NIE dla podatku śmieciowego!

bubel-prawny

/ #11 odpady są MOJĄ WŁASNOŚCIĄ i wcale nie muszę ich oddawać

2013-04-08 16:23

Chciałbym przekazać swoje niezadowolenie z wprowadzanej ustawy - bubla prawnego. Jeszcze nigdy w ciągu ostatnich 20 lat nie miało miejsca forsowanie tak kontrowersyjnej ustawy, zawyżającej koszty wywozu odpadów komunalnych. Zwłaszcza, że, jak zauważył jeden z zabierających głos na FORUM PRAWNYM: ''odpady są MOJĄ WŁASNOŚCIĄ i wcale nie muszę ich oddawać''....
Ta nowa ustawa wprowadza obowiązek, przymus oddawania bezpłatnego surowców wtórnych. Czy to oznacza, że Urząd Miasta i Gminy w Serocku będzie zmuszać siłą obywateli do oddawania odpadów, które nadają się do wtórnego przetworzenia? Wprowadzanie w sposób autorytarny nowych zasad powoduje niesmak i kojarzy się w tym przypadku ze starym systemem politycznym, który już odszedł w XX wieku. Chociaż ten stary system wiedział jak zagospodarować odpady, działały skupy makulatury, złomu, materiałów wtórnych. Dziś jesteśmy 20 lat starsi i czy możemy naszym dzieciom powiedzieć, że dokonaliśmy postępu w tej dziedzinie? Konieczna jest tutaj chwila refleksji i całkowity obiektywizm osądu. Tak! Obserwujemy wszyscy regres w gospodarce odpadami komunalnymi. Ta nowa ustawa pogorszy jeszcze bardziej naszą sytuację.

Proszę zadać sobie pytanie zasadnicze. Dlaczego nie możemy zwrócić wykorzystanych opakowań szklanych i plastikowych w sklepach lub skupach tak jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej? Ile jeszcze czasu obywatele będą czekać na działające i sprawdzone w UE rozwiązania?

ODPADY KOMUNALNE STANOWIĄ MOJĄ WŁASNOŚĆ - w to chyba nikt nie wątpi!. Takie odpady sam mogę sprzedawać i w ten sposób obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa domowego! Nikt nie może ode mnie żądać ich bezpłatnego zwrotu!

W związku z tym przekazuję na Pani adres wniosek o szybkie uruchomienie w gminie Serock miejsca lub miejsc skupujących surowce wtórne tj. butelki szklane, butelki z tworzyw itp. surowce wtórne, które każdy z mieszkańców będzie mógł osobiście segregować. Jeśli będzie mógł je sprzedawać to oznacza, że nie będą one wyrzucane do lasów. Czy ktoś ma wątpliwości, że to będzie działać? Najprostsze rozwiązania są zawsze najbardziej efektywne.

Wprowadzana ustawa nie proponuje takich rozwiązań. Ta ustawa to po prostu bubel prawny. Jej wprowadzenie doprowadzi do wzrostu liczby wysypisk śmieci w lasach zamiast je ograniczyć.


Zachęcam do lektury opinii na powyższy temat opublikowanych na stronach portali internetowych w całej Polsce. Daje to pełny obraz oceny, przesądzający jednoznacznie, że forsowana ustawa jest zła oraz nie uczyni nic dobrego. Nie ma także nic wspólnego ze sprawnie działającymi systemami zagospodarowania odpadów komunalnych w Unii Europejskiej. Nowa ustawa nie próbuje się nawet dostosować do sprawnie działających rozwiązań w UE.


Ciekawe opinie na ten temat:


1) http ://wyborcza.pl/1,95892,13145383,Dlaczego_nie_podoba_mi_sie_ustawa_smieciowa___list_.html

Wszystkie domy wielorodzinne mają podpisane umowy z firmami wywożącym śmieci a firmy te zostały wybrane na zasadzie konkurencyjnych ofert. Nowa ustawa wprowadza monopol.


2) http ://m.trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,106540,13618477,Znany_mecenas__ustawa_o_smieciach_jest_niezgodna_z.html

Ustawa śmieciowa jest niezgodna z konstytucją. Powodów do takiego stwierdzenia jest kilka. Przede wszystkim zgodnie z art. 84 Konstytucji RP każdy obywatel jest zobowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków określonych w ustawie, a nie jak w tym wypadku dowolnie kształtowanych przez radę danej jednostki samorządu terytorialnego.

Po drugie, zgodnie z art. 217 Konstytucji RP wszystkie elementy konstrukcyjne danin publicznych, tj. np. przedmiot opodatkowania, wysokość stawki opłaty lub zwolnienia, muszą być określone w ustawie. Tymczasem przepisy ustawy pozostawiły organom stanowiącym i wykonawczym jednostki samorządu terytorialnego dowolność w kształtowaniu wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.

3) http ://forumprawne.org/postepowanie-administracyjne/399128-czy-ustawa-smieciowa-jest-zgodna-z-konstytucja.html

Forum prawne: ...odpady są MOJĄ WŁASNOŚCIĄ i wcale nie muszę ich oddawać ta ustawa jest nielegalna!