Petycja ws. mieszkań zakładowych oddanych za darmo spółdzielniom

Lodzia

#1701 Re: Re:

2012-10-11 00:10

#10: - Re:

Prezesi mają porobione już uprawnienia likwidatorów i będą likwidować ten majątek do końca swojego życia. Mimo tego, że powstają współnoty to chcą teraz zostać zarządcami wspólnot bo przecież już i tak mają dane zasobów mieszkaniowych...

martitta

#1704 Witam.

2012-10-23 00:09

Witam,
Mam pytanie odnośnie wykupu mieszkania spółdzielczego dawniej zakładowego. Jest możlisć wykupu takiego mieszkania. Mam mały problem ponieważ mój były mąż "dostał" mieszkanie od KWK i on przez wiele lat był głównym najemcą lokalu w 2010 odbyła sie sprawa o podział majątku lokalu, zostałam głównym najemcą lokalu i czy ja również mogę złożyć wniosek o wykup mieszkania? Dziękuje za odpowiedzi.
kumaty

#1705 Re: Witam.

2012-10-25 12:14

#1704: martitta - Witam.

Skoro ma pani wyrok sądowy o prawie do lokalu w najmie jako główny najemca to ma pani pełne prawo do żądania od spółdzielni o przekształcenie prawa najmu we własność odrębną /nie wykupu/ na podstawie art.48.1 Ustawy o Spółdzielniach Mieszkqaniowych.  Dz. U. Nr.119 z 2003r. poz1116. Jeżeli spółdzielnia przejeła mieszkania od zakładu pracy to najem ,przydział zakładowy,zmienił się na czas nieokreślony/ustawa o ochronie praw lokatorów/Dz.U.Nr.31z2005r.poz.266.Osobiście radzę poczekać do nowego roku od 1-szego stycznia wejdzie całkiem nowa ustawa o spółddzielniach mieszkaniowych stara przestaje obowiązywać-co stawia panią w korzystniejszej sytuacji.proszę wejść na stronę,Apel do posłów na Sejm załączam linki.Apeluję o podpisanie listy.

http://www.petycjeonline.com/forum/38244/start/75#84 http://temidacontrasm.info/archiwa/950#comment-519 Proszę czytać od ostatnich stron jezeli nie była pani na tych witrynach, będzie pani na bieżącoŻyczę powodzenia


Gość

#1706 Re: Re: Witam.

2012-10-28 23:13

#1705: kumaty - Re: Witam.

Dziękuje za odpowiedz. Jeżeli już złożyłam wniosek do spółdzielni, związany własnie z art.48.1, pogorszyłam sobie tym samym drogę do uwłaszczenia mieszkania. Pozdrawiam


Gość

#1707 Re: Re: Witam.

2012-10-28 23:28

#1705: kumaty - Re: Witam.

Proszę mi jeszcze dlaczego stawia mnie to w lepszej sytuacji? Pozdrawiam

Marcus

#1708 Re: Re: Re: Witam.

2012-10-30 09:22

#1707: - Re: Re: Witam.

Uściślam: Pismo do SM (która to SM?) nalezy napisać w trybie art.48, pkt.2, aktualnie obowiazujacej ustawy z grudnia 2000r - należy żądać przeniesienia na Panią prawa własności lokalu, którego jest Pani najemcą, wraz z pomieszczeniami przynależnymi i udziałem w nieruchomościach wspólnych i działce na której jest ta nieruchomość. Nie ma na co czekać, bo ewent. jej nowelizacja i tak zawiera formułkę, że dla spraw rozpoczetych przed nowelizacją, obowiazują przepisy obecnej ustawy. Jaka dokładnie będzie nowelizacja, tego nikt nie wie. Natomiast, gdyby sprawa musiała się, z uwagi na upór SM, rozstzygać w sadzie, to wtedy dopiero należy poczekać na nowelizację, gdyż aktualnie obowiazujace przepisy nakładają na Panią obowiązek wpłacenia oplaty sądowej przy wnoszeniu sprawy do sądu (5% wartości sporu), a po nowelizacji będzie z nich Pani, prawdopodobnie, zwolniona. Nowelizacja powinna być przed 23.02.2013r, z uwagi na to, że wtedy traci moc (wyrok TK) cały art.48.


Gość

#1709 Re: Re: Re: Re: Witam.

2012-10-30 23:37

#1708: Marcus - Re: Re: Re: Witam.

Dziękuje za odpowiedz.

W spóldzielni mieszkaniowej złożyłam wniosek 25.10 i dzis dostałam odpowiedź niestety niezadowalającą dla mnie:(

wniosek napisłam taki: Powołując się na art. 48 ust. 1 ustawy z dn. 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych wnoszę o przeniesienie na moją rzecz odrebnej własności lokalu mieszkaniowego położonego........., który zajmuję na podstawie umowy najmu.

Dzisaj dostałam odpowiedz, czekałam na odpowiedz aż 3 dni:( treść pisma od spóldzielni: W nawiązaniu do pisma z dn 22.10.2012, informujemy , -tak jak w poprzednim pismie z dnia 15,02,2010 że nie przysługuje pani roszczenie o przeniesienie własności lokalu mieszkaniowego z uwagi na fakt iż nie była pani najemcą lokalu w dniu przejęcia budynku przez Spółdzielnie mieszkaniową od Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

treść pisma z dnia 15.02.2010r

W nawiązaniu do złożonego wniosku w dniu 28.12.2009r. w/wym. wniosku zawiadamy, iż nie przysługuje Pani rozszczenie o ustanowienie prawa odrębnej własności zajmowanego lokalu mieszkaniowego.

W dniu przejęcia budynków przez spóldzielnie głownym najemcą był mój były mąż, jak dostał mieszkanie od KWK byliśmy małżeństwem w 2009 zapadł wyrok o podział majątku, ja przejełam tytuł najemcy spłaciłam meża 18 tys. i niestety nie mogę uwłaszczyć mieszkania ponieważ jak wyżej. Nie wie jak sobie z tym poradzić prosiłabym o kontakt do dobrego radcy prawnego.


Gość

#1710 witam

2012-10-30 23:45

#1709: - Re: Re: Re: Re: Witam.

W statucie mojej spółdzielni jest tak napisane

 

4. Prawo odrębnej własności lokalu


§ 54
Przeniesienie własności lokalu na rzecz najemcy - osoby, która była najemcą lokalu
zakładowego przed przejęciem zasobów mieszkaniowych przez Spółdzielnię albo
osoby, która jest osobą bliską najemcy lokalu zakładowego przed przejęciem zasobów
mieszkaniowych przez Spółdzielnię i nie utraciła tego prawa najmu, następuje w
oparciu o przepisy ustawowe.

Marcus

#1711 Re: Witam.

2012-10-31 14:53

#1704: martitta - Witam.

Witam Panią!

Aby móc Pani pomóc, prosimy o pilny kontakt na: ruda.temida@op.pl

Wyrokiem sądu o podziale majątku zostały na panią przeniesione zarówno obowiązki jak i prawa z umowy najmu.Robi Panią ten dziad w balona i tyle. Pani sprawa jest raczej do załatwienia.

gość

#1712 Re: Re: Re: Witam.

2012-11-01 16:39

#1707: - Re: Re: Witam.

Brak tytułu prawnego do mieszkania – prawo korzystania

Jeżeli mieszkanie przysługuje tylko jednemu małżonkowi, drugi małżonek ma prawo stałego przebywania i korzystania z mieszkania. To samo dotyczy przedmiotów urządzenia domowego.

Prawo drugiego małżonka do lokum może być – prawem własności, spółdzielczym własnościowym lub lokatorskim prawem do lokalu, prawem wynikającym z umowy najmu, użyczenia, dożywocia, służebnością osobistą małżonka. Charakter tego prawa nie ma znaczenia dla możliwości korzystania z mieszkania przez współmałżonka.

To prawo nie oznacza, że małżonek staje się stroną stosunku prawnego, z którego wynikają prawa do mieszkania. Nie nabywa prawa do rozporządzenia nim i dokonywania czynności prawnych, do których uprawnia tytuł do lokum. Jest to prawo wyłącznie osobiste - nie wchodzi do jego majątku. Jego źródłem jest tylko zawarcie małżeństwa z małżonkiem uprawnionym do mieszkania.

Utrata prawa korzystania

Małżonek traci takie prawo w razie:

  • utraty prawa przez drugiego małżonka
  • rozwiązania małżeństwa przez rozwód i orzeczenie separacji
  • trwałego opuszczenia mieszkania powiązanego z zamiarem porzucenia rodziny, chyba że jest to spowodowane nagannym zachowaniem współmałżonka
  • korzysta z niego w sposób naganny, uniemożliwiający wspólne pożycie.

