Pojazdy LPG w strefach czystego transportu!

Skontaktuj się z autorem petycji

[22.06.2021] Posiedzenie zespołu ds. motoryzacji

2021-06-22 06:26:22

ZESPÓŁ ROBOCZY DS. MOTORYZACJI - Głos branży autogazu nt. Ustawy o Elektromobilności i paliwach alternatywnych.

 28.05.2021 odbyło się Posiedzenie Zespołu Roboczego ds. Branży Motoryzacyjnej, #RadaPrzedsiębiorców przy #rzecznikMŚP nt. Projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (nr UC65), w której obok #MinisterstwoKlimatuiSrodowiska #KNRA wzięło udział.

 1. Zwracamy uwagę na problem „niekonsekwencji” w ww. ustawie,

2. Oddanie głosu gminom doprowadzi do realnego zakazu wjazdu pojazdom LPG do SCT! Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie

3. Alarmujemy głosem 3 mln. użytkowników aut LPG, którym zostaną odebrana prawa.

4. Ekonomiczne aspekty, społeczne i technologiczne to jedne z argumentów, które należy wziąć pod uwagę przy procedowaniu zmian do ww. ustawy.

 Oglądać nas można od 35 minuty pełnego zapisu video na YT Zespół Roboczy ds. Branży Motoryzacyjnej | 28.05.2021 - YouTube
Zapraszamy do obejrzenia, udostępniania oraz komentarzy 😊Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek Pracodawców

[03.03.2021] Pojazdy LPG nie wjadą do SCT

2021-03-03 08:05:50

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawiły się nowe informacje na temat projektu zmian w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przedstawione dokumenty wskazują, że pojazdy zasilane LPG wciąż nie wjadą do stref czystego transportu.

Załącznik 1, Klasyfikacja stref czystego transportu
Na uwagę zasługuje Załącznik 1, zamieszczony na ostatniej, 459 stronie w.w. zestawienia uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Zawiera on tabelę, w której znajduje się Klasyfikacja stref czystego transportu.

Według niej do strefy V (zielonej) nie mogą wjeżdżać żadne obecnie stosowane pojazdy spalinowe, także zasilane LPG oraz gazem ziemnym. W strefie V (zielonej) mogą poruszać się jedynie pojazdy elektryczne, napędzane wodorem i autobusy zeroemisyjne.

Wjazd do pozostałych klas stref czystego transportu (od I do IV) jest zależny od spełnianej przez pojazd normy emisji spalin (szczegóły w tabeli Klasyfikacja stref czystego transportu).

Klasyfikacja-SCT-gazeo.jpg

Nowy projekt z 11 lutego 2021 r.

W nowym projekcie nie ma już obowiązku tworzenia stref czystego transportu w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców. Chyba, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska stwierdzi przekroczenie dopuszczalnego poziomu średniorocznego stężenia poziomu zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu NO2 w takiej gminie (powyżej 100 tys. mieszkańców). 12 miesięcy od dnia otrzymania informacji o przekroczeniu poziomu NO2 w powietrzu gmina będzie miała obowiązek stworzenia strefy czystego transportu (SCT). Dobrowolną możliwość tworzenia SCT mają wszystkie gminy.

 

Paliwa gazowe w odwrocie?

Jak widać paliwa gazowe (gaz ziemny i LPG) są traktowane podobnie jak klasyczne paliwa kopalne, a polityka europejska stawia na napędy bezemisyjne. Tylko, że bezemisjność np.pojazdów elektrycznych dotyczy jedynie miejsca ich użytkowania.

Przy produkcji energii elektrycznej (w Polsce głównie z węgla) emisyjność pojazdów elektrycznych jest o wiele większa niż spalinowych, a przecież ten skomplikowany pojazd elektryczny trzeba wyprodukować, a późnej jeszcze zutylizować.


Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek Pracodawców

[02.03.2021] Stowarzyszenie Lubię Miasto w sprawie LPG

2021-03-03 07:54:41
Sprawa zakazania wjazdu aut z LPG do #SCT wzbudza zainteresowanie kolejnych instytucji.
 
Lubię Miasto
- "Wolni od ideologii, skupieni na rozwiązaniach i otwarci na innych – tacy są ci, którzy lubią miasto. Pieszo, rowerem, samochodem, autobusem czy hulajnogą – to tylko sposób przemieszczania się. Ty wybierasz, dokąd zmierzasz i jakim środkiem komunikacji. Infrastruktura miejska ma Ci jedynie ułatwić dotarcie do celu.”

Apel do Ministra Klimatu i Środowiska

Stowarzyszenie "Lubię Miasto" wystosowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo popierające stanowisko branży autogazu w sprawie możliwości wjazdu aut z LPG do stref czystego transportu (SCT), merytorycznie argumentując konieczność utrzymania tego zapisu w projekcie ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 listopada 2020 r.

Stowarzyszenie-Lubie-Miasto.jpg

Andrzej Czarnowski ze Stowarzyszenia "Lubię Miasto" liczy, że podobne pisma do Ministerstwa wyślą wszystkie warsztaty zajmujące się montażem i obsługą samochodowych instalacji gazowych oraz firmy związane z sektorem autogazu tak, aby Ministerstwo miało przytłaczająco większy odzew z branży, niż po spotkaniu konsultacyjnym.


Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek PracodawcówUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...