Nie dla niemieckiego „Kaiserbrücke” w centrum polskiego Wrocławia.
Prezydent Miasta Wrocławia
Urząd Miasta Wrocławia
Rynek 1
50-101 Wrocław
Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia
Bióro Rady Miejskiej
Sukiennice 9,
50-107 Wrocław
Szanowni Państwo
My, niżej podpisani mieszkańcy i sympatycy Wrocławia, wnosimy niniejszą petycję w związku z planami przywrócenia niemieckiej nazwy mostu Grunwaldzkiego „Kaiserbrücke” i herbów Hohenzollernów na budowli mostu . Pragniemy wyrazić głęboki sprzeciw wobec tego działania, które jest nie do przyjęcia w kontekście historii i tożsamości naszego miasta.
Wrocław jest polskim miastem, które po klęsce Niemiec w II wojnie światowej zostało ponownie włączone do Rzeczypospolitej Polskiej. Po zakończeniu wojny, Breslau – niemiecka nazwa miasta – stał się Wrocławiem, a jego społeczność przejęła dziedzictwo polskiej kultury, nauki i tradycji. Miasto to przejęło dziedzictwo z utraconego Lwowa, do którego wielu jego mieszkańców przeniosło się po wojnie, tworząc nową polską tożsamość tego miejsca.
W czasie wojny Wrocław został zniszczony i zrównany z ziemią w wyniku działań wojennych, które były rezultatem niemieckiej polityki ekspansji i agresji mającej na celu podbój naszej części Europy oraz eksterminację polskiej ludności. To Polacy, a nie Niemcy, podnieśli miasto z gruzów, odbudowując je od podstaw i tworząc nową, polską historię.
Eksponowanie niemieckiej nazwy mostu, zwłaszcza w obecnej sytuacji, stanowiłoby afront wobec wszystkich pokoleń Polaków, którzy pracowali na rzecz odbudowy i rozwoju Wrocławia. To wyraz braku szacunku dla ich wysiłku i poświęcenia, a także dla naszej wspólnej, polskiej tożsamości.
Uważamy, że w obecnych czasach, pełnych wyzwań i potrzeby umacniania naszej narodowej tożsamości, nie można powracać do niemieckiego charakteru miasta i rewitalizować niemieckich nazw. Takie działania mogą wywołać niepotrzebne kontrowersje i są sprzeczne z duchem pojednania oraz szacunku dla historii.
Dlatego mówimy stanowczo nie dla niemieckiego „Kaiserbrücke” w centrum polskiego Wrocławia.
Ponadto, pragniemy zwrócić uwagę, że przywracanie niemieckiej nazwy mostu Grunwaldzkiego może stanowić precedens dla podobnych kroków w innych miastach, takich jak Poznań, który do 1918 roku nosił niemiecką nazwę Posen. Tego rodzaju działania mogą prowadzić do rozmywania granic naszej tożsamości narodowej i historycznej.
W związku z powyższym, apelujemy o zaniechanie planów przywracania niemieckiej nazwy mostu Grunwaldzkiego i o zachowanie historycznej, polskiej nazwy, która odzwierciedla dumę i pamięć o polskiej historii i mieszkańcach Wrocławia.
Z poważaniem,
[Imiona i nazwiska podpisujących]
Piotr Żurek, mec. Stanisław Zapotoczny - Stronnictwo Polskie Skontaktuj się z autorem petycji