SZTUKA I HISTORIA KOBIET – Petycja o utworzenie nowej instytucji miejskiej, Muzeum HERstorii* Sztuki w Krakowie, teraz!

Skontaktuj się z autorem petycji

Zakończenie petycji - co dalej z Muzeum HERstorii Sztuki?

2021-11-01 21:41:49

Drogie Sygnatariuszki i Sygnatariusze,

Udało nam się wspólnie zebrać 1102 podpisy za utworzeniem pierwszej w Polsce instytucji poświęconej sztuce i historii kobiet!

To ogromny sukces, dziękujemy za wyrazy poparcia oraz za każde udostępnienie przez Was petycji przez ostatnie dwa miesiące. Mamy nadzieję, że Władze Miasta Krakowa, na których ręce przekażemy Wasze podpisy i komentarze w tym tygodniu, dostrzegą potrzebę utworzenia nowej instytucji miejsckiej i zdecydują się wykorzystać ogromny potencjał kutlurotwórczy, jaki niesie w sobie jej idea.

Czas oczekiwania na ich odpowiedzi może wynieść do 3 miesięcy, poinformujemy Was o nich przez nasze media społecznościowe. Znajdźcie nas na Facebooku i Instagramie, pozostańmy w kontakcie!

My, jako członkinie inicjatywy obywatelskiej „Muzeum HERstorii Sztuki”, nie ustajemy w działaniach na rzecz wzmacniania kobiet i budowania przestrzeni wspólnych. Jest możliwość wsparcia nas finansowo poprzez kampanię crowdfundingową na wydawanego przez nas zina „Ariadna”, papierową publikację o sztuce kobiet i kobietach w sztuce. Cegiełek do wyboru jest wiele, od kursu online wprowadzające do Historii Sztuki Kobiet, przez warsztat wikipedystyczny, po medytację przed obrazem czy spacer z zamkniętymi oczami z krakowską artystką. Zachęcamy do zapoznania się i może wyboru czegoś dla siebie :) : https://wspieram.to/ariadna_zin_muzeum_herstorii_sztuki

Oby prędzej niż później, instytucja publiczna poświęcona sztuce i historii kobiet powstanie pod Wawelem! Dziękujemy, że bierzesz udział w kampanii na jej rzecz.

 

Z poważaniem,

Aśka Warchał-Beneschi

w imieniu Muzeum HERstorii Sztuki

aska@warchal-beneschi.com


Joanna "Aśka" Warchał-Beneschi, Inicjatywa obywatelska "Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie"

Droga Sygnatariuszko_Sygnatariuszu! Zaproszenia i plany na przyszłość

2021-10-15 11:10:45

Droga Sygnatariuszko_Sygnatariuszu petycji na rzecz utworzenia pierwszej w Polsce instytucji publicznej poświęconej sztuce i historii kobiet, 

Dziękujemy za Twój głos! W momencie, w którym piszę te słowa, w spokojnym tempie zbliżamy się do 800 podpisów. Razem możemy dotrzeć do jeszcze większego grona, któremu zależy na wzmacnianiu kobiet i budowaniu przestrzeni wspólnych. Podpisy zbieramy tylko do końca października! Do tego czasu możesz udostępnić PETYCJĘ na Twoim Facebooku, rozesłać ją mailem do znajomych (możesz skorzystać z tekstu “kopiuj-wklej” załączonego na końcu tej wiadomości), powiedzieć o niej koleżance z pracy. Masz jeszcze inny pomysł? Skontaktuj się z nami! 

A teraz czas na ZAPROSZENIA! :) W kolejną sobotę i niedzielę, czyli 23-24.10, 9:00-14:30, organizujemy warsztaty metodą Design Thinking z jej certyfikowaną facylitatorką - Patrycją Chlebuś-Grudzień. Ustalimy, jak Muzeum HERstorii Sztuki przy Muzeum Rodziny Kossaków może rozwiązywać problemy i wychodzić naprzeciw potrzebom swojej przyszłej publiczności. Chcesz zrobić to z nami? Zapisz się na warsztaty przez formularz TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona! Efekt naszej wspólnej pracy przekażemy jako załącznik do petycji do władz Miasta Krakowa, a pracując nad nim w centrum Krakowa poznamy się między sobą, między osobami, którym zależy na powołaniu muzeum.

