W obronie dzwonu w parafii św. Jana Pawła II w Krakowie-Ruczaju

Szanowni! 

Petycja skierowana jest do osób, które – podobnie jak i ja – mają na względzie dobro parafii pw. św. Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego na krakowskim Ruczaju. 

18 lutego 2024 roku został poświęcony przez metropolitę krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego nowy dzwon, który następnie zawieszono na wieży nowo budowanego kościoła. W religii chrześcijańskiej dzwon ma wielką symbolikę, począwszy od wzywania na modlitwę, egzorcyzmowania swoim brzmieniem, wychwalania Boga, ale również pomaga w błahych sprawach, takich jak chociażby wskazywanie, która jest godzina, czy ostrzega przed niebezpieczeństwami.

Od momentu jego zamontowania wybuchła ogromna dyskusja, gdzie larum podnieśli przeciwnicy takiej inwestycji, wspierani przez medialną nagonkę. Zarzucają, że dzwon został zakupiony z pieniędzy wręcz wyrwanych z rąk parafian, że nie pozwoli się wysypiać rano lub, że nie będzie można przez niego spokojnie położyć się spać. Wiele osób zarzuca bezzasadność jego zamontowania, a nawet budowania kościoła w tym miejscu. Niepokojące stają się również zdania niektórych, że z samym budynkiem kościoła powinno zrobić się to samo, co w wielu krajach zachodnich, gdzie budynki kościelne przeistacza się w zupełnie inne miejsca rozrywki, dyskoteki, domy publiczne lub zwyczajnie je się wyburza.

Włączając dzwon proboszcz parafii wspomniał, że będzie on dzwonił jedynie o trzech porach, czyli o godzinach 12:00, 18:00 oraz o 21:37, czyli o godzinie, w której odszedł św. Jan Paweł II. Są to godziny, które w żaden sposób nie kolidują z życiem prywatnym mieszkańców osiedla, gdyż zdecydowana większość ludzi o tych porach jest w pracy, wraca z niej lub do późna wykonuje swoje domowe obowiązki. Dodatkowo Ruczaj sam w sobie nie należy do zbyt spokojnych miejsc, ponieważ ciągły hałas spowodowany bardzo ruchliwymi drogami, masą samochodów przetaczających się po drogach osiedlowych, a także życie nocne wielu mieszkańców, są zdecydowanie bardziej uciążliwe niż przytłumione i stonowane brzmienie dzwonu kościelnego. Należy również wspomnieć, że czas bicia dzwonu obejmuje jedynie 1 min 21 sekund (udało się zmierzyć), na co składa się cały proces, czyli rozbujanie dzwonu, bicie oraz jego zatrzymanie, przy czym samo bicie to około 35 sekund.  

Wskazane pory bicia dzwonu już od samego początku były ukłonem w stronę mieszkańców, ponieważ w wielu miejscowościach oraz wioskach dzwony biją przez cały dzień, wskazując każdą godzinę, począwszy od godziny 6:00, a kończąc na ostatniej godzinie każdego dnia. Dlatego z pewnością wielu z nas, a w tym i darczyńcy dzwonu, chcieliby mieć dla siebie jedynie te trzy symboliczne godziny, w których przez kilka minut mogliby usłyszeć dzieło ludwisarzy, stworzone dla upragnionego, budującego się kościoła.

Polska jest krajem, który jako jeden z nielicznych pozostał ostoją katolicyzmu i krzewienia wiary chrześcijańskiej w Europie. Przerażające staje się to, w jaki sposób wiara i Kościół są opluwane i rugowane z naszego codziennego życia, a symbole religijne, takie jak chociażby wspomniany dzwon, stara się głęboko ukryć lub zniszczyć. To, co rzeczywiście może zagra zagrażać dobru i bezpieczeństwu mieszkańców krakowskiego Ruczaju, nie ma nic wspólnego z dzwonem, który jest całkowicie nieszkodliwy, ale stał się drzazgą w oku wielu ludzi, ponieważ jest zwyczajnie SYMBOLEM RELIGIJNYM, a tego już wielu znieść nie może.

Dlatego zwracam się z apelem do Was wszystkich, abyśmy pokazali naszą jedność i wsparli dzieło stworzone dla nas, które będzie służyło nam wszystkim, a za jakiś czas stanie się częścią naszego codziennego życia.  

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mateusz do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...