APEL DO POLSKICH DUSZPASTERZY

Prymas Polski Abp Wojciech Polak
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki
Biskupi, Proboszczowie i wszyscy kapłani Kościoła Katolickiego w Polsce

 

My, wierni Kościoła Katolickiego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie postępowaniem naszych Pasterzy w obecnym czasie pandemii oraz kryzysu społecznego, gospodarczego i politycznego. Jako lud Boży oczekujemy pewnego i silnego prowadzenia nas w trudnych czasach. Potrzebujemy głoszenia Ewangelii i szafowania świętych Sakramentów, gdyż jest to jedyny skuteczny ratunek. Oczekujemy, że nasi Pasterze pozostawią troskę o zdrowie naszych ciał medykom, sami zaś zajmą się daleko ważniejszym zdrowiem naszych dusz! W czasie, gdy nasila się atak na święty Kościół Jezusa Chrystusa, oczekujemy od Was że z odwagą i mocą oświadczycie: „Non possumus”!

Wzywamy Was, byście zatroszczyli się o nas, lud Boży, i nie pozwolili na odebranie nam dostępu do Mszy świętej, do Komunii świętej, lecz jeszcze gorliwiej niż kiedykolwiek zajęli się posługą, do której powołał Was Pan. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dwutysiącletnia Tradycja chrześcijańska nie zna sytuacji, w której z jakichkolwiek powodów Kościół został odcięty od Liturgii i Eucharystii. Ani wojny, ani zarazy, ani światowe kryzysy nie stały się nigdy w historii przyczyną zamknięcia kościołów ani ograniczenia wiernym dostępu do sakramentów. Przeciwnie – w chwilach zagrożenia pasterze zawsze wychodzili z odwagą naprzeciw potrzebom ludu, żeby wzmacniać ducha i zatroszczyć się o dusze.

Doświadczenie tegorocznych świąt Wielkanocnych, oraz tendencja postępowania rządu, dają przesłanki iż możemy się spodziewać zalecenia zamknięcia kościołów w czasie świąt Bożego Narodzenia. Taka decyzja nie miałaby logicznych podstaw jako postępowania przeciwepidemicznego. Gdyby tak było, równocześnie należałoby zamknąć wszystkie sklepy i zakłady pracy. Międzyludzki kontakt fizyczny, dotykanie przez co najmniej setki osób tych samych powierzchni i przedmiotów, dystans  i poziom higieny w przestrzeni sklepu jest wielokrotnie bardziej sprzyjający zakażeniu wirusami, niż w przestrzeni kościoła, gdzie w czasie zgromadzenia zachowywany jest porządek zachowania i dystans oraz stosowane są zapobiegawczo środki higieny. Nie istnieje zatem racjonalny powód do zamknięcia kościołów ani ograniczenia wiernym dostępu do nich.

Należy więc zastanowić się, z jakiego powodu zaistniała taka tendencja. Uniemożliwienie ludowi Bożemu uczestnictwa w świętych obrzędach i karmienia się tym co niezbędne dla duszy, by miała Życie, jest w istocie zamachem na Kościół Jezusa Chrystusa, działaniem ukierunkowanym na stopniowe oswojenie jak największej liczby ludzi z życiem oderwanym od liturgii i sakramentów świętych, a w dłuższej perspektywie – od Boga. Biskupi! Kapłani Jezusa Chrystusa! Pasterze! Wzywamy Was – nie pozwólcie na to!


Wierni Kościoła Katolickiego    Skontaktuj się z autorem petycji