Cokolwiek by się nie działo po złożeniu petycji, jesteśmy przekonane i przekonani, że instytucja publiczna poświęcona sztuce i historii kobiet jest potrzebna. Więc będziemy działać aż powstanie.

Aby nadać tym działaniom rytm, rozpoczynamy jako inicjatywa wydawanie zina “Ariadna” o miejscu kobiet w sztuce i historii. Jego premiera odbędzie się 21.10, 20:00, w Klubie Piękny Pies. Prząść nić Ariadny w improwizacji będą Śomi i Paulina Owczarek, zapraszamy! O projekcie i możliwości finansowego wsparcia tak zina, jak i naszych działań możesz przeczytać TUTAJ.

Natomiast jutro, 16.10, 15:00, w Księgarni Kawiarni Bonobo: “Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Nowe spojrzenia.” Spotkanie z prof. Elżbietą Hurnikową, wybitną znawczynią twórczości polskiej Safony. Ale to - mamy nadzieję - wiesz już doskonale z naszego Facebooka lub Instagrama.

To tyle od nas, dziękujemy, że jesteś na pokładzie! Odezwiemy się do Ciebie w tej formie kontaktu jeszcze tylko raz, tuż przed końcem zbiórki podpisów.

 

Serdeczności,

Aśka Warchał-Beneschi

w imieniu zespołu Muzeum HERstorii Sztuki

czesc@muzeumherstoriisztuki.org

aska@warchal-beneschi.com

tel. 509622961

 

~~~~

Muzeum HERstorii Sztuki - wiadomość w butelce, do rozsyłania

Szanowni Państwo, Drogie Osoby,

Czy w Krakowie powstanie niebawem pierwsza w Polsce instytucja publiczna poświęcona sztuce i historii kobiet? Do końca października zbieramy podpisy, aby tak się stało: PETYCJA. Zachęcamy do złożenia podpisu, zabrania głosu, przesłania dalej tej wiadomości w butelce!

Dlaczego potrzebujemy Muzeum HERstorii Sztuki? Różne raporty przewidują osiągnięcie na świecie pełnej równości płci za kolejne 100, 200 lat. To byłaby ogromna strata nie dożyć tych czasów! Już jest tak dobrze, ale wciąż bywa fatalnie. Co zatem robić? Wzmacniać kobiety. Zapewniać widoczność współczesnym, tworzyć przestrzeń na nasze, ich (czasem bardzo odmienne) opowieści. Przekazywać rzetelną wiedzę o przeszłości, o obecności w niej naszych poprzedniczek (często zaskakująco do nas podobnych).

Jako takie fermentujące miejsce spotkań nas dzisiaj, nas z przeszłością, nas snujących wizje przyszłości widzimy nową miejską instytucję w Krakowie. Jako przestrzeń odważną, gdzie będziemy przyglądać się sobie z ciekawością poprzez wystawy czasowe i bogaty program wydarzeń tworzony partycypacyjnie.

Potrzeba utworzenia Muzeum HERstorii Sztuki została nazwana w maju tego roku, dzięki dyskusji o przyszłości willi Kossakówka. Dlaczego proponujemy jej sąsiedztwo na siedzibę nowej instytucji, przeczytać można w PETYCJI, którą - mamy gorącą nadzieję - zdecydujecie się podpisać :) 

 

Serdecznie pozdrawiamy, nie ustając w długofalowym działaniu (jak i jak można nas w tym wesprzeć? odpowiedź TUTAJ),

 

Aśka Warchał-Beneschi

w imieniu inicjatywy obywatelskiej Muzeum HERstorii Sztuki

czesc@muzeumherstoriisztuki.org

aska@warchal-beneschi.com

tel. 509622961


Joanna "Aśka" Warchał-Beneschi, Inicjatywa obywatelska "Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie"



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.