Zmiany w przeprowadzaniu egzaminów dyplomowych na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu, AGH

 

 Drodzy Wiertnicy!

Rokrocznie studenci IV roku I stopnia i II roku II stopnia, spotykają na swojej drodze egzamin dyplomowy. Idąc za prośbą studentów skierowaną do Wydziałowej Rady Samorządu Studentów, by wpłynąć na poprawę przebiegu tego egzaminu, tworzymy  petycję. Dzięki podpisom pokażemy Władzom Wydziału, co uważają studenci na ten temat. Jeśli nie miałeś/miałaś styczności z egzaminem, najlepiej spytaj starszego kolegę/koleżankę, który już podchodził do tej ciężkiej próby.

My opiszemy tutaj zarys przebiegu egzaminu i tylko niektóre niedoskonałości z nim związane, jest ich więcej. Za przykład obieramy egzamin po 7 semestrze, jako iż "magisterski" jest do niego bliźniaczy.

Studenci otrzymują 100 pytań do opracowania, na podstawie których zostanie sprawdzona ich wiedza. Już w tym miejscu powstaje mały problem, ilość ta jest tak duża, gdyż powinny to być pytania (jest możliwość wprowadzenia 50 zagadnień o większym zakresie materiału) niestety niektóre pytania nie są konkretne i obejmują naprawdę duży zakres materiału, co bardziej pasuje do pojęcia zagadnienia. Każdy student ma dwa terminy, pierwszy oraz drugi poprawkowy.

Teraz wchodzimy na moment, w którym jest niewyobrażalna ilość niedociągnięć w całym procesie egzaminowania, a mianowicie sprawdzanie prac. Praca sprawdzana jest przez dwie osoby, kierownika katedry (lub osobę przez niego wyznaczoną), z której wyszły dane pytania i drugą osobę. Każde z pytań opisywane jest przez studenta na oddzielnej stronie i trafia do egzaminatora, który poprawia pracę długopisem na oryginalnej pracy studenta. Co naszym zdaniem jest niedopuszczalne, dodatkowo osoba sprawdzająca pracę jako druga, widzi poprawki naniesione już wcześniej, co naszym zdaniem wpływa na osąd. Logicznie myśląc, doktor nie poprawi punktacji profesora.

Dodatkowa rzecz, która razi nas najbardziej, brak choćby najmniejszego klucza odpowiedzi. Pytanie, zdaniem studentów jasne i klarowne, taki pewniaczek, po sprawdzeniu odpowiedzi ilość punktów jest średnia. Jednym z takich pytań jest algorytm cementowania. Na wykładach przedstawiony 16 punktowy algorytm okazuje się niewłaściwy, mimo że usłyszeć można od prowadzących, by na opracowywaniu pytań wzorować się na wykładach. Po zapytaniu co byłoby odpowiedzią najwyżej punktowaną, okazuje się, że w literaturze jest również algorytm składający się z 20 punktów. Niestety, każdy zdaje sobie sprawę, że literatura, z jakiej można korzystać do opracowywania pytań jest niewyobrażalnie wielka więc studenci jedynie mogą "trafić" z poprawną odpowiedzią.

Wnosimy więc o zmianę przebiegu egzaminu. Forma, jaką proponujemy to egzamin z pytaniami zamkniętymi. Oczywiście, początkowo przyniesie to problem z potrzebą opracowania nowych 500 pytań przez katedry. Trzeba jednak patrzeć szerzej, ułatwi to sprawdzanie egzaminów, wystarczy odpowiedni skaner do tego przystosowany. Co więcej, wykluczy to możliwość pretensji studentów wobec systemu, co rokrocznie jest dużym problemem. Alternatywą dla tego pomysłu jest pozostawienie obecnej formy jednakże z potrzebą wyeliminowania błędów w procesie egzaminowania i wprowadzeniu choćby niewielkiego klucza odpowiedzi.

Dostępne możliwości zostaną przedyskutowane na każdym szczeblu tego procesu, a uwierzcie nam, będzie to długa i ciężka praca. Dlatego prosimy Was o wsparcie, aby w przyszłych latach egzamin nie spędzał snu z powiek przyszłym inżynierom i magistrom.

Wydziałowa Rada Samorządu Studentów

Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu


Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu    Skontaktuj się z autorem petycji