Ochrona narciarskich tras biegowych

Szanowni Państwo,

prosimy o poparcie naszej petycji, która dotyczy dramatycznej sytuacji na narciarskich trasach biegowych w Polsce, w szczególności na trasach Ośrodka Narciarstwa Biegowego Jakuszyce w Szklarskiej Porębie w powiecie karkonoskim w województwie dolnośląskim. Trasy te, przygotowywane ogromnym kosztem od wielu lat przez Stowarzyszenie Bieg Piastów, służą bezpłatnie narciarzom biegowym na każdym poziomie zaawansowania. Przez dekady były wspaniałą wizytówką naszego kraju, przyciągając tysiące miłośników narciarstwa biegowego z różnych części świata.

Niestety, od kilku lat bieganie po nich staje się coraz mniej bezpieczne, gdyż chodzi po nich coraz więcej pieszych oraz innych osób bez nart. Dochodzi do sytuacji bardzo niebezpiecznych i konfliktowych pomiędzy narciarzami biegowymi a pieszymi, którzy niszczą tory, poruszają się środkiem tras i wychodzą bezpośrednio pod narty biegaczy narciarskich. Do rzadkości nie należy niestety wożenie przez pieszych dzieci na sankach i zjeżdżanie na nich po narciarskich trasach biegowych, często wprost pod narty biegaczy narciarskich.

Przepisy dotyczące narciarskich tras biegowych są niespójne, wzajemnie sprzeczne i dające pole do różnych interpretacji. Nie dają jednoznacznej podstawy prawnej rozwiązania problemu – wprowadzenia zakazu wstępu na narciarskie trasy biegowe, przygotowywane ratrakiem, osób poruszających się inaczej, niż na nartach. Niebezpieczne sytuacje powodują bowiem nie tylko piesi, ale także osoby z sankami, psami, rowerzyści i snowbaordziści. Z powodu braku odpowiednich przepisów, nasze liczne prośby kierowane o pomoc w tej sprawie, kierowane do różnych instytucji, nie dały żadnego rezultatu.

Dlatego prosimy o wprowadzenie przepisów, które pozwolą zapobiegać opisanym powyżej sytuacjom. Jest to niezwykle ważne dla tysięcy biegaczy narciarskich, będzie też krokiem w kierunku dostosowania prawa do wyzwań, jakie stawia przed nim zmieniająca się rzeczywistość, w tym zmiana stylu życia milionów Polaków na zdrowy i aktywny. Ten zapis dałby także nadleśnictwom w całym kraju możliwość regulowania ruchu innych grup, na przykład biegaczy bez nart, turystów pieszych, turystów z psami czy rowerzystów. Byłby to krok milowy w stronę możliwości zarządzania terenami leśnymi w sposób gwarantujący społeczeństwu bezpieczeństwo.

Naszą petycję kierujemy do ministrów sportu i turystyki oraz klimatu, ale prosimy o jej poparcie wszystkich, którym zależy na bezpiecznym uprawianiu narciarstwa biegowego w naszym kraju.

Prosimy o podpisy pod petycją.


Maciej Pawłowski prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Maciej Pawłowski prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...