N!E dla Zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku.

Powiedz_NIE_-na_gotowo1.jpg Pan Jarosław Kielar

Burmistrz Miasta Kluczbork

46-200 Kluczbork, ul. Katowicka 1    

P E T Y C J A

My mieszkańcy Gminy Kluczbork i Powiatu Kluczborskiego, - działając na podstawie art. 2 i 4 ustawy z dnia 11 lipca 2017r. o petycjach (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 870), składamy petycję w interesie publicznym do:

- Burmistrza Miasta Kluczbork, -jako organu władzy publicznej, prowadzącego postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, pn.; „Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych” przy ul. Fabrycznej 1 w Kluczborku, sygnatura akt: OŚ.6220.4.2023.AW.  

-Przedmiotem petycji jest żądanie:

1.       podjęcia rozstrzygnięcia w postaci odmownej decyzji w sprawie, w sposób jednoznacznie uniemożliwiający realizację przedmiotowego przedsięwzięcia w Kluczborku i gminie Kluczbork,

2.       zapewnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu wskazanej decyzji poprzez ponowną możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy wszystkich zainteresowanych mieszkańców,

3.       względnie podjęcie innych, przewidzianych prawem działań i środków blokujących lokalizację wskazanego przedsięwzięcia na terenie gminy Kluczbork. 

Uzasadnienie

      Niniejszą petycję składamy w interesie publicznym w związku z uzasadnionymi obawami nas mieszkańców, związanymi z planowanym przedsięwzięciem, pn. „Zakład recyklingu odpadów tworzysz sztucznych” przy ul. Fabrycznej 1 w Kluczborku. Rodzaj wskazanego przedsięwzięcia uwzględniając charakter wykonywanej produkcji i wykorzystywanej technologii został w przepisach polskiego prawa określony jako mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.

      Występujemy w imię dobra wspólnego, a w szczególności ochrony tak ważnych/fundamentalnych wartości jakimi są zdrowie i życie mieszkańców miasta Kluczborka. Wartości te zasługują na szczególną ochronę, której zakres mieści się w kompetencjach Adresata petycji, jako organu władzy publicznej właściwego do rozstrzygnięcia w sprawie.

     Uzasadniając naszą petycję powołujemy się na następujące okoliczności faktyczne i prawne związane z prowadzonym postępowaniem.

I.                    Wątpliwości związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla m. Kluczbork – część południowa (dalej: MPZP), oznaczenie terenu - 2P (teren produkcji).  

1.       Z punktu widzenia możliwości uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, kluczowa jest kwestia zgodności przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tej części miasta Kluczborka – część południowa. Stwierdzenie bowiem jakichkolwiek sprzeczności z MPZP zwalnia organ z konieczności dalszego prowadzenia postępowania. Wydaje on decyzję odmowną, bez przeprowadzania dalszych analiz.

2.       Inwestycje związane z gospodarowaniem odpadami, a tu mamy do czynienia z przetwarzaniem odpadów, ich zwożeniem i magazynowaniem w związku z planowanym recyklingiem, lokalizuje się na terenach oznaczonych symbolem „O” lub „IO”. Taka jest generalna zasada, potwierdzona w orzecznictwie. Jeden z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego ( sygn.. akt II OOSK 336/16) dopuszcza odzysk odpadów przy zapisie „PU”-produkcja i usługi. Sytuacja komplikuje się, gdy inwestycja z zakresu gospodarki odpadami ma zostać zrealizowana na terenie oznaczonym w planie symbolem „P” (teren produkcji), a taki zapis występuje przy ul. Fabrycznej 1 w Kluczborku.      Już pobieżna analiza nasuwa poważną wątpliwość i każe nam pytać o zgodność planowanego przedsięwzięcia z MPZP. Wiadomo, że realizacja tej inwestycji na terenach produkcji wymaga bardzo wnikliwej analizy miejscowego planu oraz odniesienia jego postanowień do konkretnej inwestycji, gdyż inna może być ocena zgodności z planem dla spalarni odpadów, a inna dla wspomnianego odzysku odpadów z tworzywa sztucznego.

3.       Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta został określony Uchwałą Nr XXV/259/12 Rady Miejskiej w Kluczborku z dnia 28.09.2012r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Kluczborka –część południowa (Dz.Urzęd.Woj. Opolskiego z 2012r. poz. 1436 z późn.zm.). To właśnie zapisy Planu w § 11  pkt. 1 lit. „a” określa, że symbol P-to tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów. Nie ma tutaj mowy o gospodarce odpadami i ich przetwarzaniu.

4.       W § 16 ust. 1 MPZP czytamy cyt.: „ Na obszarze objętym zmianą planu znajdują się następujące obszary i obiekty środowiska przyrodniczego biotycznego objęte ochroną prawną na podstawie przepisów odrębnych”, to między innymi Obszar Natura 2000 „Łąki w okolicach Kluczborka nas Stobrawą”. Mamy więc obszar chroniony w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji, na którym wyklucza się przedsięwzięcia obniżające poziom wód gruntowych. Zakład recyklingu tworzyw sztucznych planuje wykorzystywać do produkcji duże ilości wody.

5.       W § 20 ust. 1 MPZP oraz w załączniku nr 2, rys. nr 9 mówi się o obszarach objętych strefami ochronnymi z uwagi na ujęcia wód podziemnych. W tych strefach ochronnych obowiązują zakazy i ograniczenia, w tym związane z lokalizowaniem zakładów i instalacji przemysłowych, itp., które mogą zanieczyścić wody podziemne. Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych planuje się zlokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie takiej właśnie chronionej strefy ujęcia wód podziemnych. Mamy zatem pełne prawo wyrażać swoje obawy widząc, tak duże zagrożenie skażeniem wód podziemnych. Od strefy ujęcia wód podziemnych planowany Zakład dzieli ledwo kilkaset metrów. Należy podkreślić, iż na omawianym terenie mamy łatwo przenikalną budowę geologiczną terenu.

