STOP zabudowy Cypla Pauzeńskiego!!!

IMG_7443.jpegIMG_7868.jpegIMG_7845.pngIMG_7852.png0cccb8f1-330e-4d3f-a706-211ccf17e8c5.jpegabfad980-3d61-4071-871e-66894581d188.jpegIMG_7633.pngd22c8844-7dcd-4225-a2d1-947e85051dad.jpeg

 Szanowni Państwo
 
Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie i zaangażowanie się w sprawę, która dotyczy nie tylko lokalnej społeczności, ale także ochrony dziedzictwa naturalnego, a w szczególności Terenow Ochronnych Lasów Taborskich na osiedlu Plebiscytowym w Ostródzie. Jako mieszkańcy osiedla Plebiscytowego, Półwyspu Pauzeńskiego, jesteśmy zaniepokojeni planami budowy bloków mieszkalnych na terenach, które dotychczas stanowiły oazę spokoju i harmonii z naturą. Wspomniany 'cypel', który od zawsze był dla mieszkańców miejscem szczególnym, otoczonym lasem i Jeziorem Pauzeńskim, obfitującym w bogactwo przyrody, teraz stoi przed zagrożeniem całkowitego zniszczenia. Dzięki tej niezwykłej scenerii przyrody, na terenie ‘cypla’ spotykamy wiele gatunków zwierząt, w tym łosie, sarny, dziki, bobry, najrozmaitsze gady i płazy ( w tym gatunki chronione!) także mamy przyjemność obserwować bioróżnorodność poprzez obecność budki lęgowej dla nietoperzy, gniazda dużego ptaka drapieżnego - prawdopodobnie myszołowa i możliwość obserwacji Orłów Bielików. To miejsce jest nie tylko przestrzenią do spacerów, ale także azylem, gdzie odnajdujemy spokój i kontakt z naturą. Dlatego z niepokojem przyjęliśmy informację o planach budowy bloków mieszkalnych na tych terenach. Jest to nie tylko naruszenie spójności z naturą, ale również potencjalne zagrożenie dla środowiska oraz utraty unikalnego ekosystemu. Dnia 26 marca 2024 roku część naszych sąsiadów otrzymała zaskakujące pismo informujące o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na budowę bloków mieszkalnych wielorodzinnych na terenie chronionych Lasów Taborskich i rezerwatu żurawi. Teren ten do 1945 roku był ichtiologicznym rezerwatem. Niestety, nie posiadamy informacji na temat podstaw prawnych tego działania, gdyż pierwotny plan zabudowy tego terenu z dnia 26 października 2005 roku jest oznakowany jako MN, czyli zabudowa jednorodzinna. Dlatego też, jako społeczność, postanowiliśmy podjąć wszelkie działania mające na celu ochronę naszego dziedzictwa naturalnego i przeciwdziałanie temu drastycznemu planowi. Wczoraj grupa mieszkańców naszego osiedla udała się do urzędu i starostwa, aby wyrazić nasze obawy oraz złożyć petycję przeciwko planom budowy bloków mieszkalnych na tym terenie. Szukamy każdej możliwej drogi, aby obronić tereny leśne i zachować ich unikalny charakter. Poszukujemy ekologa, który obejrzy teren i napisze pismo w sprawie zagrożonych gatunków, chronionych Lasów Taborskich i wód. Dlatego też, zwracam się z prośbą o wsparcie i zaangażowanie się w tę sprawę. Potrzebujemy Państwa pomocy w nagłośnieniu tego tematu oraz wspólnego działania na rzecz ochrony naszej przyrody. Zapraszam do kontaktu po uzyskanie dokładniejszych informacji. Wierzymy, że tylko poprzez wspólną mobilizację i zaangażowanie społeczności możemy osiągnąć pozytywne zmiany i zachować nasze dziedzictwo naturalne dla przyszłych pokoleń.
 
Ponizej przesylam plan zagospodarowania - miejsca oznakowane MN (czyli zabudowa jednorodzinna) natomiast chca budowac 4 kondygnacyjne bloki (w takim przypadku powinno byc oznakowanie MW - jako zabudowa wielorodzinna).
 
Dodatkowo plan zagospodarowania nie byl aktualizowany po zmianie przepisow wg ktorych nie mozna budowac w odleglosci mniejszej niz 100m od linii brzegowej.
 
 
Nie jestesmy w stanie zrozumiec jakim cudem przez 20 lat plan zagospodarowania nie zostal zaktualizowany do nowych przepisow. Wg naszej wiedzy rada miasta ma obowiazek aktualizowac plany zagospodarowania co 5 lat - co niestety w naszym przypadku nie mialo miejsca. Uwazamy to za skandal! Jest wiele innych terenow gdzie mozna stawiac bloki! Dlaczego ma to byc robione w tak unikalnym miejscu posrodku lasu i w miejscu bytowania wielu dzikich zwierzat. Na dodatek jest tylko jedna droga dojazdowa "na cypel" ktora juz teraz jest w zlym stanie oraz jest bardzo waska. Predzej czy pozniej wydarzy sie jakas tragedia na drodze z udzialem pieszych! Gdyz juz teraz jest bardzo waska droga. Ciezko pomyslec co sie bedzie dzialo gdy wjedzie ciezki sprzet i ciezarowki!
 
Ponizej przesylam rowniez zdjecia satelitarne polwyspu - w bezposrednim sasiedztwie unikatowego na skale swiatowa kanalu ostrodzko-elblaskiego oraz na terenie chronionym Lasow Taborskich.

Stowarzyszenie Zielony Cypel Ostróda    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Stowarzyszenie Zielony Cypel Ostróda będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...