3 km od zabudowań.
Dodatkowo, prosimy o kontrolę oraz zbadanie legalności czynności administracyjnych podejmowanych w tym zakresie, gdyż planowane zmiany pozostają w sprzeczności obowiązującymi zasadami prawa. Umowy dotyczące udostępniania terenu, na którym mają być umiejscowione elektrownie wiatrowe podpisywane były jeszcze przed utworzeniem właściwego planu miejscowego, który by to uwzględniał. Pozostaje to w rażącej sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa, a w szczególności z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Prośbę swą motywujemy wieloma niejasnościami jakie są stawiane już na etapie sporządzania planów:
- brak informacji dla właścicieli oraz dzierżawców nieruchomości objętych planem, iż takie plany zostały wszczęte oraz opracowane, jednoznaczna to jest, iż zostały pogwałcone zasady współżycia społecznego
- brak informacji o dokładnej lokalizacji, numerów działek oraz ilości ww. elektrowni wiatrowych. Właściciele nieruchomości bezpośrednio sąsiadujących z działkami na których mają stać elektrownie wiatrowe muszą wyrazić na to zgodę- ze względu na oddziaływanie elektrowni wiatrowych na ich nieruchomości.
- Brak informacji odnośnie oddziaływania elektrowni wiatrowych na otaczające środowisko, zdrowie ludzi i zwierzęta gospodarskie, leśne i ptaki. Do tej pory w Europie na lądzie nie ma tak dużych elektrowni wiatrowych oraz badań potwierdzających ich bezpieczeństwo.
- Brak wyraźnie wskazanych skutków ubocznych jakie niesie za sobą lokalizacja 41 sztuk elektrowni wiatrowych na terenie naszej gminy, z zaznaczeniem na ich kumulację, wzajemne nakładanie na siebie dźwięków, infradźwięków, pól elektromagnetycznych.
- Oddziaływanie elektrowni wiatrowych na krajobraz jest silne na odległość 3-5 km i wzrasta wraz z liczebnością elektrowni w krajobrazie.
- Planowane inwestycje w sąsiednich gminach utworzą koncentrację w jednej panoramie kilku farm i tym samym oddziaływania elektrowni wiatrowych będzie skumulowane. Koncentracje turbin poszczególnych farm wiatrowych powinny być poprzedzielane strefami wolnymi od turbin. Ocenia się, że minimalna odległość dwóch zwartych farm wiatrowych powinna wynosić 5-6 km, optymalna powyżej 10 km.
- Tereny objęte planami szczególnie Oborzany oraz Smolnica to tereny klas bonitacyjnych
III. Gleby te są bardzo ważne dla naszej gminy oraz regionu, gdyż są to gleby pszenno- buraczane, których brak jets na naszym terenie i nie należałoby wykorzystywać ich pod takie cele.
- Z danych ekspertów wynika jasno, iż ziemia poddana oddziaływaniu elektrowni wiatrowych zostanie całkowicie wyjałowiona.
- Istnieje duże ryzyko, iż z powodu drgań jakie generują tak duże elektrownie wiatrowe, w tak dużym skupisku stosunki wodne gleb się pogorszą
- Planowana inwestycja okalać będzie lokalizacje ewidencyjnych Krześnica, Cychry, Bogusław, Sarbinowo, Dargomyśl, Oborzany, Smolnica, Grzymiradz, Dębno miasto 1, Dębno miasto 3. Elektrownie wiatrowe zajmować będą cały krajobraz, podporządkowując sobie wizualnie wszystkie jego elementy.
- Brak wzięcia przez Państwa pod uwagę stanowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, zgodnie z którym farmy wiatrowe zlokalizowane w zbyt bliskiej odległości od zabudowań przeznaczonych na pobyt stały ludzi mogą mieć negatywny wpływ na komfort życia i stan zdrowia mieszkańców żyjących w ich sąsiedztwie oraz ustalenie, że farmy wiatrowe nie mogą być zlokalizowane w odległości bliższej niż 2 kilometry od zabudowań lub terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową (vide: https://www.pzh.gov.pl/stanowisko-narodowego-instytutu-zdrowia-publicznego-panstwowego-zakladu-higieny-w-sprawie-farm-wiatrowych/);
STOP WIATRAKOM W GMINIE DĘBNO Skontaktuj się z autorem petycji