w sprawie planu przeniesienia Publicznego Żłobka w Biskupcu do Borek Wielkich

Biskupiec, dnia 20.02.2023 r.

1) Rada Miejska w Biskupcu

Al. Niepodległości 2

11-300 Biskupiec



2) Szanowny Pan Kamil Kozłowski

Burmistrza Miasta Biskupiec

Al. Niepodległości 2

11-300 Biskupiec



Podmiot wnoszący petycję: rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Żłobka w Biskupcu, których dane stanowią załącznik do niniejszej petycji

reprezentowani przez:

  1. Panią Aleksandrę Borczak, adres do doręczeń: (dostępny w oryginale petycji wersji papierowej), 11-300 Biskupiec;

  2. Panią Alicję Bukowską, adres do doręczeń: (dostępny w oryginale petycji wersji papierowej), 11-300 Biskupiec;

  3. Panią Gabrielę Sobieraj, adres do doręczeń: (dostępny w oryginale petycji wersji papierowej), 11-300 Biskupiec;

  4. Pana Jacka Klauzińskiego, adres do doręczeń: (dostępny w oryginale petycji wersji papierowej), 11-300 Biskupiec.

 

PETYCJA

w sprawie planu przeniesienia Publicznego Żłobka w Biskupcu do Borek Wielkich

My - rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Żłobka w Biskupcu, mając na uwadze interes nasz dzieci (obecnych i przyszłych) oraz całej społeczności lokalnej, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planów przeniesienia aktualnie istniejącego żłobka z Biskupca do Borek Wielkich.

W związku z powyższym na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, tj. z dnia 13 kwietnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 870):

  1. żądamy zmiany decyzji o przeniesieniu żłobka do innej lokalizacji i zaniechanie tego działania;

  2. wnosimy o przeprowadzenie konsultacji społecznych z rodzicami oraz mieszkańcami Gminy Biskupiec w kwestii ustalenia powodów chęci przeniesienia siedziby żłobka i ewentualnych, negatywnych skutków takiego działania;

  3. wnosimy o zawiadomienie nas o terminach sesji Rady Miasta Biskupiec oraz spotkań komisji, na których planowane jest poruszanie zagadnień związanych z kwestią przeniesienia żłobka do budynku Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich;

  4. w razie występowania uzasadnionych i obiektywnych przyczyn do zmiany lokalizacji żłobka wnosimy o wyznaczenie nowej siedziby żłobka w obrębach Miasta Biskupiec, a nie poza jego granicami.

W pierwsze kolejności pragniemy nadmienić, że idea społeczeństwa obywatelskiego zakłada współudział obywateli w kształtowaniu życia społecznego. Jesteśmy pewni, że władzom naszego Miasta zależy na tym by ideę tę realizować, tym bardziej więc zaskoczyła nas wiadomość o planowanej zmianie lokalizacji żłobka i przeniesieniu go poza obszar Miasta Biskupiec. Ubolewamy nad tym, że do tej pory nikt nie zapytał o zdanie w tej sprawie osób najbardziej zainteresowanych, czyli nas, a decyzje w tak istotnej dla nas kwestii podejmowane są bez udziału społeczności biskupieckiej. Od włodarzy naszego Miasta oczekiwalibyśmy innej postawy, to jest postawy bardziej ukierunkowanej na przejrzystość informacyjną oraz postawy wsłuchującej się w potrzeby społeczności i stawiającej te potrzeby na pierwszym miejscu.

Jako mieszkańcy Miasta Biskupiec czujemy się za nie odpowiedzialni i chcemy mieć wpływ na decyzje, które odegrają istotną rolę w naszym życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym. Uważamy zatem, że przed podjęciem jakichkolwiek, ostatecznych decyzji odnośnie lokalizacji żłobka należałoby się w pierwszej kolejności skonsultować się ze społecznością. Jako że niestety do tej pory nie przedstawiono nam możliwości wypowiedzenia się w temacie poniżej przedstawiamy nasze stanowisko, obawiając się, że w razie niezłożenia petycji ostateczna decyzja zostanie podjęta bez unaocznienia Państwu jej negatywnych konsekwencji.

Publiczny Żłobek w Biskupcu, mieści się aktualnie w budynku, w którym jest także przedszkole nr 5, przy alei Niepodległości 19 co jest rozwiązaniem bardzo dobrym i skutecznym. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że Pan Burmistrz Biskupca, chce przenieść żłobek do budynku Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich, mieszczącego się w odległości 10 km od Biskupca.

