Petycja w sprawie ochrony drzew podczas remontu ul. Kolejowej

Andrzej Chmiel

/ #44

2015-07-13 15:53


Jutro składamy petycje odnośnie wycinki drzew w Gryfowie śląskim przy ulicy kolejowej, a więc kończymy zbieranie podpisów w wyżej wymienionej sprawie. Muszę zacząć od podziękowań dla wszystkich którzy podpisali petycje i tym samym poparli nasz protest. Obserwowałem rozwój sprawy na forach i wiem że większość ludzi jest za zostawieniem drzew w spokoju ale i mam parę odpowiedzi na pytania „a raczej zarzuty”zwolenników wycinki starodrzewu.
1 co nam dają te drzewa w mieści? mamy lasy!
jak pisze pani Dr inż. Edyta Rosłon-Szeryńska Obecność drzew minimalizuje zjawisko „wyspy ciepła”. Woda z korzeni jest podciągana w górę do liści gdzie wyparowuje. Przemiana wody na gaz pochłania ogromne ilości energii cieplnej, ochładzając gorące powietrze miejskie. Liście drzew zatrzymują kurz (pyły) oraz pomagają usuwać z atmosfery toksyczne substancje. Korzenie drzew i krzewów zatrzymują deszczówkę, powodując jej powolną infiltrację do gruntu. To zmniejsza presję na kanalizację deszczową, chroni przed powodzią i pozwala odnowić zasoby wód gruntowych. Drzewa przeciwdziałają erozji wodnej i powietrznej gleby i oczyszczają wody gruntowe, ponieważ ich korzenie działają jak naturalne filtry (biofiltry). Dziś drzewa traktuje się jako zieloną infrastrukturę, przynoszącą wymierne korzyści materialne w miastach.
2 tak zablokujemy rozwój miast bo nie można niczego wyciąć?
nie chodzi o to by (o zgrozo)” zabetonować się| na swoich stanowiskach” tylko o to by upiększać przestrzeń publiczną tak by w jak najmniejszym stopniu ingerować w naturę która przez przypadek znalazła się w jej obrębie i jako gatunek zwany homo sapiens robić wszystko by pozostała między nami w betonowych pomnikach naszego rozwoju.
I to chyba tyle pytań które miały sens, bo reszta to jakieś absurdy w stylu „kolo chcesz wypłynąć”
„ a jak ja zrobię petycje za brzydkim chodnikiem to mnie poprzesz? I tego typu bzdury myślę że osoby które to pisały zaraz po przeczytaniu swoich złotych przemyśleń pomyślały ale jestem głu..
na koniec myślę że się uda uratować starodrzew na ulicy Kolejowej i dziękuję za podpisy