NIE dla cyrku ze zwierzętami w Rzeszowie

Tadeusz Ferenc

Prezydent Miasta Rzeszowa

Rada Miasta Rzeszowa  

 

Szanowny Panie Prezydencie

Szanowni Radni

 

          Podążając za szczytnym przykładem licznych miast, zwracamy się do władz Rzeszowa z apelem, aby nie wynajmowały terenów miejskich cyrkom wykorzystującym zwierzęta. Te niehumanitarne spektakle, oparte na cierpieniu zwierząt  nie licują  z mianem  „Stolicy Innowacji”.                           Na świecie od lat mają miejsce protesty przeciwko wykorzystywaniu zwierząt dla potrzeb rozrywki. Wiele miast wydało zakaz wjazdu cyrkom, gdzie występują zwierzęta.  Telewizja Polska, odmówiła transmitowania  przedstawień cyrkowych.  Ministerstwo Edukacji wydało zakaz propagowania tej niehumanitarnej rozrywki w przedszkolach i szkołach. Pokazy cyrkowe z wykorzystaniem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla rozwoju dzieci, co potwierdził Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku.  

          A co na to RZESZÓW – STOLICA INNOWACJI?              

          Czy nadal będzie przyzwolenie  na przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą za pomocą barbarzyńskich metod tresury, karygodny sposób ich transportu, fatalne warunki przetrzymywania?              

Panie Prezydencie! Te występy nie mają nic wspólnego ze sztuką, cyrk może być sztuką, jeśli przyjmie zmieniające się kanony etyczne i artystyczne i stanie się miejscem prezentowania nadzwyczajnych możliwości człowieka. Żadna sztuka nie może karmić się czyjąkolwiek krzywdą.                                        Z ust Pani Katarzyny Pawlak z biura prasowego miasta słyszymy, że „zwierzęta w cyrku są zadbane i jeśli ktoś chce pokazać, że zwierzę też potrafi się nauczyć, że jest mądre, to ma do tego prawo” – te słowa świadczą o wielkiej ignorancji i nieznajomości tematu.  

         Zwierzęta w cyrkach przebywają często w obcym dla nich klimacie, oderwane od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przez całe życie przetrzymywane są w stalowych klatkach,  które opuszczają tylko na czas występów. Są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce. Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie kar cielesnych – nikt bowiem nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnymi zachowaniami. Zwierzęta są silne, więc do ich kontroli wykorzystuje się środki pełne przemocy psychicznej i fizycznej oraz leki uspokajające. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje w większości nieznana widzom.  

          Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych; wręcz przeciwnie, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt. Pod płaszczykiem edukacji pokazuje się dzieciom zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze, złamane psychicznie, ośmieszone.            

          Niech Rzeszów pokaże, że jest naprawdę innowacyjny i nowoczesny, dołączmy do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Ciechanowa, Warszawy, Wrocławia, Bielska Białej, Kołobrzegu, Czerska, Gorzowa Wielkopolskiego, Śremu, Łodzi, Szprotawy, Legnicy, Dębicy, Tarnobrzegu i Słupska.                           Niech władze Rzeszowa wykażą się empatią – jak przystało na Radnych europejskiego miasta.

        Zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach obowiązuje w  Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii, Grecji, Boliwii, Chinach, Brazylii, na Węgrzech i Kostaryce. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia.            

         Liczymy, że los wystawianych ku uciesze ludzi, kaleczonych, poniżanych, bitych, zmuszanych do nienaturalnych czynności, krępowanych łańcuchami i bezwzględnie tresowanych zwierząt nie będzie Panu i Radnym Miasta obojętny.

W trosce o dobro zwierząt, prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego apelu.


Barbara Łukasz, NIE dla cyrku ze zwierzętami w Rzeszowie    Skontaktuj się z autorem petycji