Zmiana lokalizacji żłobka i przeniesienie go poza granice Miasta Biskupiec będzie miała negatywne skutki dla znacznej części mieszkańców Biskupca, w tym dla jego najmłodszych przedstawicieli, czyli dzieci uczęszczających do żłobka. Na pierwszym miejscu stawiając sobie dobro naszych pociech pragniemy zaznaczyć, że ewentualne dojazdy dzieci do oddalonego od Biskupca żłobka generowałyby wiele problemów. Dzieci w tak młodym wieku często nie lubią podróżować, co przejawia się płaczem dziecka, próbami wydostania się z fotelika. Wiele z nich ma też choroby lokomocyjne. Te najwrażliwsze istoty powinny więc być w największym stopniu chronione przez podmioty sprawujące władze.

Po przeniesieniu siedziby żłobka do Borek Wielkich, my rodzice aktualnych podopiecznych oraz przyszli rodzice, nie będziemy mieli możliwości na szybkie odwożenie i odbieranie dzieci z placówki opiekuńczej, także w przypadkach nagłej choroby dziecka. Dzieci do 3 roku życia dopiero nabierają odporności, więc często chorują. Objawy choroby mogą pojawić się niespodziewanie, w każdym momencie dnia. Jeśli nasze dzieci zachorowałyby w ciągu dnia, nie mielibyśmy szybkiej możliwości odbioru dziecka z placówki, gdyż dojazd zajmowałby więcej czasu niż dotychczas, a bez własnego samochodu byłby wręcz niemożliwy.

Wielu rodziców odprowadza dzieci do żłobka w wózkach bądź na własnych nogach. Możliwość taka zostałaby im odebrana w razie przeniesienia żłobka do Borek Wielkich. W tym miejscu nadmienić należy, że dojazd do Borek Wielkich komunikacją publiczną także jest utrudniony. Komunikacja publiczna z tą miejscowością jest bardzo uboga. Podróż autokarem z dzieckiem w wieku od roku do trzech lat jest po prostu niemożliwa lub co najmniej wysoce niebezpieczna, w szczególności w warunkach zimowych, kiedy autobusy często się spóźniają lub z uwagi na opady śniegu w ogóle nie pojawiają się na przystankach. Co więcej nie wyobrażamy sobie codziennego dojeżdżania busami z naszymi Maluchami, bez zapewniających im bezpieczeństwo fotelików i opieki znacząco większej niż zatrudniona aktualnie w żłobku kadry. W rzeczywistości więc każdy z rodziców musiałby posiadać prywatny samochód, by móc ze spokojem serca zawozić i odbierać swoje dziecko ze żłobka. Przeniesienie żłobka do Borek Wielkich stanowiłoby tym samym czyn dyskryminujący część społeczności nieposiadającą własnych samochodów.

Dowożenie dzieci do miejscowości leżącej 10 km od Miasta Biskupiec, generowałoby także dodatkowe koszty nie tylko dla rodziców, ale także pracowników żłobka, którzy także musieliby dojeżdżać do pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że zaczynają pracę w rożnych godzinach, pracownicy żłobka nie mieliby możliwości organizowania wspólnych dojazdów. Nie można też zapominać o stale rosnących kosztach paliwa i kosztach eksploatacji pojazdów.

Nie bez znaczenia są również godziny otwarcia placówki, czyli godziny od 6:00 do 16:00. Każdy z rodziców pracuje w innych porach, niektórzy także poza Biskupcem, przez co czas ich dojazdu do Borek Wielkich byłby tym bardziej wydłużony. Jedni przyprowadzają dziecko do żłobka o 6:00, drudzy o 7:00, jeszcze inni przed 8:00. Czynią to przed swoją pracą. Odbiory dzieci, także są w różnych porach. Co więcej dzieci nie są odbierane tylko przez rodziców, ale także przez Babcie, Dziadków, Ciocie, którzy w przypadku przeniesienia lokalizacji żłobka do Borek Wielkich nie mogliby tego robić, o ile nie będą posiadać własnych samochodów, wyposażonych w bezpieczne foteliki dla naszych maluchów. Ze względu na pracę rodziców, placówka musiałaby funkcjonować od minimum godziny 5:30 do 16:30, tak by rodzice mogliby bezpiecznie zawieźć dziecko i dojechać do pracy. Przez zmianę lokalizacji dzieci spędzałyby w żłobku więcej czasu. Czasu, który mogłyby spędzić z rodzicami, rodzeństwem, czy dziadkami.

