O UTRZYMANIE AUTONOMII CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA


Gość

/ #57

2016-04-25 08:35

Bardzo zasmuciła mnie informacja o tym, że tak wyjątkowe miejsce, jakim jest Centrum im. Ludwika Zamenhofa, miałoby zostać zlikwidowane – bo tak postrzegam jego połączenie z jakąkolwiek inną instytucją. Jestem pewna, że przez to ta absolutnie wyjątkowa w skali ogólnopolskiej instytucja utraciłaby bezpowrotnie swoją wyjątkowość. Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w różnych wydarzeniach organizowanych przez CLZ, zarówno w charakterze bardzo zaciekawionej osoby siedzącej wśród publiczności, jak i jako gość. To dzięki wydarzeniom organizowanym przez CLZ pierwszy raz przyjechałam do Białegostoku i od tamtej pory wracam tam regularnie i z nieskrywaną przyjemnością. CLZ jest miejscem wyjątkowym nie tylko przez wzgląd na tematykę działalności, ale też na wyjątkowy zespół osób, które tutaj pracują – na czele z Panem Dyrektorem Jerzym Szerszunowiczem i Panią Anną Talarczyk, którzy oprócz pełnego profesjonalizmu cechują się tak rzadką w świecie instytucji umiejętnością organizowania przedsięwzięć i projektów, które przyciągają na spotkania tłumy ludzi. W żadnym innym miejscu w Polsce – nie licząc Muzeum Powstania Warszawskiego – nie widziałam tak zapełnionej i zaangażowanej publiczności, jak w przypadku wydarzeń organizowanych przez CLZ. W żadnej innej instytucji nie spotkałam też takiej konsekwencji w działaniu – i umiejętności szybkiego działania. Dzięki temu mogłam liczyć na przykład na bardzo aktywny i wartościowy udział CLZ w wystawie, którą organizowałam w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach Festiwalu Komiksów Historycznych. Uważam to za wielką wartość dodaną tego wydarzenia, bo pozwoliło to dotrzeć do stołecznej publiczności z wyjątkowymi projektami CLZ i pokazać, że ta białostocka instytucja kultury wyznacza nowe standardy rozpowszechniania treści kultury i budowania postaw u odbiorców. Nalegam i zarazem uprzejmie proszę o podjęcie rozważnej decyzji – a taką jest utrzymanie autonomii Centrum im. Ludwika Zamenhofa. To jest prawdziwa perełka na mapie polskich instytucji kultury i doskonały przykład do naśladowania przez instytucje z Warszawy, Łodzi, Krakowa i wielu innych miast. Połączenie CLZ z jakąkolwiek inną instytucją zmieni to bezpowrotnie.

Dr Paulina Królikowska, Uniwersytet Łódzki