Cofnięcie zakazu odwiedzin w Domach Studenta UW

Warszawa, 14.10.2020 r.

 

Jego Magnificencja

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego

 prof. dr hab. Alojzy Nowak

 

Szanowny Panie Rektorze,

Kierujemy się do Pana z prośbą dotyczącą cofnięcia zakazu odwiedzin w Domach Studenta Uniwersytetu Warszawskiego. Rozumiemy, że obecna sytuacja jest dyktowana panującą w kraju sytuacją epidemiczną, wydaje nam się jednak, że wprowadzone rozwiązanie za bardzo uderza w mieszkańców uniwersyteckich akademików. 

Jakkolwiek najważniejsze jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego w całej przestrzeni Uniwersytetu Warszawskiego, należy pamiętać również o zdrowiu psychicznym studentów, w tym tych, którzy zamieszkują Domy Studenta. Jest to miejsce ich zamieszkania, często najważniejsza przestrzeń życiowa, a w dzisiejszych czasach również otoczenie nauki i pracy w systemie zdalnym. Tymczasem, decyzją o braku odwiedzin, odcina się studentów od możliwości dzielenia tego środowiska z innymi i tworzy miejsce odosobnienia, a niejednokrotnie - samotności. Osoby, mając świadomość konieczności przebywania tu bez ludzi, z którymi najczęściej dzielą swoje życie, mogą mieć poczucie życia w zamknięciu, co będzie odbijało się na ich gorszym samopoczuciu. 

Za możliwością odwiedzin w Domach Studenta przemawia kilka argumentów. Po pierwsze, zakaz odwiedzin może wpływać na to, że studenci, zamiast ograniczać wyjścia na miasto, będą spotykać się w miejscach o większym zagrożeniu epidemicznym niż pokój w akademiku. Wizyty w restauracji, barze, pubie zwiększają szansę zarażenia - a tym samym rozprzestrzenieniu się wirusa wśród mieszkańców DS. Po drugie, ilość miejsc w akademikach została zmniejszona do 50% stanu sprzed pandemii - oznacza to, że praktycznie każdy mieszka teraz w pokoju jednoosobowym - co zmniejsza szansę zarażenia innych mieszkańców przez osobę z zewnątrz. Ponadto, nawet jeśli gość byłby zarażony, spotkanie się z nim w innej przestrzeni oznacza i tak zarażenie, a następnie przekazanie wirusa kolejnym osobom będącym lokatorami Domu Studenckiego. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że częste i wieloosobowe wizyty gości byłyby znacznym zagrożeniem epidemicznym - zgadzamy się całkowicie ze stwierdzeniem, że w warunkach pandemii należy ograniczać takie kontakty do minimum. Dlatego proponujemy, by na odwiedziny w akademiku zezwolić, jednak w znacznie ograniczonym zakresie - chodzi mianowicie o możliwość wpisania jednej, wybranej przez mieszkańca osoby na listę odwiedzin. Dzięki temu każdy student będzie mógł dzielić tę prywatną, ważną dla siebie przestrzeń z osobą najważniejszą czy najbliższą - drugą połówką, przyjacielem, rodzeństwem.

Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie nie stanowiłoby zagrożenia dla bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców akademików, a znacznie wpłynęłoby na poprawę stanu psychicznego studentów. Pamiętajmy, że w tym ciężkim czasie szczególnie mocno należy dbać o zdrowie psychiczne innych. Liczymy na zrozumienie naszej sytuacji i  pozytywne rozpatrzenie skierowanej do Pana sprawy. 

Z wyrazami szacunku

mieszkańcy Domów Studenta Uniwersytetu Warszawskiego


Justyna Okrucińska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Justyna Okrucińska do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook