Zmuśmy Lasy Państwowe do zrównoważonej gospodarki leśnej

W dobie walki ze zmianami klimatu, lasy są jednym z podstawowych zasobów, który pozwala naturalnie wychwytywać emisje pochodzące z ludzkiej gospodarki. Dlatego tak ważne jest gospodarowanie wspomnianymi zasobami w sposób zrównoważony.


Konsumenci coraz częściej chcą korzystać z drewna czy papieru wyprodukowanego z poszanowaniem przyrody i w sposób najmniej szkodliwy dla klimatu. Aby rozpoznać, jakie produkty pochodzą ze zrównoważonej gospodarki leśnej, powstały certyfikaty wydawane przez różne organizacje. Dwie najbardziej znane to FSC i PEFC. 

 

Konsument widząc certyfikat danej organizacji powinien mieć pewność, iż podejmuje etyczną decyzję, a produkt który kupuje pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Na swoich stronach www organizacje piszą w ten sposób o swoich certyfikatach:

certyfikaty.png


Niestety, w praktyce nie funkcjonuje to właśnie w ten sposób. Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe również posiada ten certyfikat. A przecież w wielu rejonach Polski lasy, tereny dzikie i chronione są dosłownie rujnowane przez łapczywą działalność tej korporacji. Przykłady można mnożyć, ale między innymi, to:

  • wielkopowierzchniowe wycinki całkowite
  • niszczenie terenów cennych przyrodniczo
  • traktowanie lasu jak fabryki drewna, a jego mieszkańców jak intruzów

22449780_1882411558754759_183584473488336082_n.jpg

67411921_2391964234386589_2348533519552086016_o.jpg

Ochrona.jpg

Lasy Państwowe prowadzą raczej rabunkową, a nie zrównoważoną gospodarkę. Jednak dzięki certyfikatom FCS i PECF Lasy Państwowe mogą sprzedawać drewno drożej. A my, kupując meble czy papier, przekonani iż drewno pochodzi z "dobrego" źródła, jesteśmy wprowadzani w błąd.


Jak to możliwe, że Lasy Państowe działając w taki sposób, w dalszym ciągu posiadają certyfikaty PEFC i FSC?


Podpisz petycję do organizacji PEFC i FSC domagając się czasowego zawieszenia certyfikatów dla przedsiębiorstwa Lasy Państwowe do czasu, aż korporacja ta nie zacznie funkcjonować w sposób zrównoważony. Dajmy szansę pracownikom Lasów Państwowych nauczyć się czym jest zrównoważona gospodarka leśna, jakie znaczenie wobec zmian klimatu mają lasy i jak korzystać z lasu, dbając o niego jednocześnie.

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Zielona Fala do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook