Wniosek do Dyrekcji Lasów Państwowych w sprawie Dziewiczej Góry

                                                                                  Szanowny Pan Dyrektor

                                                                                  Konrad Tomaszewski

                                                                                  Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych

                                                                                  ul. Grójecka 127, 02-124 Warszawa

 

Dot: „Parking leśny pod Dziewiczą Górą”, Nadleśnictwo Łopuchówko

 

Szanowny Panie Dyrektorze,

Jako aktywnie korzystający z piękna przyrody Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, jesteśmy zaniepokojeni nadchodzącymi w połowie roku planowanymi zmianami w funkcjonowaniu ośrodka edukacyjno-turystycznego pod Dziewiczą Górą w Czerwonaku. Dowiedzieliśmy się, że została wypowiedziana umowa dotychczasowemu dzierżawcy i od 1 sierpnia wszelkie działania w ośrodku będą prowadzić pracownicy Nadleśnictwa Łopuchówko. Przez ostatnich kilka lat w ośrodku Dziewicza Baza dzięki staraniom obecnego dzierżawcy oraz Fundacji Zamiastem i ich współpracy z Nadleśnictwem Łopuchówko udało się stworzyć miejsce, z którego chętnie korzystają całe rodziny, aby wypocząć na łonie natury ale i aktywnie i ciekawie spędzić czas w lesie. To tutaj podejmowane były działania skierowane dla rodzin z dziećmi – zaczynając od stworzenia eko-placu zabaw z labiryntem z wikliny, po organizowane gry leśne, podchody i animacje dla dzieci. Grupy szkolne mogły skorzystać z ciekawej oferty zielonych lekcji, prowadzonych w ośrodku warsztatów, opracowanej przez Fundację wraz z miejscowym leśniczym gry terenowej wokół Dziewiczej Góry, wycieczek z przewodnikiem. Było to również miejsce akcji społeczno-kulturalnych podejmowanych przez Fundację Zamiastem np. happeningi z warsztatami dziergania i „ubierania” drzew, warsztatów twórczych dla rodzin, akcji ekologicznych i edukacyjnych jak organizacja Dnia Ziemi, Dnia Drzewa itp.

Zwracamy się z apelem o umożliwienie kontynuacji działań zainicjowanych i oferowanych do tej pory w tym obiekcie. Zwracamy się również z prośbą o pozostawienie możliwości rozpalania ognisk,  - miejsce na ognisko od lat było i jest wyróżnikiem polany pod Dziewiczą Górą - korzystania z wieży widokowej oraz punktu gastronomicznego z ofertą ciepłych posiłków, deserami oraz gorącymi i zimnymi napojami, dający chwilę wytchnienia po wycieczkach pieszych i rowerowych. Ludzie pracujący w tej chwili w ośrodku są dla nas źródłem cennych informacji o okolicznych szlakach, atrakcjach turystycznych gdy planujemy rajdy, wycieczki, spacery z rodzinami w lesie.  Miejsce to stało się podpoznańską perełką i chcielibyśmy, aby nią pozostało.

Prosimy o informację, jaka będzie oferta tego ośrodka po 1 sierpnia b.r.? W jaki sposób będzie można korzystać z ośrodka i terenu wokół niego? Dlaczego nie jest możliwa kontynuacja współpracy z dotychczasowym dzierżawcą i Fundacją?

Wnioskujemy o utrzymanie bogatej, edukacyjno-turystycznej i gastronomicznej oferty ośrodka, będącego miejscem spotkań mieszkańców gminy Czerwonak, aglomeracji poznańskiej oraz turystów. Jesteśmy zdeterminowani i prosimy, aby utrzymać dotychczasowe, atrakcyjne działania oferowane w tym ośrodku w niezmienionej formie.

Z poważaniem

mieszkańcy gminy Czerwonak

turyści odwiedzający Dziewiczą Górę