NIE POZWÓLMY ZAMKNĄĆ LASU NA OLSZYNCE! PRZEBUDOWA TORÓW!

Drodzy Wygodzianie, Prażanie, Rembertowianie,

 

- PKP planuje przebudowę torów przy Rezerwacie Olszynka Grochowska

- Remont nie uwzględnia ŻADNEGO przejścia z Gocławka do Rezerwatu

- bez korekty planu przebudowy przejście przez tory będzie niemożliwe na odcinku ponad 4 km, w tym na całej długości Rezerwatu

- Zbieramy podpisy z intencją współpracy, zmiany planu przebudowy i utworzenia przejścia podziemnego nad linią otwocką oraz kładki nadziemnej nad linią dalekobieżną

 

 

  Rezerwat Olszynka Grochowska to miejsce, które w subtelny, podmiejski sposób łączy Pragę Południe z Rembertowem. Okolicy przedstawiać nie trzeba - w cieplejsze dni od marca do listopada można spotkać tam całe rodziny, w chłodniejsze również ma swoich amatorów. Przez las biegnie kilka zestawów torów kolejowych – jedne czynne, inne wyłączone z ruchu – wszystkie jednak „oswojone” przez lokalsów.

  W najbliższych latach PKP planuje przebudowę linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, która ma być realizowana od stacji Warszawa Wschodnia do stacji Warszawa Wawer. Jako część społeczności lokalnej jesteśmy zaniepokojeni planami inwestycji - według planów inżynieryjnych zamknięte ma zostać przejście przez tory na wysokości ul. Podolskiej, odcinając tym samym mieszkańcom Gocławka jedyne wejście do lasu, a Wygodzianom możliwość cichego, bezpiecznego przejścia na Pragę Południe.

  W naszej ocenie aktualny projekt przebudowy linii otwockiej powinien zostać zmodyfikowany w sposób uwzględniający możliwość korzystania przez okolicznych mieszkańców z dobrodziejstwa Rezerwatu. Odpowiednim rozwiązaniem wydaje się zaprojektowanie podziemnego przejścia dla pieszych bezpośrednio pod torami na linii otwockiej. Z podobnym niepokojem odnosimy się do planów przebudowy torów biegnących przez środek lasu, po których mają w przyszłości jeździć pociągi dalekobieżne. W tym przypadku również istotne jest uwzględnienie potrzeb ruchu pieszego lokalnych mieszkańców Gocławka i Wygody, które mogłoby polegać na posadownieniu kładki nad przedmiotową linią.

  Jednocześnie, korekty w planie przebudowy linii otwockiej wychodziłaby na przeciw oczekiwaniom lokalnych mieszkańców, którzy mogliby cieszyć się przyrodniczymi walorami Rezerwatu Olszynka Grochowska. W przeciwnym razie, wejście do lasu możliwe będzie jedynie na wysokości stacji PKP Olszynka Grochowska w ciągu ul. Chłopickiego albo poprzez wiadukt w ciągu ul. Marsa na wysokości PKP Gocławek. Jest to nie tylko znacząca odległość (na długości ok. 4 km nie będzie możliwe wejście do lasu), ale w przypadku przejścia PKP Olszynka Grochowska jest to również niebezpieczne z uwagi na tamtejszą infrastrukturę kolejową, która de facto uniemożliwiać będzie legalne wejście do lasu.   Niedostępność lasu na Olszynce będzie dotyczyła nawet kilku tysięcy ludzi. Przykładowo na samym Osiedlu Santorini przy ul. Kwatery Głównej mieszka około tysiąca osób, a kolejne inwestycje mieszkaniowe w tej okolicy są na zaawansowanym stadium. Zwracamy uwagę, iż koleje wyszły naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wawra, którym na odcinku od stacji PKP Wawer do PKP Falenica i oddały do dyspozycji znaczną ilość legalnych przejść przez tory. Mieszkańcy Gocławka i Wygody mają podobne potrzeby.  Problem z dostępem do miejsc zielonych będzie na przestrzeni lat coraz poważniejszy, dlatego też my jako Stowarzyszenie Ładnie Tu, chcemy już teraz rozpocząć wespół z lokalnymi mieszkańcami Gocławka i Wygody dyskusję z PKP na temat legalnego przejścia do lasu na wysokości ul. Podolskiej. Jesteśmy otwarci na dialog i propozycje.


Stowarzyszenie Ładnie Tu    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie Ładnie Tu do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...