Nowe
 życie 
dla 
EC 
Szombierki!

do Zarządu Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.
do Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli
do Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi
do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej

W związku z informacją o niepowodzeniu rozmów firmy Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. z władzami miasta Bytomia w sprawie przejęcia Elektrociepłowni Szombierki, wyrażamy głębokie zaniepokojenie dalszym losem tego obiektu.

Elektrociepłownia Szombierki jest nie tylko cennym zabytkiem i symbolem miasta, ale została też uznana przez mieszkańców naszego regionu za jeden z Siedmiu Cudów Województwa Śląskiego. Jest imponującym przykładem architektury przemysłowej, świadectwem potęgi gospodarczej Górnego Śląska i niezwykłych osiągnięć inżynierii XX wieku. Wówczas zaliczana do najnowocześniejszych elektrowni w Europie, dziś popada w ruinę.

My – mieszkańcy Bytomia i województwa śląskiego – stanowczo sprzeciwiamy się milczącej zgodzie na dalszą dewastację Elektrociepłowni Szombierki!

  1. Wzywamy właściciela obiektu – firmę Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. oraz Fortum Corporation z siedzibą w Espoo w Finlandii oraz władze samorządowe miasta Bytomia i Województwa Śląskiego – do ponownego rozpoczęcia szczerej i transparentnej debaty nad przyszłością EC Szombierki. Mając świadomość specyfiki rozmów biznesowych oraz sytuacji budżetowej miasta i regionu, nie możemy się zgodzić na bezczynność wszystkich stron, której skutkiem jest pogłębiająca się degradacja EC Szombierki.
  2. Apelujemy o wykonanie badań dotyczących możliwych do wykreowania nowych funkcji dla tego obiektu i kosztów z tym związanych. Wnioski z takich badań powinny stać się podstawą do merytorycznej dyskusji o przyszłości EC Szombierki. Wierzymy, że przyszłość obiektu może się wiązać nie tylko z turystyką, ale również z funkcjami komercyjnymi na styku nauki i biznesu czy nowoczesnej edukacji w rodzaju centrum nauki.
  3. Apelujemy o ponowną dostępność obiektu dla zwiedzających w takim zakresie, na jaki pozwalają względy bezpieczeństwa. Potencjał, jaki kryje w sobie Elektrociepłownia, nie powinien być marnowany poprzez „zamknięcie jej na kłódkę”, co skutkuje głównie jej powolną, cichą degradacją.

Oczekujemy podjęcia realnych działań od firmy FORTUM jako właściciela Elektrociepłowni, ale również jako międzynarodowej firmy, która powinna wiedzieć, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu.

Więcej informacji o akcji.


MDM Miasto dla Mieszkańców    Skontaktuj się z autorem petycji