Uwzględnienie w Tarczy 6.0 branży kateringowej PKD - 56.21Z

PETYCJA
 
My polscy przedsiębiorcy i pracownicy BRANŻY KATERINGOWEJ PKD 56.21Z, dotkniętej utratą zamówień z powodu Pandemii COVID-19, domagamy się poprawienia zapisów Tarczy 6.0, procedowanej obecnie w Parlamencie, poprzez dopisanie kateringu PKD 56.21.Z do działalności objętych wsparciem.
 
Tarcza 6.0 ma objąć całą gastronomię, czyli dział PKD 56, z pominięciem kateringu PKD 56.21.Z.
 
Wiele firm ma określoną jako przeważającą działalność PKD 56.21.Z i prowadzi szeroko pojęty katering, obejmujący dostawy do odbiorców zewnętrznych, ale także do prowadzonych przez siebie restauracji, stołówek szkolnych oraz kantyn w biurach, obsługi imprez kateringowych i rodzinnych.
 
W czasie pandemii firmy takie zanotowały znaczny spadek obrotów. Jeśli są nawet takie, których pandemia nie dotknęła w znacznym stopniu, to i tak nie spełnią kryterium spadku obrotów, zapisanego w procedowanej ustawie Tarcza 6.0.
 
Sytuacja zmusiła nas do podjęcia działań i uświadomienia, czym zajmuje się pominięty w Tarczy 6.0 Katering:
 
1. Katering to firmy dostarczające posiłki do stołówek szkolnych, kantyn, sal weselnych, stołówek pracowniczych i małych restauracji, pozbawionych zaplecza kuchennego, tzw. kuchni zależnych od dostaw zewnętrznych, aktualnie zamkniętych z powodu restrykcji sanitarnych.
 
2. Katering to obsługa spotkań firmowych w zamkniętych z powodu pracy zdalnej biurowcach.
 
3. Katering to obsługa wesel przygotowywanych u klienta w domu lub ogrodzie, ograniczonych lub zakazanych.
 
4. Katering to obsługa spotkań i uroczystości rodzinnych, konsolacji i chrzcin, zakazanych lub ograniczonych.
 
5. Katering to również obsługa konferencji, jubileuszy, integracyjnych imprez firmowych oraz uroczystości państwowych, zakazanych lub mocno ograniczonych od marca 2020 roku.

Wykluczanie cateringu PKD 56.21.Z z możliwości otrzymania wsparcia jest rażącą niesprawiedliwością społeczną. Pominięte w Tarczy 6.0 firmy kateringowe z pewnością nie przetrwają obecnej fali pandemii, co  dla bardzo wielu ludzi oznacza utratę miejsc pracy i spowoduje ludzkie tragedie.
 
Firmy kateringowe to w większości polskie firmy rodzinne, zatrudniające duże ilości pracowników i ponoszące ogromne koszty logistyczne.
Nie utrzymamy dłużej naszych pracowników bez pomocy Państwa.
 
Cała gastronomia ponosi ogromne straty, lecz Katering najwyższe. Jesteśmy pozbawieni dochodów od początku pandemii. Wszystkie zarezerwowane spotkania i imprezy zostały odwołane. Są firmy pozbawione dochodów w 80-100%.
 
Restauracje mają grono stałych gości, aktualnie wspierających ich biznesy, naszymi klientami są instytucje i firmy, przeważnie na pracy zdalnej oraz organizatorzy imprez.
 
Każdy zamknięty lokal gastronomiczny, restauracja czy food track, może sprzedawać swoje wyroby na wynos.
My nie mamy lokali, w których możemy świadczyć takie usługi lub z powodu ograniczeń nie możemy z nich skorzystać. Kryterium 40% spadku obrotów spełniamy wszyscy. Jeśli znajdą się firmy z wyższym obrotem i nie spełnią kryterium, wtedy pomocy nie otrzymają.
 
Prosimy o sprawiedliwe potraktowanie całej branży gastronomicznej, do której należymy.
 
Z wyrazami szacunku,
Osoby reprezentujące branże kateringową

Łukasz Bartnicki    Skontaktuj się z autorem petycji