Lodowisko Bugla – petycja ws. uruchomienia lodowiska na terenie OWR Bugla przy ulicy Żeliwnej w Katowicach Załężu

Lodowisko_Bugla.jpg

Edit:

15.09.2022

Dzisiaj petycja wraz z listą poparcia została złożona w Urzędzie Miasta Katowice. Na liście poparcia internetowej zebrano 86 podpisów, na liście papierowej/tradycyjnej jest głosów 550 - za wszystkie wielkie podziękowania. Teraz czekamy na decyzję Pana Prezydenta.

 

Prezydent Miasta Katowice

Szanowny Pan dr Marcin Krupa

oraz Rada Miasta Katowice

 

PETYCJA 

          My, niżej podpisani mieszkańcy Katowic, zwracamy się z prośbą o uruchamianie w sezonie zimowym lodowiska na terenie ośrodka Bugla, położonego przy ulicy Żeliwnej w Katowicach Załężu. Ośrodek ten przez większość roku nie jest wykorzystywany, mimo że spełnia wszelkie warunki, aby również zimą katowiczanie mogli z niego korzystać.

Korzyści z uruchomienia Lodowiska Bugla:

 

  • Umożliwienie mieszkańcom Załęża i pozostałych dzielnic Katowic rekreacji sportowej na wolnym powietrzu w okresie zimowym. W ośrodku Bugla działało już kiedyś lodowisko, które cieszyło się bardzo dużym powodzeniem katowiczan, dlatego zasadnym jest, aby przywrócić to, co się sprawdzało i przynosiło mieszkańcom korzyści. 

  • W związku z faktem, iż na Bugli lodowisko kiedyś działało, opcja ta jest już przetestowana przez obsługę ośrodka. Również od strony technicznej Bugla jest częściowo przygotowana, wymaga jedynie niewielkich nakładów finansowych ze strony Miasta, aby uruchomić lodowisko, i to jeszcze tej zimy. 

  • Obecnie nowoczesny, gruntownie wyremontowany ośrodek Bugla wykorzystywany jest intensywnie tylko latem, natomiast przez 9 pozostałych miesięcy jest wykorzystywany w znikomy sposób. Nie trzeba budować nowych, wielkich ośrodków, czasem wystarczy wykorzystać w pełni to, co już istnieje. Taki niewykorzystany potencjał posiada właśnie Bugla.

  • Lodowisko Bugla znacznie poprawi sytuację dzielnicy Załęże w kwestii obiektów sportowych. W tej chwili są to jedynie boiska MOSiR. Są one jednak dedykowane sportom drużynowym, uprawianym od jesieni do wiosny. Zimą załężanie praktycznie nie mają gdzie uprawiać sportu – lodowiska, baseny kryte, czy też hale sportowe znajdują się w innych dzielnicach, co często zniechęca załężan do aktywności sportowej.

  • Lodowisko Bugla zimą będzie urozmaicało wolny czas nie tylko indywidualnym mieszkańcom dzielnicy, ale także zajęcia sportowe uczniom załęskich szkół, uczestnikom projektu Centrum Społecznościowego Nasze Załęże czy też prężnie działającym w dzielnicy Załęże klubom senioralnym. W tej chwili grupy te muszą opuszczać dzielnicę, aby zimą np. jeździć na łyżwach.

  • Przy OWR Bugla znajduje się bezpłatny i pusty parking, tak więc zmotoryzowani mieszkańcy chcący skorzystać z lodowiska nie będą mieli żadnego problemu z zaparkowaniem tuż przy lodowisku, w przeciwieństwie do Lodowiska Rynek, przy którym najczęściej nie ma szans na swobodne i bezpłatne parkowanie.

  • Dojazd lub powrót z Bugli jest również możliwy autobusem linii 900, łączącej os. Witosa, Śródmieście, Załęże i os. Paderewskiego. Zatrzymuje się on tuż przy Bugli, na przystanku Załęże Kąpielisko Bugla.

  • Bugla posiada cechy lodowiska idealnego. Znajduje się tu stosowny teren, który można zaanektować na potrzeby lodowiska, a także nagłośnienie, które umożliwiłaby mieszkańcom Katowic rekreację na lodzie przy muzyce, co dodatkowo uatrakcyjnia pobyt na lodowisku. Głośna muzyka nie jest możliwa np. na Lodowisku Rynek, usytuowanym w ścisłym centrum Katowic (skargi mieszkańców na hałas). Bugla posiada również toalety i przebieralnie, możliwe jest też zimą uruchomienie małej gastronomii przez ajenta. Ośrodek jest w pełni oświetlony, więc także zimą po zmroku może być tam jasno i bezpiecznie.

          Mając w pamięci nie tak dawne czasy, gdy w tym miejscu zimą można było spędzać czas na łyżwach, wierzymy, że lodowisko już niebawem powróci na Buglę, poszerzając sportowo-rekreacyjną ofertę Katowic o kolejny zimowy obiekt, z którego chętnie będziemy korzystać.                    

                                                                                                                                                    Mieszkańcy Katowic