Apel o ograniczenie koszenia traw na osiedlu Kurdwanów Nowy

do  Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Kurdwanów Nowy"

 

Szanowni Państwo.

My, niżej podpisani mieszkańcy osiedla Kurdwanów Nowy, zaniepokojeni negatywnymi skutkami, jakie dla naszego środowiska i całego ekosystemu ma intensywne (częste i przeprowadzane przy samej ziemi) wykaszanie trawników, prosimy o  zaprzestanie tego typu działania.

Wytyczne Miasta Kraków w sprawie zieleni miejskiej precyzują, że w miejscach niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa (takich jak przejścia dla pieszych), na pasach trawy wokół elewacji budynków, uczęszczanych trawnikach osiedlowych oraz na placach zabaw, koszenie rekomendowane jest raz w miesiącu, zaś w pozostałych miejscach 3 razy w sezonie, przy czym w żadnym wypadku nie należy kosić trawy tuż przy ziemi  (zob. relacja prasowa: https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,27074132,krakow-w-tym-roku-takze-ogranicza-koszenie-miejskich-trawnikow.html).

Rezygnację z intensywnego wykaszania rekomenduje Ministerstwo Środowiska, podkreślając istotną rolę trawy w małej retencji i obniżaniu temperatury powietrza (zob. https://www.gov.pl/web/susza/ogranicz-koszenie-trawy-w-czasie-suszy?fbclid=IwAR1hIg4qOXeCiUg-ZlC3lbpZNjHGRDnYDgFDJR-M2IwSHHWNEuh8YdcQvCo). 

Powstrzymując się  od częstego koszenia, zadbamy o środowisko i ograniczymy  proces szkodliwego ocieplania się klimatu oraz skutki okresowych susz. Trawa rosnąca swobodnie:

- utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji gleby;

- obniża temperaturę podłoża, co jest istotne zwłaszcza w mieście, w sąsiedztwie dużej ilości cementu i betonu;

- produkuje tlen i pomaga oczyszczać powietrze - wyłapuje pyły i tłumi hałas;

- jest zamieszkana przez rozmaite gatunki owadów pożytecznych dla utrzymania bioróżnorodności w miastach i na działkach (w tym owady miododajne, tak ważne dla istnienia pozostałych gatunków, w tym ludzi). Koszenie traw, szczególnie tuż przy ziemi, jest zabójcze dla małych ssaków, które w ten sposób giną lub zostają okaleczone.

Poparcie naukowe dla wszystkich argumetnów przemawiających za ograniczeniem intensywnego koszenia znajdziemy choćby w artykule dr Joanny Kajzer-Bonk i dr Justyny Kierat, biolożek publikujących na łamach portalu "Nauka dla przyrody": https://naukadlaprzyrody.pl/2020/06/16/efekt-braku-kosiarki/?fbclid=IwAR1DLqPXH4QsVUK3EaojdyJZdCf3C4yYMWigk5wnXWfSeMwNiN1eFyi37Sw.

Warto jeszcze zaznaczyć, że koszenie - wbrew obiegowej opinii - nie zwiększa liczby kleszczy, wręcz przeciwnie: poprzez koszenie ograniczamy bioróżnorodność, a tym samym ograniczamy populację zwierząt, które kleszczami się żywią (zob. źródła naukowe cytowane w ww. artykule).   

Ponadto, kosiarki mechaniczne emitują ogromne ilości trujących spalin i szkodliwego hałasu. Z kolei niezagrabiona trawa (siano) gnije i emituje toksyny (zob. https://laka.org.pl/laka-kwietna/o-szkodliwosci-koszenia/).

 

Podsumowując: jako mieszkańcy osiedla i płatnicy czynszu oczekujemy, że Administracja będzie dysponowała funduszami w sposób, który jest zgodny z naszym interesem i oczekiwaniami. Dlatego prosimy o uwzględnienie naszej petycji w planach gospodarowania zielenią na naszym osiedlu.

 

P.S. Na załączonym zdjęciu widać trawnik przy budynku Wysłouchów 18 przed koszeniem, oraz bezpośrednio po skoszeniu dnia 19.06 2021 roku, w dniu, którym temperatura w cieniu wynosiła 30 stopni. Skoszone siano pozostawiono niezagrabione na miejscu.

trawa1.jpg

 

 


Małgorzata Pasicka    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Małgorzata Pasicka do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...