Apel Fanów Dody do wytwórni Universal Music Polska

Doda chce wrócić do rockowych brzmień na prośbę publiczności.

To właśnie oczekiwaniami fanów Doda kieruje się od 15 lat kariery. Swojej wiernej widowni zawdzięcza ponad 100 nagród muzycznych, blisko 70 milionów wyświetleń na YouTube i wreszcie wysoką sprzedaż albumów, które wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną. Artystka co roku zapełnia grafiki koncertowe, a na jej występach zjawiają się tłumy. Gdy branża i media wielokrotnie stawiały na Dodzie krzyżyk, ona udowadniała, że potrafi utrzymać swoją pozycję. Po 15 latach wciąż widać, że na tytuł najlepszej piosenkarki w Polsce zasługuje jak nikt inny. Stałe poparcie fanów jej talentu oraz niezwykle silna osobowość Dody sprawia, że jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek na polskim rynku muzycznym.

Od wydania Jej ostatniej płyty „7 Pokus Głównych” minęło 5 lat.  Wiemy, jakimi prawami rządzi się rynek muzyczny w Polsce. Przez ostatni czas staraliśmy się wykazywać ogromną cierpliwością. Jednocześnie mieliśmy nadzieję, że premiera nowego krążka będzie zgodna z planami Dody i w pełni pozwoli jej rozwinąć się wokalnie. Długi staż naszej artystki na polskim rynku jest już wystarczającym dowodem, że nie zasługuje na to, aby być jedynie produktem swojej wytwórni. Niestety dochodzą do nas sygnały, że wizja materiału muzycznego, który miałaby śpiewać Doda, nie pokrywa się z Jej oczekiwaniami, a tym samym z oczekiwaniami publiczności, która 15 lat temu pokochała Ją za piosenki rockowe.

Widownia marzy o tym, aby Doda po tylu latach mogła wrócić do korzeni. Chcemy przekonać się o jej rozwoju wokalnym i ocenić postępy. Z kolei muzyka pop jest czymś, co zalewa publiczność z każdej strony. Największe hity kreowane przez wytwórnie okazują się dziełem sezonowych artystów, o których po roku się nie pamięta.

Czy powrót Dody do rocka to bezpodstawna idea wykreowana przez kilkadziesiąt osób? Jesteśmy przekonani, że nie. Choć od wielu lat to największe koncerny muzyczne kreują gusta odbiorców, nie możemy zgodzić się, że jest to jednoznaczne z tym, że wytwórnie wiedzą najlepiej, co się sprzeda. O tym, jak bardzo upodobania publiczności i ekspertów muzycznych różnią się, przekonywaliśmy się wielokrotnie – choćby podczas ostatniego Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym przedstawiciele branży ocenili piosenkę Michała Szpaka bardzo nisko, w przeciwieństwie do publiczności, która umieściła ją w swoim TOP 3. To jest najświeższy przykład, inne możemy mnożyć przypominając chociażby Srebrnego Słowika Publiczności dla Dody czy jej wygraną głosami publiczności w MTV EMA 2009.

Wejście Dody do polskiego show-biznesu wprowadziło dużo świeżości. To ona jako pierwsza udowodniła, że polska muzyka wcale nie musi prezentować niższego pułapu niż ten, który możemy obserwować za oceanem. To ona wprowadziła w Polsce sceniczne show oraz podniosła poziom podczas tworzenia teledysków, co zmusiło innych wykonawców do nadganiania standardów, które wyznaczyła. Mimo upływu lat i pojawianiu się nowych wokalistów, Doda stale podwyższa sobie poprzeczkę i stale wyróżnia się na ich tle. Naszym życzeniem jest, aby Doda mogła pozostać ‘jedyna w swoim rodzaju’ nie tylko jeśli chodzi o osobowość, ale także o wykonywaną muzykę.

Mocną pozycję Dody w rockowym wydaniu potwierdzają statystyki pod klipami w serwisie YouTube (jedne z najwyższych osiągnęła rockowa wersja Titanium, którą Doda nagrała w 2012 roku) czy gorąco przyjęty w polskich i światowych mediach występ naszej idolki ze Slashem w listopadzie 2015 roku. To jedyna Polka zaproszona przez zespół do wspólnego wykonania kultowego utworu Sweet Child O'Mine, którego cover spotyka się na koncertach Dody z ogromnym aplauzem nie tylko ze strony sympatyków całej dyskografii Artystki.

ZOBACZ: Doda w coverze Sweet Child O'Mine

Nagranie popularnej płyty z mainstreamową muzyczną papką nie jest w dzisiejszych czasach żadnym sukcesem. Wysokie wyniki słuchalności i sprzedaży osiągnie każda muzyka, która będzie przez Państwa i media silnie promowana. Twórczość rockowa też może być popularna. Publiczność Dody to w dużej mierze świadomi słuchacze, którzy nie potrzebują podprogowych sugestii co dla nich będzie dobre. Artysta powinien dawać fanom te dźwięki, których śpiewanie daje mu przyjemność. Jesteśmy przekonani, że autentyczna Doda spodobałaby się nie tylko wiernym fanom i ludziom, którzy cenili Jej twórczość z czasów zespołu Virgin, ale również zupełnie nowej grupie odbiorców.

Z przykrością stwierdzamy, że pojedyncze apele fanów były przez pracowników wytwórni określane mianem „zbyt emocjonalnych reakcji”. Mimo tylko kilkunastu wiadomości, które otrzymaliście Państwo od naszych przedstawicieli, ukazane przez nich stanowisko odzwierciedla przemyślaną postawę całej naszej społeczności. A ich przekazanie do Państwa drogą prywatną, miało zapobiec bezsensownemu spamowaniu jedną i tą samą informacją. A proszę nam wierzyć, potrafimy to doskonale.

Być może bezpośredni sposób komunikacji z Państwem nie pozwolił ocenić, jak wiele osób popiera nasze stanowisko. Postanowiliśmy zatem wystosować do Państwa nasz oficjalny apel. Mamy nadzieję, że zebrane pod nim podpisy udowodnią, jak wiele osób chce powrotu Dody do rocka, czyli do stylu, w którym czuje się najlepiej. Za ten mocny, dobrze wykorzystany głos pokochaliśmy Dodę 15 lat temu. Mamy nadzieję, że nowa płyta pozwoli przypomnieć wszystkim, że muzyka rockowa w Polsce jest na wysokim poziomie.   

 

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby,

Fani Dody.


Rafał Kowalski (Doda-Music.com)    Skontaktuj się z autorem petycji