W tym ostatnim przypadku małżonek uprawniony do mieszkania może wystąpić do sądu z powództwem o nakazanie postępującemu nagannie małżonkowi opróżnienia mieszkania.



Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://malzenstwo.wieszjak.pl/prawa-i-obowiazki-malzonkow/210268,Prawa-malzonka-do-mieszkania.html#ixzz2AyvSU7rN

 

kumaty

#1713 Re: Re: Re: Re: Witam.

2012-11-02 11:20

#1712: gość - Re: Re: Re: Witam.

 

 

Art. 49.

1. Uchwała zarządu spółdzielni, o której mowa w art. 42 i 43 ustawy wymienionej w art. 62, albo uchwała rady nadzorczej albo prawomocne orzeczenie sądu zastępujące tę uchwałę stanowi podstawę wpisu odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej na wniosek najemcy lokalu użytkowego, w tym garażu, najemcy lokalu mieszkalnego, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, którzy ponieśli w pełni koszty budowy tego lokalu albo ponieśli je ich poprzednicy prawni. Koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają najemcę. Przepisy art. 47 ust. 1–4, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.

2. Sąd dokona wpisu, o którym mowa w ust. 1, po przedstawieniu zaświadczenia spółdzielni z poświadczonymi notarialnie podpisami osób ją reprezentujących:

1) o dokonaniu przez zainteresowanego najemcę spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu;

2) o spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 47 ust. 6.

3. Spółdzielnia wyda zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, na wniosek zainteresowanego najemcy, w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia zgłoszenia tego wniosku.

4. Po śmierci najemcy, który zgłosił wniosek o dokonanie wpisu odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej, sąd dokona wpisu, o którym mowa w ust. 1, na rzecz osób, które wstępują w stosunek najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego, a w ich braku – na rzecz spadkobierców najemcy, choćby te osoby albo spadkobiercy nie byli członkami spółdzielni. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

 

Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2012-11-02 11:28


gość doświadczony sądowo

#1715 PROBLEMYnie tylko Maritty

2012-11-02 17:34

. NAJEM

1. Zrzeczenie się prawa do lokalu mieszkalnego po rozwodzie – tego wzoru należy użyć, jeżeli oboje małżonkowie byli najemcami lokalu, a obecnie są po rozwodzie i porozumieli się w sprawie mieszkania. Strona, która chce się zrzec prawa do lokalu na rzecz byłego małżonka może posłużyć się drukiem. [ ]

2. – jest to wzór pisma do wykorzystania przez: małżonka współnajemclokalu,dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osobę, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Należy jednak pamiętać, że ww. osoby wstępują w stosunek najmu, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu. Uwaga: ten wzór nie dotyczy sytuacji, gdy oboje małżonkowie byli współnajemcami lokalu mieszkalnego. Lokator, który był współnajemcą, czyli umowa najmu była zawarta w trakcie związku małżeńskiego dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny, powinien zgłosić się do Spółdzielni z aktem i wówczas otrzyma potwierdzenie, że umowa najmu jest cały czas wiążąca. Z art.48.1.2,3 dać sobie spokój nie istnieje. "ramole" polityczne z T.K. dokładnie zabezpieczyły interesy sitw zawisłych od "mamony 5-cio procentowy wpis do sądu od wartości rynkowej mieszkania/wartość sporu/bez tego się nie obejdzie.ZGŁOSZENIE do Spółdzielni w niczym pani nie zaszkodziło.dopiero uruchomienie sprawy w Sądzie powoduje skutki finansowe.poniżej link nowej ustawy ma wejść od nowego roku.  http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/B54F0459FCDFD7A6C1257AA000365DF4/%24File/819.pdf Z WYKUPEM to nie będzie pani miała problemu ze spoldzielnią oni tylko na takich czekają/kasa rynkowa/ proszę się kierować tezą "przekształcenie własności bo to wielka różnica!!!

Marcus

#1716 PROBLEMY nie tylko Maritty

2012-11-02 21:27

Mniej więcej to co naprawdę ŻYCZLIWI KOLEDZY napisali w powyższych postach ( WIELKIE DZIĘKI ZA OKAZANĄ PRZEZ WAS SOLIDARNOŚĆ I ŻYCZLIWOŚĆ) , chcieliśmy Pani przekazać bardziej osobiście.Tytuł ostatniego postu uświadomił nam jednak, że problem może być znacznie szerszy i dlatego postanowiłem zreasumować powyższe posty, w rodzaj krótkiego poradnika:
1) Istotne jest, kiedy jedno z małżonków otrzymało przydział mieszkania jako najemca mieszkania zakładowego. Jeżeli było to w już w trakcie trwania małżeństwa, to ten drugi małżonek jest AUTOMATYCZNIE, z mocy prawa, WSPÓŁNAJEMCĄ. Nie ma jednego najemcy, tylko jest dwóch współnajemców - żona i mąż. Wyrok porozwodowy sądu, przyznający prawo do mieszkania tylko jednemu z byłych małżonków, "likwiduje" tak jakby, tego jednego z współnajemców (pozbawia go prawa do mieszkania), czyniąc drugiego, dotychczasowego współnajemcę, JEDYNYM NAJEMCĄ.
2)Na chwilę obecną, do 23.02.2013r lub do chwili wejścia w zycie nowej ustawy, o ile nastąpi to wcześniej, cały w aktualnej postaci, art.48 ustawy z 15.12.2000r o SM jest obowiązujący i na jego podstawie należy ŻĄDAĆ od SM, PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI MIESZKANIA WRAZ Z POMIESZCZENIAMI PRZYNALEŻNYMI I UDZIAŁEM W NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ I DZIAŁCE NA KTÓREJ POSADOWIONA JEST NIERUCHOMOŚĆ. Jest to istotne o tyle, że projekt nowej ustawy przewiduje,że dla wniosków o przeniesienie własności, złożonych przed wejściem w życie nowej ustawy, będą obowiązywały przepisy obecnej ustawy.
3) Ma całkowitą rację "gość doświadczony sądowo" w ostatnim poście, jeżeli chodzi o złożenie ewentualne sprawy w sądzie. "Wyrzucenie" przez TK z w/w ustawy art.49.1, powoduje, że składając obecnie pozew do sądu, musimy wpłacić tzw. "opłatę sądową", która wynosi 5% od wartości przedmiotu sporu, czyli w tym przypadku 5% od wartości rynkowej mieszkania. Pieniądze te odzyskamy, ale dopiero po uprawomocnieniu się korzystnego dla nas wyroku.


Gość

#1717

2012-11-05 08:57

mieszkanie otrzymałem od zakładu 1991r. przed przejęciem nieodpłatnie przez spółdzielnie 2000.Jestem najemcą mieszkania .S.M.nie chce przekształcić w odrębną własność co mam zrobić proszę o pomoc wszystkie wnioski złożyłem a S.M. żąda 50% wartości mieszkania
Marcus

#1718 #1717 - co mam zrobić ?

2012-11-05 10:26

1) Złożyć w SM pismo, z żądaniem przeniesienia w trybie art.48 ustawy z 15.12.2000r, WŁASNOŚCI MIESZKANIA WRAZ Z POMIESZCZENIAMI PRZYNALEŻNYMI I UDZIAŁEM W NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ, ORAZ UDZIAŁEM W WŁASNOŚCI (dzierżawie wieczystej) DZIAŁKI NA KTÓREJ JEST POSADOWIONY BUDYNEK.
2) Po dwóch tygodniach, w przypadku braku odzewu z strony SM, złożyć ponaglenie.
3) Wszystkie pisma do SM składać z potwierdzeniem na kopii ich odbioru - ważne. To będą dowody w sprawie.
4)Jeżeli dalej SM nie będzie odpowiadała, lub dalej będzie żądała wpłaty 50% wartości mieszkania,złożyć do sądu pozew o nakazanie SM ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA WOLI, PRZENOSZĄCEGO WŁASNOŚĆ MIESZKANIA ....(itd jak wyżej). Tu jest problem, bo w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, musimy wnieść opłatę sądową, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, czyli 5% wartości rynkowej mieszkania. W takim przypadku jak ten, gdzie SM żąda 50% tej wartość, to ta kwota będzie określała wartość przedmiotu sporu. W pozwie obowiązkowo żądamy zwrotu kosztów sądowych i procesowych, a wtedy tą kwotę opłaty sądowej w całości odzyskamy, po korzystnym dla nas wyroku i jego uprawomocnieniu się.
5) Może być tak, że SM ma podjętą uchwałę o "Określeniu przedmiotu odrębnej własności lokali w nieruchomości ...". Wtedy,nie składamy pozwu, tylko musimy postarać się o to, aby mieć tą uchwałę osobiście i czekamy, aż wejdzie w życie nowa ustawa o SM. Wtedy z tą uchwałą, oraz zaświadczeniem z spółdzielni, z poświadczonymi notarialnie podpisami osób ją reprezentujących:
1) o dokonaniu przez zainteresowanego najemcę spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu;
2) o spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 47 ust. 6 ("z grubsza" to chodzi o to, że uchwała jest prawomocna),
idziemy do sądu-wydział ksiąg wieczystych i składamy wniosek o założenia księgi i dokonanie wpisu do niej, przenoszącego na nas własność.
6) Możemy też nie składać pozwu do sądu, jeżeli SM nie ma do tej pory takiej uchwały i czekać na nową ustawę, a wtedy zwrócić się do rady nadzorczej SM o podjęcie jej i wtedy dalej postępować tak jak napisałem w punkcie 5. Moim zdaniem jednak, złożenie pozwu, jest dla nas bezpieczniejsze, z uwagi na fakt, że zanim się te nowe procedury się "dotrą", upłynie trochę czasu.
W ŻADNYM Z OPISANYCH WYŻEJ PRZYPADKÓW NIE BĘDZIE NAM POTRZEBNY NOTARIUSZ.

