Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Quoted post


Gość

#1707 Re: Re: Witam.

2012-10-28 23:28

#1705: kumaty - Re: Witam.

Proszę mi jeszcze dlaczego stawia mnie to w lepszej sytuacji? Pozdrawiam

Odpowiedzi

Marcus

#1708 Re: Re: Re: Witam.

2012-10-30 09:22:31

#1707: - Re: Re: Witam.

Uściślam: Pismo do SM (która to SM?) nalezy napisać w trybie art.48, pkt.2, aktualnie obowiazujacej ustawy z grudnia 2000r - należy żądać przeniesienia na Panią prawa własności lokalu, którego jest Pani najemcą, wraz z pomieszczeniami przynależnymi i udziałem w nieruchomościach wspólnych i działce na której jest ta nieruchomość. Nie ma na co czekać, bo ewent. jej nowelizacja i tak zawiera formułkę, że dla spraw rozpoczetych przed nowelizacją, obowiazują przepisy obecnej ustawy. Jaka dokładnie będzie nowelizacja, tego nikt nie wie. Natomiast, gdyby sprawa musiała się, z uwagi na upór SM, rozstzygać w sadzie, to wtedy dopiero należy poczekać na nowelizację, gdyż aktualnie obowiazujace przepisy nakładają na Panią obowiązek wpłacenia oplaty sądowej przy wnoszeniu sprawy do sądu (5% wartości sporu), a po nowelizacji będzie z nich Pani, prawdopodobnie, zwolniona. Nowelizacja powinna być przed 23.02.2013r, z uwagi na to, że wtedy traci moc (wyrok TK) cały art.48.

gość

#1712 Re: Re: Re: Witam.

2012-11-01 16:39:11

#1707: - Re: Re: Witam.

Brak tytułu prawnego do mieszkania – prawo korzystania

Jeżeli mieszkanie przysługuje tylko jednemu małżonkowi, drugi małżonek ma prawo stałego przebywania i korzystania z mieszkania. To samo dotyczy przedmiotów urządzenia domowego.

Prawo drugiego małżonka do lokum może być – prawem własności, spółdzielczym własnościowym lub lokatorskim prawem do lokalu, prawem wynikającym z umowy najmu, użyczenia, dożywocia, służebnością osobistą małżonka. Charakter tego prawa nie ma znaczenia dla możliwości korzystania z mieszkania przez współmałżonka.

To prawo nie oznacza, że małżonek staje się stroną stosunku prawnego, z którego wynikają prawa do mieszkania. Nie nabywa prawa do rozporządzenia nim i dokonywania czynności prawnych, do których uprawnia tytuł do lokum. Jest to prawo wyłącznie osobiste - nie wchodzi do jego majątku. Jego źródłem jest tylko zawarcie małżeństwa z małżonkiem uprawnionym do mieszkania.

Utrata prawa korzystania

Małżonek traci takie prawo w razie:

  • utraty prawa przez drugiego małżonka
  • rozwiązania małżeństwa przez rozwód i orzeczenie separacji
  • trwałego opuszczenia mieszkania powiązanego z zamiarem porzucenia rodziny, chyba że jest to spowodowane nagannym zachowaniem współmałżonka
  • korzysta z niego w sposób naganny, uniemożliwiający wspólne pożycie.

W tym ostatnim przypadku małżonek uprawniony do mieszkania może wystąpić do sądu z powództwem o nakazanie postępującemu nagannie małżonkowi opróżnienia mieszkania.



Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://malzenstwo.wieszjak.pl/prawa-i-obowiazki-malzonkow/210268,Prawa-malzonka-do-mieszkania.html#ixzz2AyvSU7rN