Codzienne dojazdy do i powroty ze żłobka zajmowałyby minimum godzinę dziennie, godzinę, którą każdy z rodziców, mógłby spędzić na zabawie z dzieckiem, uczeniu go nowych rzeczy, poznawaniu świata. Przeniesienie żłobka do Borek Wielkich odbierze nam możliwość spędzania z dzieckiem tak cennego czasu.

Co szalenie istotne wielu rodziców posiada więcej pociech, które uczęszczają także do innych placówek oświatowych na terenie Biskupca. Dla każdego z nas - czas, szczególnie rano jest bezcenny, a w przypadku przeniesienia placówki do Borek Wielkich, każde dziecko i każdy rodzic musieliby wstawać wcześniej, by móc zdążyć do żłobka, przedszkola, szkoły i pracy. To powodowałoby dyskomfort w postaci jeszcze wcześniejszego budzenia dzieci, a także pośpiech na drogach, który jak doskonale wiemy często jest tragiczny w skutkach. Sytuacje stresogenne powtarzałaby się codziennie rano i po południu, gdy rodzice odbierający dzieci z innych placówek edukacyjnych spieszyliby się by zdążyć do każdej z nich przed jej zamknięciem.

Duże znaczenie do rozwoju naszych dzieci, ma również jedzenie, które aktualnie przygotowywane jest na bieżąco w kuchni przedszkola nr 5 i podawane dzieciom zaraz po przygotowaniu. Jeśli żłobek mieściłby się w Borkach Wielkich, jedzenie, które spożywałyby nasze dzieci musiałoby pochodzić z zewnętrznego cateringu i przez to traciłoby dużo składników odżywczych, tak bardzo potrzebnych do rozwoju naszych pociech. Ponadto nikt z rodziców oraz osób pracujących w żłobku, nie wiedziałby, jak jedzenie jest przygotowywane i czy w tym procesie nie występują żadne nieprawidłowości.

Kolejnym, niezmiernie ważnym aspektem jest także aspekt społeczny. Rodzice, pociech aktualnie uczęszczających do żłobka i tych które zakończyły tam swoją edukację, oraz opiekunki naszych dzieci, angażowali się w wiele inicjatyw społecznych na terenie miasta i gminy Biskupiec, m. in. w Jarmark świątecznych, kiermaszach charytatywnych, dając tym samy wspaniały przykład dla naszych dzieci. Jeśli żłobek zostanie przeniesiony, nikt nie będzie chciał zaangażować się w działalność społeczną poza godzinami pracy, ze względu na zmęczenie spowodowane ciągłymi dojazdami.

W dzisiejszych czasach, kiedy słyszymy o stale zmniejszającej się liczbie urodzeń oczekujemy od władz publicznych prowadzenia polityki prorodzinnej, zapobiegającej starzeniu się społeczeństwa i pracującej nad różnego rodzaju zachętami do zakładania oraz powiększania rodziny. Decyzje takie jak likwidacja jedynego publicznego żłobka w Mieście i przeniesienie żłobka poza jego granice nie mogą stać w zgodzie z dobrem rodziny.

Oczywiście opowiadamy się za tym by żłobek zapewniał więcej miejsc dla najmłodszych mieszkańców, jednak żłobek powinien istnieć na terenie Miasta a nie w odległości 10 km od Biskupca. W samym Biskupcu są trzy szkoły podstawowe, trzy przedszkola i tylko jeden żłobek. Liczymy na to, że Pan Burmistrz Biskupca dotrzyma swych obietnic przedwyborczych i zapewni odpowiednie placówki opiekuńcze dla najmłodszych pociech na terenie Miasta Biskupca.

W związku z powyższymi argumentami wnosimy o nieprzenoszenie Publicznego Żłobka do budynku Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich. Prosimy o rozważenie naszej argumentacji. Pokładamy również nadzieję w tym, że Państwo jako nasi przedstawiciele spojrzycie na nasze stanowisko z perspektywy rodzica lub dziadka stawiającego na pierwszym miejscu dobro dziecka.

 

Rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Żłobka w Biskupcu.


Jacek Klauziński, jeden z rodziców    Skontaktuj się z autorem petycji