TA SPRAWA  jest potwierdzeniem "złej woli" występującej gremialnie po stronie prawie wszystkich SM. Jej nagłośnienie medialne na naszej witrynie http://temidacontrasm.info/ mogło by jej bardzo pomóc, a także wielu innym ,podobnym, a szeroko występującym w Polsce sprawom. Prosimy więc o kontakt na kontaktowe adresy mailowe.


Gość

#1719 Re: PROBLEMYnie tylko Maritty

2012-11-05 20:54

#1715: gość doświadczony sądowo - PROBLEMYnie tylko Maritty

Mam pytanie : Co to jest PROCES W TRYBIE UPROSZCZONYM ? Jak złożyc stosowny pozew ? Czy można wystąpić do sądu z pozwem o OŚWIADCZENIE WOLI [ o mieszkanie ] w trybie uproszczonym?

Marcus

#1720 Proces w trybie uproszczonym

2012-11-05 21:26

#1719: - Re: PROBLEMYnie tylko Maritty

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego część spraw rozpatrywanych jest w postępowaniu uproszczonym. Pozew w takiej sprawie spisany być musi na specjalnym urzędowym formularzu.  W postępowaniu uproszczonym rozpatrywane są sprawy w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł. W takim samym trybie sąd rozstrzyga w sprawach o zapłatę czynszu.

Ewentualnie o mieszkanie też można wystąpić, ale jakie mieszkanie ma wartość do 10tys. zł?


Gość

#1721 Re: Proces w trybie uproszczonym

2012-11-05 21:59

#1720: Marcus - Proces w trybie uproszczonym

Dzięki Marcus! Mieszkanie- np takie za które spółdzielnia żądała 5% wartości a Ci bardziej nerwowi zanieśli wyliczoną kwote prezesom. Wiem, że znane osoby na tym forum, które oferują odzyskanie owych 5% unieważniając Akty Notarialne zawarte na podstawie art 12 usm i wniesienie pozwów z art 48 usm ?! Co o tym myślisz. A swoją drogą Marcus Ty nie odpoczywasz bo zawsze jesteś dostępny? Pozdrawiam.


Gość

#1722 Re: #1717 - co mam zrobić ?

2012-11-05 22:17

#1718: Marcus - #1717 - co mam zrobić ?

Marcus myśle, że u Gościa 1717 coś nie gra! A może inni sie wypowiedzą ? Nie słyszałem do tej pory aby spółdzielnia żądała od zakładowca 50% wartości mieszkania???

Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2012-11-05 23:29



Gość

#1724

2012-11-05 23:43

1717 to nie żart to prawda tyle zażądała s.m. w Dąbrowie Górniczej tłumacząc się że T.K. zakwestionował ustawę dla najemców mieszkań które spółdzielnia przejęła nieodpłatnie od zakładu

Gość

#1725

2012-11-05 23:49

1717 nadmieniam że rzeczoznawce trzeba opłacić samemu