Budowa tunelu podziemnego na ul. Opolskiej w Poznaniu (Dębiec)

Poznań, 05.11.2023
Mieszkańcy Osiedla Świerczewo i Zielony Dębiec
Dawid Jezierski

 

 

 

Polskie Koleje Państwowe
Al. Jerozolimskie 142A;
02-305 Warszawa
Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Osiedla Świerczewo i Zielony Dębiec w Poznaniu zwracają się z uprzejmą prośba o wydanie zgody na budowę tunelu podziemnego w Ul. Opolskiej pod linią kolejową nr 271 Wrocław Główny- Poznań Główny . Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca aglomeracyjnego. Niedaleko w/w linii kolejowej znajdują się oddzielone od siebie przejazdem kolejowym pętla tramwajowa i autobusowa. Natężenie ruchu kolejowego jest wysokie, w związku z tym przez 53% doby przejazd pozostaje zamknięty. Zgodnie z danymi PKP, przejeżdża tutaj 120 pociągów osobowych w ciągu doby i jak się sprawdzi w godzinach szczytu, to ten przejazd kolejowy jest mniej więcej przez 50 procent czasu zamknięty  Dawniej w tym miejscu znajdowała się kładka dla pieszych , jednak z powodu złego stanu technicznego została rozebrana. Zamknięte rogatki utrudniają ruch pieszych i pojazdów. Dla mieszkańców Osiedla Świerczewo i Zielony Dębiec oraz pasażerów MPK Poznań jest to bardzo uciążliwe, jeśli przejeżdza kilka pociągów pod rząd przejazd potrafi być zamknięty nawet 15-20 minut. Czas zamknięcia wgodzinach szczytu komunikacyjnego powoduje duże korki. W najbliższych latach ZKZL planuję budowę osiedla mieszkalnego przy ul. Opolskiej zamiast dawnych baraków. Pierwszy etap inwestycji został zrealizowany w 2021 roku oddano wówczas do użytku 2 bloki pięciokondygnacyjne i jeden jednokondygnacyjny. W roku 2022 został zrealizowany kolejny- II etap inwestycji, powstały wówczas dwa budynki z czterema kondygnacjami. Spowodowało to zwiększenie natężenia ruchu samochodowego w okolicy i zwiększenie zatorów ulicznych. W kolejnych latach jest planowany dalszy ciąg budowy. Wzmożony już na obecna chwile ruch będzie się zwiększał i sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu
Radni Osiedla Świerczewo przedstawili koncepcje budowy tunelu, jednak została ona przez PKP PLK odrzucona tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
Prosimy o ponowne utworzenie koncepcji budowy tunelu i pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Z poważaniem mieszkańcy Osiedli Świerczewo i Zielony Dębiec

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Dawid Jezierski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...