Legendarny katowicki Dom Harcerza zagrożony !

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Legendarny katowicki Dom Harcerza zagrożony !


Gość

#1

2014-05-12 11:55

To jest niepojęte jak władze spółki mieszkaniowej bezdusznie podchodzą do sprawy rodzinnego nie tylko w cudzysłowiu domu katowickich - wełnowieckich harcerzy. Te pokolenia które wyszły z owego domu, dobrze zasłużyły się dla rozwoju naszego miasta, regionu, państwa. Czy reguły rynkowe mają li tylko decydować o tym, że naszą młodzież zacznie się wychowywać przy grach komputerowych lub na ulicy? Decydenci wstydźcie się.

Andrzej Drozdz

Aleksandra

#2

2014-05-12 11:59

Gliwickim harcerzom niestety nie udało się odzyskać swojego budynku, który również zajmowali przez 50 lat - doskonale wiemy jak ciężko nam było się z tym pogodzić, dlatego sądzę, że w pełni poprzemy Waszą walkę o utrzymanie tak wspaniałego miejsca dla siebie. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po dobrej myśli.

Gość

#3

2014-05-12 12:38

Rachunek ekonomiczny to nie wszystko...Wychować młodzież to sztuka!!!
MIchał

#4

2014-05-12 13:07

Wszystko jasne, ale jakie ustalenia wyszły po spotkaniu, o którym mowa w piśmie?

Gość

#5 Re:

2014-05-12 14:36

#4: MIchał -

Wyprowadzkę odroczono do 30.06.2014 i walczymy dalej.

marian

#6

2014-05-12 16:47

Ten kto podjął taka decyzję w sprawie naszej Harcówki to musi nie mieć serca....jak można po tylu latach tak postąpić i to w przeddzień 90 rocznicy powstania harcerstwa na Wełnowcu...piękny prezent nam podarowali niema co...zgroza i jeszcze raz zgroza aż szkoda słow.

Gość

#7

2014-05-12 17:13

Nie wyobrażam sobie, aby Dom Harcerza po tylu latach aktywnej i rzetelnej działalności dla zuchów , harcerzy i całej / bardzo aktywnej i mocno zaangażowanej / kadry instruktorów przestał istnieć. Ja też od 1969 r. byłam ściśle związana z I Szczepem im. Obrońców Katowic. Mam nadzieję , że Władze Naszego Miasta, nie dopuszczą do likwidacji tego pięknego miejsca, jakim jest DOM HARCERZA. Czy praca z młodzieżą tak wartościową oraz instruktorami pielęgnującymi piękne tradycje i swój wolny czas ?ma po tylu latach pójść na marne ? Mam nadzieję , że LEGENDARNY KATOWICKI DOM HARCERZA nadal będzie istniał i nadal służył kolejnym pokoleniom. CZUWAJ !

Gość

#8

2014-05-12 18:00

Działalność Harcerzy to - w dzisiejszych czasach - działalność unikatowa, wyjątkowa, godna naśladowania i podziwu dla młodych ludzi. To rzadko spotykana już dziś forma szerzenia dobra, kultury, szacunku, uczenia historii. Harcerze nie mogą nie mieć miejsca na swoje spotkania. To nie jest kolejny pub, tylko wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych osób. TA PETYCJA JEST ABSOLUTNIE POTRZEBNA, KONIECZNA I NIEODZOWNA, ABY POMÓC HARCERZOM.

Gość

#9

2014-05-12 18:11

Jeżeli w DOMU HARCERZA, gdzie wychowało się tyle pokoleń dobrych ludzi, patriotów, ma powstać kolejne studio kosmetyczne, salon odnowy biologicznej lub niezła knajpa, albo może jakaś inna działalność z zakresu "prania brudnych pieniędzy" to serdeczne gratulacje dla tych, którzy powzięli taką decyzję. Na pewno nasz kraj będzie mógł w przyszłości "poszczycić się"znikomą ilością dobrze wychowanych ludzi kochających swoje miasto i kraj. Takie działania prowadzą do destrukcji tego, co dobre, co osiągnęliśmy przez długie lata pielęgnując historię, ucząc jej i rozwijając dobro. Skoro liczą się w życiu pieniądze, a nie inne, wyższe wartości, to może w dalszej kolejności "wyprowadźmy" z Katowic cały Hufiec??? Ten lokal też się na coś przyda.
MIchał

#10 Re: Re:

2014-05-12 18:19

#5: - Re:

 

Mnie bardziej interesuje spotkanie, na którym omówione była "możliwość negocjacji zasad dalszego najmu" - to wycinek z pisma od ŚDSM. Czy wynikiem było kategoryczne wymuszenie na Szczepie opuszczenia lokalu, czy inne propozycje, na które np. Szczep się nie zgodził.

 

Z treści petycji, moim zdaniem, i z komentarzy wynika, że Szczep został wyrzucony z Domu Harcerza, a mnie zastanawia jaka była oferta SM.


Gość

#11 Re: Re: Re:

2014-05-12 20:04

#10: MIchał - Re: Re:

Witam, nie sądzę aby negocjacje z SM mogły być tematem na forum ogólnym, ogolnie mówiąc, albo Dom Harcerza zostanie opłacany miesięcznie dodatkową kwotą albo musimy się wyprowadzić, nie będę tutaj podawał liczb, ale Hufiec Katowice wraz z pomocą 1SH ledwo potrafi opłacić sam czynsz, dodatkowe koszty prowadzą do wiadomego.

Pozdrawiam


Gość

#12

2014-05-13 05:53

a niech mają gdzie harcerzyć :)
Druh Stanisław Zyber

#13 Temat

2014-05-13 07:29

Harcerstwo w Polsce miało "za moich czerwonych czasów" funkcję wychowawczą i oczywiście rozrywkową.

