Apel o zniczodzielnie na krakowskich cmentarzach

Do: Rady Miasta Krakowa i Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

Szanowni Państwo,

Apelujemy o wprowadzenie na terenie krakowskich cmentarzy komunalnych punktów oddawania niepotrzebnych zniczy nadających się do ponownego użytku, tzw. Zniczodzielni. 

Ustawienie w widocznym miejscu, przy wszystkich wejściach na czynne cmentarze Krakowa, jasno opisanych regałów na znicze wykonanych z trwałego materiału, w połączeniu z akcją informacyjną pozwoli ograniczyć ilość odpadów plastikowych, szklanych i metalowych, które mają negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo zmniejszy to koszty utylizacji śmieci ponoszone przez ZCK, szczególnie w okresie świąt silnie związanych w polskiej tradycji z pamięcią o zmarłych. Znicze często trafiają do śmietników w bardzo krótkim czasie od zakupu, pomimo dobrego stanu pozwalającego na dalsze użytkowanie. Wprowadzenie Zniczodzielni pozwoli ograniczyć szkody środowiskowe wynikające z utylizacji części lampionów nienadających się do przetworzenia oraz ograniczyć emisję CO2 spowodowaną recyklingiem i produkcją nowych zniczy.

Miasto Kraków, które deklaruje osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku, powinno promować wśród mieszkańców także postawy sprzyjające zmniejszaniu emisji i zanieczyszczeń wynikających z ich wyborów konsumenckich. Zniczodzielnie są sprawdzonym rozwiązaniem stosowanym w wielu miastach w Polsce, a ich popularność rośnie szybko wraz ze świadomością ekologiczną obywateli. Wykorzystują one także koncepcję działających skutecznie na terenie Krakowa jadło-, ciucho- i książkodzielni, które pozwalają ograniczać marnotrawienie produktów spożywczych, ubrań oraz książek. Wprowadzenie na krakowskich cmentarzach programu półek na używane znicze, pozwoli niewielkim nakładem kosztów osiągnąć wymierne skutki środowiskowe w czasach narastającego kryzysu klimatycznego i ekologicznego.


Extinction Rebellion Kraków    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Extinction Rebellion Kraków do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook