Apel o zmniejszenie częstotliwości koszenia trawników na Poznańskich osiedlach.

łąka-960x6401.jpg

   Czas pandemii uświadomił wielu z nas, jak ważne jest myślenie o przyszłości i reagowanie na sygnały zbliżającego się zagrożenia. Prognozy synoptyków mówią, że czeka nas w tym sezonie wiosenno-letnim susza, prawdopodobnie większa, niż w ubiegłym roku. Opady nie wystarczają do nawadniania gleby, co wpływa nie tylko na plony i sytuację rolników, ale także na ludzi, żyjących w miastach. Powietrze staje się suche i gorące, unosi się pył, z rozgrzanych materiałów budowlanych uwalniają się szkodliwe substancje. Ogromne znaczenie ma w tej sytuacji zatrzymanie jak największej ilości wody w glebie. 

   Apelujemy o zmianę harmonogramu koszenia trawników na terenie osiedli mieszkaniowych. Częste koszenie powoduje, że gleba wysycha, rośliny nie mają siły rosnąć i usychają. Pogarszają się walory estetyczne i rekreacyjne osiedlowych terenów zielonych, ziemia nagrzewa się i zamiast chłodzić wypromieniowuje ciepło, co powoduje wzrost temperatury na osiedlach, pył unoszący się z wyschniętej gleby dostaje się do dróg oddechowych mieszkańców, co pogarsza komfort życia, a dla osób z chorobami dróg oddechowych może być niebezpieczne dla zdrowia.

   Proponujemy, aby jak największą powierzchnię terenów zielonych przekształcać w naturalne łąki kwietne. Taka strategia nie wymaga nakładów finansowych – rośliny same regulują ilość i rodzaj gatunków najlepiej przystosowanych do warunków glebowych i nasłonecznienia na danym terenie. Wystarczy im nie przeszkadzać. Takie metody są z powodzeniem stosowane w innych krajach, wymagają jedynie edukacji wśród mieszkańców, tak by osoby, które dotychczas widziały wartość w krótko przystrzyżonej murawie, zrozumiały, że w dzisiejszych czasach pozostawianie wysokich traw i zarośli, bujnych „chwastów” czy samosiejek, jest metodą poprawy warunków życia ludzi i dbania o przyszłość nas wszystkich.

   Jeżeli całkowita rezygnacja z koszenia nie jest możliwa, prosimy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć częstotliwość koszenia. Zwracamy uwagę, że firmy zajmujące się zielenią nie dostosowują działań do stanu trawnika, a jedynie wykonują usługę, co niejednokrotnie prowadzi nie tylko do niszczenia wysychających roślin, ale również do marnotrawienia środków finansowych. 

   W poprzednim, dość suchym już roku 2019, trawa wykoszona na wiosnę przy samej ziemi na osiedlach Poznańskich Winograd nie odrosła, aż do aktualnej wiosny. A przecież wiele miast, również polskich odchodzi od czysto trawiastych trawników w mieście, na osiedlach, przy trasach szybkiego ruchu. Rośliny dają chłód, zwiększają wilgoć powietrza, cieszą oczy i poprawiają nastrój - otaczajmy się nimi. Podpisz proszę :)

 

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Maria Nowicka do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook