Utrzymanie funkcjonowania Podzielni przy ulicy Czarnomorskiej 11

Działając w imieniu i razem z mieszkańcami Stegien, dzielnicy Mokotowa, Wilanowa, Ursynowa oraz pozostałych dzielnic miasta stołecznego Warszawy składamy petycję o utrzymanie funkcjonowania Podzielni przy ulicy Czarnomorskiej 11.  

Podzielnia jest inicjatywą obywatelską, która pełni  następujące funkcje: pomocową, społeczną oraz pro klimatyczną i działa na zasadzie wolontariatu.

Funkcja pomocowa realizowana jest poprzez możliwość przekazania osobom potrzebującym ubrań, książek, zabawek oraz żywności. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy mogą zostawić rzeczy, które w pełni zdatne do użytku przydadzą się innym. Wyznaczeni wolontariusze w określonych dniach i godzinach odbierają żywność od dobrowolnych darczyńców (sklepy spożywcze, stoiska targowe, piekarnie), która jest przekazywana do Podzielni. Wartość rynkowa, dziennej dostawy tylko produktów żywnościowych sięga do kilkuset złotych. Rzeczy zgromadzone w Podzielni są ogólnodostępne i każdy kto potrzebuje może z nich korzystać. Produkty spożywcze cieszą się niezwykłą popularnością i najczęściej korzystają z nich osoby mieszkające w pobliżu Podzielni. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy w wyniku pandemii wiele osób straciło źródło utrzymania, a nie mają często odwagi by zwrócić się o pomoc. Tu mogą ją uzyskać w pełni anonimowo. Dodatkowo organizowane są zbiórki celowe na pomoc konkretnym osobom i podmiotom. Przekazywanie darów jest każdorazowo dokumentowane.

Z punktu widzenia funkcji społecznej Podzielnia integruje mieszkańców, jest miejscem gdzie ludzie mobilizują się samodzielnie do pomagania innym. Jednocześnie poznają swoje potrzeby i stają się bardziej otwarci na innych ludzi.

Mając na względzie sytuację klimatyczną w jakiej się znajdujemy, Podzielnia realizuje ideę duchu zero waste ograniczając konsumpcjonizm i bezsensowne marnowanie zasobów. Koncentruje wokół siebie osoby, którym ta idea życia jest bliska i jednocześnie uświadamia pozostałych, że można w ten sposób działać bez szkody dla innych.

W ciągu dnia wyznaczeni dyżurni porządkują Podzielnię i dbają o ład w jej najbliższej okolicy. Przestrzegają reżimu sanitarnego oraz pilnują, by przestrzegały go osoby odwiedzające. Teren przy Podzielni jest systematycznie sprzątany, a rzeczy, które nie nadają się do przekazania innym wyrzucane do odpowiednich pojemników na odpady umieszczonych obok budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje postulujemy by Podzielnia przy ulicy Czarnomorskiej 11 kontynuowała swoją działalność w niezmienionym kształcie. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy tak bardzo potrzeba nam przejawów solidarności i wsparcia wobec osób słabszych i potrzebujących.

Dobra nigdy dosyć.  

Osoby korzystające z Podzielni, Mieszkańcy i Wolontariusze 


Marta Kamińska (Wolontariusz)    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Marta Kamińska (Wolontariusz) do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook