O UTRZYMANIE AUTONOMII CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji O UTRZYMANIE AUTONOMII CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA


Gość

#51

2016-04-25 06:36

W czasach podziałów i wszechobecnej nienawiści działalność takich Instytutów jest nie do przecenienia.

Gość

#52

2016-04-25 07:34

Może już wystarczy tego wykluczania?

Gość

#53

2016-04-25 07:38

Bo widzę absurdalność w połączeniu tych dwóch różnych ale dobrze działających instytucji.

Gość

#54

2016-04-25 07:42

Sytuacja finansowa wielu instytucji kultury w kraju, jest fatalna. Nie znaczy to jednak, że należy niszczyć to co w trudzie wypracowują ludzie tam pracujący. Jestem przeciwna łączeniu jakiemukolwiek. W mojej miejscowości planuje się połączyć Dom Kultury, Bibliotekę i OSiR. W mieście działa kilkanaście klubów sportowych. Nie ma się nijak do przepisów ale co to kogo obchodzi!

Gość

#55

2016-04-25 08:15

Jestem za utrzymaniem autonomii CLZ. BOK nie sobie sam pracuje na swój wizerunek.

Gość

#56

2016-04-25 08:34

CLZ to wyjątkowe miejsce jak i ludzie tworzący tę instytucję są wyjątkowymi specjalistami w swojej dziedzinie, świetnymi organizatorami wszelkiej pracy oraz imprez artystyczno-promocyjnych. Są otwarci na inicjatywy artystyczne, stawiając na jakość ich wykonania i profesjonalizm, tak rzadki w dzisiejszym komercyjnym świecie. Jako artysta współpracujący z CLZ miałem wielokrotnie przyjemność gościć w Białymstoku na zaproszenie CLZ. Każdy artysta życzyłby sobie takiego wspaniałego przyjęcia i kulturalnego rzeczowego kontaktu ze strony organizatorów jakim identyfikują się pracownicy CLZ. Jest to możliwe dzięki niewielkiemu zespołowi ludzi CLZ, którzy doskonale wiedzą jak dzielić się obowiązkami i są otwarci na kontakt z artystami, instytucjami, festiwalami itd. Wielokrotnie miałem okazję współpracować z dużymi instytucjami i zawsze problemy, które wynikały przy współpracy związane były z komunikacją między pracownikami tej instytucji i niejasnym podziałem ich obowiązków, co często doprowadzało do mylnych ustaleń, przeciągało czas, a czasem nawet doprowadzało do upadku całego projektu. Dlatego CLZ jako niewielka instytucja ze świetnym zespołem nieprzypadkowo dobranych ludzi działa tak sprawnie i realizuje z sukcesami wiele projektów, więc powinna utrzymać autonomię działania.

Daniel Baum Ilustrator, rysownik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.


Gość

#57

2016-04-25 08:35

Bardzo zasmuciła mnie informacja o tym, że tak wyjątkowe miejsce, jakim jest Centrum im. Ludwika Zamenhofa, miałoby zostać zlikwidowane – bo tak postrzegam jego połączenie z jakąkolwiek inną instytucją. Jestem pewna, że przez to ta absolutnie wyjątkowa w skali ogólnopolskiej instytucja utraciłaby bezpowrotnie swoją wyjątkowość. Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w różnych wydarzeniach organizowanych przez CLZ, zarówno w charakterze bardzo zaciekawionej osoby siedzącej wśród publiczności, jak i jako gość. To dzięki wydarzeniom organizowanym przez CLZ pierwszy raz przyjechałam do Białegostoku i od tamtej pory wracam tam regularnie i z nieskrywaną przyjemnością. CLZ jest miejscem wyjątkowym nie tylko przez wzgląd na tematykę działalności, ale też na wyjątkowy zespół osób, które tutaj pracują – na czele z Panem Dyrektorem Jerzym Szerszunowiczem i Panią Anną Talarczyk, którzy oprócz pełnego profesjonalizmu cechują się tak rzadką w świecie instytucji umiejętnością organizowania przedsięwzięć i projektów, które przyciągają na spotkania tłumy ludzi. W żadnym innym miejscu w Polsce – nie licząc Muzeum Powstania Warszawskiego – nie widziałam tak zapełnionej i zaangażowanej publiczności, jak w przypadku wydarzeń organizowanych przez CLZ. W żadnej innej instytucji nie spotkałam też takiej konsekwencji w działaniu – i umiejętności szybkiego działania. Dzięki temu mogłam liczyć na przykład na bardzo aktywny i wartościowy udział CLZ w wystawie, którą organizowałam w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach Festiwalu Komiksów Historycznych. Uważam to za wielką wartość dodaną tego wydarzenia, bo pozwoliło to dotrzeć do stołecznej publiczności z wyjątkowymi projektami CLZ i pokazać, że ta białostocka instytucja kultury wyznacza nowe standardy rozpowszechniania treści kultury i budowania postaw u odbiorców. Nalegam i zarazem uprzejmie proszę o podjęcie rozważnej decyzji – a taką jest utrzymanie autonomii Centrum im. Ludwika Zamenhofa. To jest prawdziwa perełka na mapie polskich instytucji kultury i doskonały przykład do naśladowania przez instytucje z Warszawy, Łodzi, Krakowa i wielu innych miast. Połączenie CLZ z jakąkolwiek inną instytucją zmieni to bezpowrotnie.

Dr Paulina Królikowska, Uniwersytet Łódzki

Gość

#58

2016-04-25 09:27

Szanowni Państwo, takie instytucje szczególnie w dzisiejszych czasach są niezwykle potrzebne. Powinny wręcz pączkować jak grzyby po deszczu. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło zabraknąć Centrum im. Ludwika Zamenhofa jako samodzielnej i autonomicznej instytucji. Arkadiusz Gola / Związek Polskich Artystów Fotografików

Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2016-04-25 09:42



Gość

#60

2016-04-25 10:33

Mimo tego, że wyjechałam z rodzinnego Białegostoku dawno temu, zawsze gorąco wspieram wszelkie inicjatywy powstrzymania niszczenia czy likwidacji ośrodków kultury. A Centrum im. Zamenhofa należy zachować chociażby dla równowagi - faszyzm ma tam podatny grunt.

Gość

#61

2016-04-25 10:43

Bo Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku i o tym wiedzą miłośnicy esperanto z całego świata a Białystok chce chyba to wymazać ze swojej historii.


Gość

#62

2016-04-25 16:24

Pracując naukowo w Zakładzie Kultury Judaizmu Europejskiego UAM, wiem, jak znaczącą rolę odegrał Zamenhof. Cenię jego poglądy oraz głoszone przez niego postulaty tolerancji etnicznej i religijnej. Zdecydowanie sprzeciwiam się próbom degradowania jego zasług.

Gość

#63

2016-04-25 20:17

Kolejna "Dobra Zmiana" ... ile jeszcze? Ile jeszcze wytrzymamy tej ksenofobii?


Gość

#64

2016-04-25 21:43

Jestem za utrzymaniem tego centrum.

Gość

#65

2016-04-26 03:51

dla katolskiej samowoli nie ma miejsca

Gość

#66

2016-04-26 06:16

Nie wolno wyrywac historii z korzeniami

Gość

#67

2016-04-26 07:58

Język esperanto dla wielu ludzi na całym świecie jest nie tylko językiem do porozumiewania się. Jest to także symbol idei równości i tolerancji międzynarodowej. Powstanie i istnienie Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku podkreśla nie tylko tę ideę lecz także promuje Polskę i Białystok jako miejsce powstania tej idei. Dziwi więc chęć zlikwidowania tego ważnego symbolu i tej promocji zwłaszcza w sytuacji gdy Konferencja Generalna UNESCO na 38 sesji w listopadzie 2015 r. uchwaliła wśród rocznic obchodzonych pod patronatem UNESCO w roku 2017, setną rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa (1859–1917), twórcy języka międzynarodowego esperanto.
Istnienie w Białymstoku CLZ jest w związku z tym okazją do szczególnej promocji tego miasta dlatego jego odrębne istnienie powinno być zachowane.

Gość

#68

2016-04-26 08:12

Białystok jest miastem,który w myśleniu wielu Polaków nie ma własnej historii, a informacje pojawiające się w mediach dotyczące chociażby wybryków nazistowskich bądź innych równie niechlubnych zachowań wcale nie pomagają. Walczmy o to by miasto stało się centrum kulturalnym Polski Wschodniej i pozwólmy Instytucjom Kulturalnym w mieście pełnić swoje funkcje.

Gość

#69

2016-04-26 16:05

Esperanto jest zdecydowanie niedoceniane. czas na wieksza popularyzacje tego jezyka.

Gość

#70

2016-04-26 16:28

Mieszkam niestety daleko od Białegostoku Ale bywam tu regularnie kocham to miasto mego dzieciństwa i boli mnie i nieraz smutno gra w duszy to co się dzieje w Białymstoku.Pozdrawiam Krzyś.

Gość

#71

2016-04-27 14:09

W całości ja popieram

Gość

#72

2016-04-27 19:01

Ludwik Zamenhof to najbardziej rozpoznawalny Białostoczanin na świecie, a jego idealistyczna idea Esperanto jest rozpowszechniona i doceniana w skali, z której chyba sami Podlasianie nie zdają sobie sprawy. Centrum im. Ludwika Zamenhofa, kontynuując misję patrona, pełni ważną rolę społeczną i kulturalną, która jest niezwykle potrzebna mieszkańcom miasta, w którym ataki rasistowskiej przemocy są regularne, a chętnie przywoływana multikulturowość, coraz częściej zamienia się w pusty frazes, nie mający poparcia w realnych działaniach włodarzy miasta. Działanie Centrum na rzecz szerzenia ideii różnorodności i tolerancji, to jeden z niestety bardzo nielicznych przykładów w Białymstoku, dlatego zdecydowanie sprzeciwiam się pomysłowi jego likwidacji.

Karol Radziszewski
pistike65

#73

2016-04-29 08:23

Dla nas, esperantystów, Białystok jest stolicą Polski. To nie powinno się zmieniać!

István Ertl


Gość

#74

2016-04-29 14:51

Esperanto wpisane zostało do księgi Dziedzictwa Narodowego. Jest więc przyczynkiem do dumy narodowej. Mam przeczucie, że prawdziwy walor j. esperanto jest jeszcze jest przed nami, że dotychczasowa historia tego języka pokazała tylko jego potencjał. jest to język, który jest (wg. badań naukowych 7,5 razy łatwiejszy od j. angielskiego. Wystarczy wiec jego nauka (tylko) w szkole podstawowej aby biegle nim posługiwać. wyobraźmy sobie świat, który używa jednego (jako drugiego) języka

Gość

#75

2016-04-29 21:27

To skandal, że w tym ksenofobicznym mieście dla stołków likwiduje się instytucję stanowiącą nadzieję na otwartość i europejskość młodych ludzi korzystających z jej imprez.