Utworzenie w willi położonej przy alei Wojska Polskiego 92, wybudowanej przez Johannesa Quistorpa instytucji kultury lub filii instytucji kult
Szanowny Panie Marszałku Województwa Zachodniopomorskiego,
prosimy o utworzenie w willi położonej przy alei Wojska Polskiego 92, wybudowanej przez Johannesa Quistorpa i należącej do jego rodziny przez ponad 50 lat, instytucji kultury lub filii instytucji kultury.
Uważamy, że wnętrza willi powinny zostać przeznaczone na upamiętnienie rodziny Quistorpów i udostępnione do zwiedzania. Idee oddania tego obiektu do użyteczności publicznej popierają nie tylko mieszkańcy Polski, ale i Niemiec, w tym potomkowie rodu Quistorpów. Niejedna z tych osób posiada przedmioty, które jest skłonna oddać na poczet stworzenia ekspozycji poświęconej dorobkowi Quistorpów.
Osoba Johannesa Quistorpa
Johannes Quistorp, przedsiębiorca i filantrop, był ważną dla Szczecina i Pomorza postacią. Posiadał cegielnię na Drzetowie i w Berndshof, fabrykę szamotu na Skolwinie oraz cementownie w Lubinie i w Wolgaście. Był jednym z pierwszych pruskich przemysłowców, którzy dostrzegli potrzeby socjalne swoich pracowników. W Lubinie założył kasę chorych dla wdów i sierot oraz ufundował szkołę podstawową i szkołę dla pracowników.
W Szczecinie założył szpital Betania, który w 1873 roku przekazał na własność siostrom diakonisom i którego część była przeznaczona dla ludzi bardzo ubogich. Był też współorgani-zatorem powstania szkoły dla biednych dziewcząt o nazwie Ernestinenhof. Obecnie budynki dawnego szpitala i szkoły służą nadal dobru publicznemu jako placówki oświatowe, miejsca kultury, ośrodki zdrowia.
Johannes Quistorp podarował ziemię pod budowę Gimnazjum imienia króla Wilhelma. Na części tych gruntów znajduje się obecnie Rektorat Uniwersytetu Szczecińskiego.
W 1869 roku na terenie swoich sadów owocowych założył Wzgórze Arndta. Był to zaczątek pierwszego publicznego parku w Szczecinie, obecnie parku im. Jana Kasprowicza.
W 1871 roku wraz ze wspólnikami założył spółkę Westend, która zajmowała się budowaniem willi w otoczeniu ogrodów. Tak powstały podwaliny dzisiejszych osiedli Szczecina Łękno i Pogodno.
Martin Quistorp
Dzieło ojca kontynuował jego syn Martin. Dbał o powstanie dzielnic Nowy Westend (okolice placu Jakuba Wujka) oraz Braunsfelde (rejon ulic Wieniawskiego, Konopnickiej). Podarował działkę
na budowę szkoły dla głuchoniemych przy obecnej ulicy Siemiradzkiego (teraz Szkoła Podstawowa nr 53).
Po śmierci ojca w grudniu 1908 roku przekazał miastu park (obecny w/w park Kasprowicza), który w uhonorowaniu zasług ojca został nazwany Quistorp Park.
Do śmierci mieszkał w willi, której dotyczy nasza prośba.
Dzięki działalności jego i jego ojca Szczecin posiada jedną z najpiękniejszych przestrzeni publicznych w Polsce, jaką są Jasne Błonia, w przedwojennym Szczecinie nazwane Quistorp Aue na cześć dokonań Martina Quistorpa.
Dotychczasowe działania na rzecz upowszechniania wiedzy o zasługach rodu Quistorpów
Propagacją wiedzy na temat rodziny Quistorpów zajmują się w Szczecinie stowarzyszenia, przewodnicy miejscy i osoby zrzeszone w grupy nieformalne. Tę działalność wsparły niejdoktotnie samorządowe instytucje kultury i Urząd Miasta Szczecin.
Wystawa w Książnicy Pomorskiej pt.: „Szczecin Quistorpów- życie w XIX wieku” obok informacji merytorycznych prezentowała większość artefaktów związanych z działalnością Quistorpów, jakimi dysponują kolekcjonerzy z Polski i Niemiec. Otwarcie wystawy miało miejsce 7 listopada 2022. Dzięki niesłabnącemu powodzeniu wśród publiczności czas jej trwania został przedłożony o miesiąc.
Na terenie dawnego cmentarza przyszpitalnego ośrodka Betania Urząd Miasta Szczecin utworzył skwer im. rodu Quistorpów i sfinansował odtworzenie niektórych elementów miejsca pochówku członków rodziny Quistorpów.
Na terenie Szczecina, Greifswaldu i Ducherow odbyły się wykłady i inne wydarzenia popularyzujące wiedzę o życiu Johannesa Quistorpa i jego rodziny.
Od trzech lat prowadzona jest strona społecznościowa FB „Johannes Quistorp”.
Willa Quistorpów jako część kompleksu historycznych willi Szczecina
Historia rodziny Quistorpów wiąże się ze zmianami urbanistycznymi miasta. Uważamy, że wątki podejmowane na wystawie w Książnicy Pomorskiej można z powodzeniem rozwijać o kwestie związane z rozwojem miasta po decyzji o likwidacji twierdzy w 1873 roku. Willa byłaby dobrym miejscem również na narrację o działalności mieszczaństwa szczecińskiego w XIX i XX wieku.
W przyszłości willa Quistorpów położona w niedalekiej odległości od willi Lentza, jednego z najznakomitszych zabytków naszego miasta, może stać się częścią większego kompleksu zabytkowych obiektów willowych (wraz z willami Stoltinga i Flüggego) poświęconych kulturze i historii naszego miasta oraz regionu.
Dorota Pundyk Skontaktuj się z autorem petycji