Podpierało zdrowy rozwój społeczny młodzieży.

Stwarzało równe szanse dla dzieci różnych rodzin i tych nie konieczne wyposażonych w wartości materialne, czy może nawet i moralne.

Pomagało znaleźć cel i sens w życiu.


Uniemożliwiając kontynuowanie harcerskich tradycji i równocześnie w zamian nie oferując nic innego, moralnie równie pożytecznego - prowadzi się do skrzywienia "społecznego kręgosłupa".

Rzuca się to w oczy u dzisiejszej młodzieży, pozbawionej optymizmu i ambicji, tak w sposób normalny, towarzyszącego nam... "wtedy".


"Studia - Piza" potwierdzają to też -> Europejskie szkolnictwo, wielu nawet bogatych państw Europy idzie "na psy".

Rodziny się rozpadają, nie mając duchowej siły na pokonywanie codziennych problemów,

albo przeciwnie, szukając nowego szczęścia w podążaniu za magią, "religii... monetarnej".


Trzeba powiedzieć sobie gorzką prawdę: w życiu nie będzie nam wszystkim leciało: "jak po maśle", więc rozsądnym politycznie byłoby zadbać o to, by jak najmniej członków społeczeństwa, lądowało na marginesie. Młodzieży i dzieciom dać trzeba pożyteczne rozsądne zajęcie, żeby "nie przychodziła na głupie myśli". Na to mamy już sprawdzony model = ZHP

- Im wcześniej, tym lepiej, a że jest to w interesie całego społeczeństwa, więc i finansowane powinno być przez wszystkich.

Rodacy!!! Jeszcze nie wszystko stracone, więc te parę groszy pewnie się i na ten cel znajdą?

Czemu tylko kierowcy mają mieć prawo do wspaniałej, wielkim kosztem rozwiniętej infrastruktury!!!, posażni obywatele rozpieszczani ciągle nowo otwieranym "świątyniami handlowymi", a nasze dzieci wyganiane są ze skromnej Harcówki?

Gdzie mają się podziewać w tym czasie, kiedy ich rodzice przeklinając swój los... harują za granicą, alb chlają z rozpaczy, rozpamiętując jako bezrobotni swą... młodość.

Wierzę, że dzisiejsze instancje miejskie, czy państwowe, postarają się pod tym względem dorównać tym PRL-owskim i... "staną na wysokości zadania", że zrobią coś pożytecznego też dla tych "maluczkich".



Życzę Wam Wszystkim powodzenia w załatwieniu tej w sumie... drobnostki.


Z poważaniem.


mgr inż. Stanisław Franciszek Zyber



- syn, nieżyjącego już, działacza społecznego

dyrektora "WSS- Społem w Katowicach",


w swym życiu popierającego miejscowe harcerstwo (prywatnie i służbowo).

Gość

#14

2014-05-13 11:21

Bardzo dobrze i cieszę sie z całego serca, że powstała petycja na ten temat, Dom Harcerza zasługuje na to aby pozostał tam gdzie jest, wychowały się tam pokolenia na wzorach dobrego człowieka oraz oddanego swojej ojczyżnie i jej tradycjom jak również krzewieniu kultury.
Byłoby skandalem aby to poszło w zapomnienie,wszak to nasza historia...
Mam nadzieję że nasi przedstawiciele miasta wezmą
to pod uwagę, obiekt ten powinien znajdować się na liście zabytków kultury śląskiej.

Krystyna Kleser

kitula

#15 Re: Re:

2014-05-13 11:25

#5: - Re:

I tak trzymać i nie poddawać sie...aż do skutku, ja byłabym w stanie stanąć przed Domem i nie pozwolić na wyburzenie ani na zamianę na jakiś pab lub salon....Harcerstwo powinno być dotowane lub utrzymywane przez państwo przecież to nasza duma! Tyle pieniędzy idzie na marne...na stawianie nowego a póżniej poprawki i zmiany, jest wiele przykładów na to, na Wełnowcu już zmarnowano hutę cynku, a można by było wykorzystać obiekty na infrastrukturę lub oddać artystom w posiadanie.


Gość

#16

2014-05-13 17:35

Podpisuję się pod tym.

Gość

#17

2014-05-13 17:39

Czuwaj z chętnością pomagam druchna. Gabrysia

Gość

#18

2014-05-13 17:44

Uważam,że trzeba pomagać innym harcerzom,sama jestem harcerką.Wiem,jaka pomoc(nawet najmniejsza)jest ważna.

Gość

#19

2014-05-13 17:55

Trzymam za was kciuki!

Gość

#20

2014-05-13 18:02

najłatwiej usunąć a potem narzekać że ławki połamane że szyby wybite bo dziećmi nie ma się kto zająć i niema gdzie cóż ten sposób postępowania i myślenia jest dość powszechny w naszym kraju "mierni umysłowo" nie liczą się z tradycjami i zaangażowaniem ludzi !!!!!

Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2014-05-13 18:04


Idzi

#22 Dom Harcerza~!

2014-05-13 18:05

Harcerze potrzebują miejsca by się rozwijać. To okropne, że z dnia na dzień ZHP jest coraz bardziej zapominane. Pomóżcie pomagającym! Nie zabierajcie nam miejsca do funkcjonowania :)
marekzb

#23

2014-05-13 18:29

Nie pozwólmy zniszczyć harcerstwa. Podpisuję się pod petycją.

Gość

#24

2014-05-13 18:34

Walczą w słusznej sprawie, powinni zatrzymać swoją harcówkę, przecież wiąże się z nią tyle wspomnień.

Gość

#25

2014-05-13 20:12

Nie róbcie im tego,harcerze to najlepsi ludzie na świecie.