Apel do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o wsparcie protestu przeciwko odstrzałowi dzików

PETYCJA

My, młodzi ludzie, mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zwracamy się do Pana, jako przedstawiciela rządu, aby zaapelować o poparcie protestu przeciwko wejściu w życie ustawy o zwalczaniu ASF (afrykańskiego pomoru świń) i podjęcia natychmiastowego dialogu z mieszkańcami województwa zainteresowanymi sprawą w celu wypracowania szeregu sposobów na ochronę dzików przed odstrzałem w naszym regionie.

Specustawa z dnia 19 grudnia 2019r., promowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Ardanowskiego, której celem jest ochrona świń przed zarażeniem wirusem ASF, zakłada masowy odstrzał dzików na terenie całego kraju począwszy od dnia następnego po przyjęciu uchwały przez Senat. Daje ona pozwolenie myśliwym oraz służbom mundurowym na nieograniczone strzelanie do dzików, uniemożliwia jakikolwiek zewnętrzny nadzór działań owych organów oraz prowadzi do publicznej stygmatyzacji obywateli walczących o ochronę tego gatunku.

Pomimo zapewnień o konieczności odstrzelenia gatunku w celu ochrony hodowli świń przed wirusem, nie ma naukowych podstaw wobec tej zależności, o czym zapewniają przedstawiciele WWF Polska oraz liczni profesorowie polskich uniwersytetów, m.in. Prof. Andrzej Elżanowski z UW (https://www.wwf.pl/aktualnosci/zaglada-gatunku-w-polsce-dziki-na-rzez) czy Prof. Henryk Okarma z UJ (https://naukadlaprzyrody.pl/2018/12/02/czy-polityka-moze-wykonczyc-dzika-wyklad-o-asf/). Specustawa stanowi konkretne zagrożenie dla równowagi ekologicznej w Polsce oraz może nieodwracalnie zaburzyć bioróżnorodność w całym kraju.

W istocie jest to kolejny przykład, w którym władza staje po stronie krótkoterminowych zysków finansowych zamiast po stronie długotrwałej ochrony natury, zabierając tym samym po raz kolejny młodemu pokoleniu możliwość życia w pełnym uroku środowiska naturalnego oraz podziwiania jego unikatowej bioróżnorodności. Nie ma obywatelskiej zgody na przyznawanie pierwszeństwa środowiskom myśliwych oraz przedstawicielom hodowli świń, którzy korzyści majątkowe i uprzywilejowanie społeczne wysuwają ponad szacunek i ochronę natury. Specustawa stanowi przejaw krótkowzroczności obecnych organów prawa i braku myślenia o tym, co odbiera się młodszym pokoleniom oraz samej naturze.

Mamy nadzieję, że Pan, jako osoba wykształcona w zakresie ochrony środowiska, jest świadomy wartości środowiska naturalnego oraz potrzeby jego zrównoważonego rozwoju i podejmie natychmiastowe działanie, którego celem będzie zatrzymanie prac legislacyjnych nad tą ustawą. Liczymy również, iż wesprze Pan inicjatywę obywatelskiego dialogu na rzecz dzików i w trybie pilnym zgodzi się na otwarte spotkanie dot. specustawy ASF, aby wspólnie ustalić możliwości zatrzymania odstrzałów ekosystemowo niezbędnego gatunku.

Z poważaniem,

Mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego 

AR-191119651.jpg

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Dominika Lasota do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook