PROTEST PRZECIW USTAWIE NOWE PRAWO GEOLOGICZNE I GÓRNICZE

LOWOBYWATEL

/ #1889 NIE CHCEMY BY POLSKA STAŁA SIĘ ŚMIETNIKIEM EUROPY !

2012-10-30 10:40

Odpowiedź Ministerstwa Środowiska na interpelację  posłanki Anny w sprawie firmy Port Service w Gdańsku. Fotygi:http://fotyga.pl/index.php/2012/10/interpelacja-do-ministra-srodowiska-w-sprawie-port-servic/

"Kontrole prowadzone przez Pomorskiego WIOŚ w dniach 23 stycznia – 2 lutego 2012 r. oraz w dniach 4 kwietnia – 2 maja 2012 r. nie wykazały naruszenia warunków decyzji GIOŚ na przywóz z Ukrainy do firmy Port Service sp. z o.o. w Gdańsku odpadów o kodzie 070407 w postaci ziemi zanieczyszczonej ok. 1,6% HCB. Kontrole Pomorskiego WIOŚ wykazały natomiast naruszenie warunków pozwolenia zintegrowanego (decyzja wojewody pomorskiego z dnia 15 lipca 2005 r. z późniejszymi zmianami) – magazynowanie odpadów w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych. Na terenie instalacji zgromadzono nadmierną ilość odpadów, w tym odpadów ziemi zanieczyszczonej ok. 1,6% HCB, przeznaczonych do unieszkodliwienia w instalacji spalania w odniesieniu do mocy przerobowej instalacji. Część opakowań (big-bag) była uszkodzona (rozerwana) co również stanowiło nieprawidłowość. W związku z powyższym Pomorski WIOŚ w ramach działań pokontrolnych polecił przepakowanie odpadów w szczelne worki – polecenie wykonano. Ponadto Pomorski WIOŚ wydał dwie decyzje (z dnia 4 maja 2012 r. i 13 czerwca 2012 r.) wymierzające spółce biegnącą karę pieniężną za magazynowanie odpadów z naruszeniem pozwolenia zintegrowanego. Główny inspektor ochrony środowiska w wyniku postępowania odwoławczego decyzją z dnia 20 lipca 2012 r. uchylił decyzję Pomorskiego WIOŚ z dnia 4 maja 2012 r. w części dotyczącej określenia miejsc magazynowania odpadów niezgodnie z pozwoleniem zintegrowanym i w związku z tym ustalił nowy wymiar kary biegnącej. Decyzja jest ostateczna. Kara powyższa będzie naliczana do dnia 2 lutego 2012 r., ponieważ w dniu 3 lutego 2012 r. marszałek województwa pomorskiego wydał decyzję zmieniającą pozwolenie zintegrowane dla Port Service sp. z o.o. w zakresie określenia miejsc i sposobu magazynowania odpadów. W dniu 10 lipca 2012 r. do GIOŚ wpłynęło odwołanie od decyzji Pomorskiego WIOŚ z dnia 13 czerwca 2012 r. Odwołanie jest w toku rozpatrywania.

W dniu 11 lipca br. zakończona została kolejna kontrola, którą WIOŚ w Gdańsku rozpoczął w dniu 20 maja 2012 r., ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia eksploatacji spalarni odpadów oraz oddziaływania zakładu na stan środowiska i realizacji zarządzeń pokontrolnych. W kontroli uczestniczył przedstawiciel Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W oparciu o ustalenia kontroli Pomorski WIOŚ wydał zarządzenie pokontrolne z dnia 19 lipca 2012 r. zobowiązujące prezesa Zarządu Port Service sp. z o.o. m.in. do: przestrzegania warunków pozwolenia zintegrowanego, dokonywania systematycznych kontroli szczelności worków big-bag i podejmowania niezwłocznie działań w celu przepakowania lub natychmiastowego spalania w instalacji.

Pomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska będzie monitorował pracę instalacji Port Service sp. z o.o. do czasu całkowitego zakończenia unieszkodliwiania przywiezionych z Ukrainy odpadów o kodzie 070407.

Ponadto główny inspektor ochrony środowiska podjął następujące działania. W dniu 3 lipca 2012 r. główny inspektor ochrony środowiska i wojewoda pomorski oraz pomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska z udziałem Greenpeace przeprowadzili inspekcję na terenie Port Service sp. z o.o. w Gdańsku. Przeprowadzone oględziny terenu zakładu, w tym miejsc magazynowania odpadów ziemi zanieczyszczonej ok. 1,6% HCB, wykazały, że worki z ziemią zanieczyszczoną HCB były ułożone w sposób uporządkowany, a od strony wód Bałtyku były zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych. Nie stwierdzono na miejscu, aby worki były porozrywane, a ich zawartość wydostawała się na zewnątrz.

Na zlecenie głównego inspektora ochrony środowiska w lipcu 2012 r. wykonana została ekspertyza dotycząca funkcjonowania spalarni odpadów niebezpiecznych Port Service sp. z o.o. Z ustaleń ekspertyzy wynika, że konieczne jest przeprowadzenie przeglądu ekologicznego dla całej instalacji Port Service sp. z o.o. W związku z wystąpieniem Pomorskiego WIOŚ, marszałek województwa pomorskiego, na podstawie art. 237 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) zobowiązał Port Service sp. z o.o. do wykonania przeglądu ekologicznego i przedłożenia w terminie do dnia 30 września 2012 r.

Główny inspektor ochrony środowiska pismem z dnia 29 maja 2012 r. zawiadomił o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwolenia dla firmy SI BUD SYSTEM LLS, z siedzibą pod adresem: Chervonozoryany ave 57 Kiev, na przywóz 6000 Mg odpadów o kodzie 070407 z Ukrainy do Polski do firmy Port Service sp. z o.o. w Gdańsku.

W dniu 25 lipca 2012 r. główny inspektor cofnął ww. decyzję na podstawie art. 9 pkt 8 lit. c rozporządzenia WE Nr 1013/2006 z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów. Podstawą cofnięcia decyzji były stwierdzone naruszenia dot. magazynowania odpadów oraz reżimu pracy spalarni odpadów.

W celu sprawdzenia prawidłowości realizacji decyzji GIOŚ o przywozie odpadów niebezpiecznych z Ukrainy do Polski główny inspektor ochrony środowiska w czerwcu br. podjął decyzję o przeprowadzeniu przez WIOŚ kontroli wszystkich aktualnie obowiązujących decyzji na przywóz odpadów niebezpiecznych z Ukrainy do unieszkodliwienia w Polsce oraz skontrolowaniu wszystkich instalacji, do których przemieszczane są te odpady. Kontrole te zakończyły się w połowie lipca br.

Kontrole przeprowadzono w dwóch instalacjach prowadzących unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych z Ukrainy. Kontrola przeprowadzona w spółce Port Service w Gdańsku wykazała, że odpady przywiezione z Ukrainy zostały przeniesione na utwardzony teren oraz w większości przykryte plandeką. Kontrola wykazała, że dostawy odpadów z Ukrainy były prowadzone w okresie obowiązywania otrzymanych zezwoleń i nie stwierdzono przekroczeń co do ilości i rodzaju przyjętych odpadów. Spółka wypełniała obowiązki wynikające z posiadanych notyfikacji oraz przepisów w zakresie międzynarodowego obrotu odpadami w zakresie prowadzonej dokumentacji potwierdzającej przemieszczanie odpadów."

Dlaczego sprowadza się do Polski jakiekolwiek odpady z innych krajów?