6.       W § 22 pkt. 2  MPZP mowa jest o tym , że w celu ochrony stanu środowiska terenów mieszkaniowych oraz ochrony zdrowia ludzi ustala się następujące wymagania. Na całym obszarze objętym zmianą planu wyklucza się lokalizację zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska. Z całą pewnością planowany Zakład będzie w bardziej lub mniej odległej przyszłości generował takie awarie, jak każda działająca fabryka, a zwłaszcza w branży recyklingu odpadów, gdzie ewentualne awarie mogą skutkować katastrofami środowiskowymi.

7.       Nasze wątpliwości co do zgodności MPZP z planowaną inwestycją potęgują również zapisy § 40 Planu. Dowiadujemy się bowiem, że wyznaczono tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oznaczone na rysunkach symbolami 1P, 2P, 3P, 4P. Teren przy ul. Fabrycznej 1,  przypominam , oznaczono jako 2P. Dla tego terenu - 2P, dopuszcza się: usługi techniczne i usługi motoryzacyjne z wykluczeniem stacji paliw, zakłady komunalne obsługi miasta, usługi handlu towarzyszące prowadzonej działalności produkcyjnej lub składowej, usługi służące obsłudze firm, usługi służące obsłudze pracowników i klientów.  Nie ma tutaj działalności recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych !!! Tu nawet nie można lokalizować stacji paliw! Dodatkowo czytamy, że na terenie 2P obowiązują ograniczenia związane z ochroną ujęć wód, o których pisaliśmy wyżej.

8.       MPZP określa także normy dopuszczalnego hałasu dla najbardziej ruchliwych ulic w mieście. Przecież lokalizacja Zakładu recyklingu odpadów tworzysz sztucznych przy ul. Fabrycznej w Kluczborku będzie generowała hałas. Zwłaszcza, że w tej części miasta mamy skupisko zakładów produkcyjnych. Wybudowanie Zakładu w tej lokalizacji spotęguje jeszcze natężenie hałasu, generowane przez sam proces produkcji, a także zwiększony ruch samochodów ciężarowych.

II.                    Wątpliwości związane z charakterem produkcji – recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i ich wpływu na komfort życia mieszkańców gminy Kluczbork.  

1.       W omawianej lokalizacji ma być przetapiany plastik. W pobliży ujęć wód podziemnych, w pobliżu Obszaru Natura 2000, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy rodzinnej, przy terenach gęsto zaludnionych, ma być realizowany tzw. recykling odpadów tworzyw sztucznych, polegający na przetapianiu odpadów i przywracaniu im postaci stałej, czyli granulatu do dalszej produkcji. Taka produkcja wykorzystuje wodę, uruchamia emisję zapachów i różnych szkodliwych substancji do atmosfery. Zatruwa powietrze, którym oddychamy, co w zestawieniu z najczęstszym kierunkiem wiatru południowo-zachodniego, powodować będzie ciągłe zatruwanie powietrza, którym oddychamy w całym Kluczborku. 

2.       Do Zakładu planuje się dowiezienie 3000 ton odpadów w celu ich „przetworzenia”, czyli roztopienia i skupienia w postać granulatu. Tyle samo trzeba będzie wywieźć z Kluczborka. Wygeneruje to ogromną , nie znaną nam dzisiaj, ilość transportów przemierzających każdego dnia kluczborskie ulice. Szczególnie ulice Fabryczną i inne stanowiące ciągi komunikacyjne w kierunku Wrocławia, Katowic, Opola. Należy podkreślić, iż waga 3000 ton plastiku generuje ogromną objętość tego materiału. Ten materiał jest lekki, więc do jego przewiezienia potrzebna będzie większa ilość transportów, niż to ma miejsce w przypadku towarów cięższych.

3.       W nas mieszkańców, obok obniżenia komfortu życia, obok zagrożenia dla zdrowia, ten Zakład uderzy także w wymiarze ekonomicznym. Wartość inwestycji naszego życia, czyli naszych domów, mieszkań, siedlisk, pół zacznie spadać. Możemy na tej inwestycji stracić wszyscy?!

Panie Burmistrzu!  

    Nawet najnowocześniejsza technologia produkcji i nawet najlepsze rozwiązania prawne kiedyś się zużyją i zestarzeją! To pewne! Zakład nie powstanie na rok lub dwa, ale pewnie będzie towarzyszył nam już zawsze, jeśli dojdzie do tej inwestycji. Kiedyś maszyny, filtry, urządzenia i wreszcie człowiek zawiodą?! Wówczas skutki tych decyzji uderzą w mieszkańców Kluczborka w taki czy inny sposób. Nie możemy do tego dopuścić!  Liczymy na to, że Burmistrz jako odpowiedzialny gospodarz, nie pozwoli na lokalizację takiego przedsięwzięcia w granicach gminy Kluczbork i wesprze naszą społeczność w staraniach o zapobieżenie dalszemu zanieczyszczaniu środowiska.                    

    Jako wnoszący niniejszą petycję nie wyrażamy zgody na publikację w Biuletynie Informacji Publicznej danych osobowych osób wnoszących petycję, z wyjątkiem danych osoby upoważnionej do jej przekazania i złożenia.


Mieszkańcy gminy Kluczbork i Powiatu Kluczborskiego, upoważniony do przekazania, złożenia petycji Piotr Pośpiech    Skontaktuj się z autorem petycji