Ograniczmy dekoracje świąteczne - oszczędzajmy pieniądze i energię.

Earth_Hour_Facebook_Post.pngSzanowny Pan

Konrad Fijołek

Prezydent Miasta Rzeszowa

 

Petycja rzeszowskich środowisk politycznych i społecznych w sprawie światecznych dekoracji.

 

Polska i świat znalazły się w trudnej sytuacji kryzysu energetycznego, z którym nasz kraj nie miał do czynienia, od co najmniej 40 lat. Wysoka inflacja, wojna w Ukrainie oraz niedobory energii, które mogą doprowadzić do okresowych terytorialnych wyłączeń powodują, że mamy niewiele czasu, by przygotować się na wyjątkowo trudną zimę. Cztery miliony polskich rodzin może już niedługo nie mieć jak ogrzać domu, gdy tylko spadną temperatury.

Komisja Europejska zachęca kraje członkowskie do ograniczenia zużycia energii, na co odpowiedziały już Hiszpania i Niemcy, podejmując konkretne działania w celu zaoszczędzenia energii m.in. w postaci rezygnacji z iluminacji zabytków, wygaszania oświetlenia w sklepach po godz. 22, czy ograniczając korzystanie z klimatyzacji w budynkach publicznych.

Mając na uwadze powyższe, zwracamy się do Szanownego Pana Prezydenta z wnioskiem o znaczne ograniczenie świątecznych iluminacji.

Trudna sytuacja ekonomiczna, w jakiej znajdują się polskie samorządy wymaga oszczędności a te najłatwiej i najmniej boleśnie dla mieszkańców można wygospodarować ograniczając te wydatki, które nie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania miasta. Świąteczne dekoracje jedynie na rzeszowskim Rynku oraz w jego ścisłych okolicach, zamontowane na okres trzech-czterech tygodni wystarczą do stworzenia świątecznego klimatu i pozwolą zaoszczędzić znaczne środki.

Uważamy, że można zrezygnować z świątecznych ozdób na ulicach i rondach poza starym centrum miasta i przez 2 miesiące po świętach. Kiedy cała cywilizowana Europa szuka metod oszczędzania energii nie wolno nam jej pożytkować na rzeczy zbyteczne, tym bardziej, że, trudno będzie cieszyć się okolicznościowymi dekoracjami, gdy statystycznie ponad dwadzieścia tysięcy rzeszowianek i rzeszowian może marznąć w nieogrzanych domach i mieszkaniach.  

Apelujemy o pochylenie się nad naszym wnioskiem i rozważenia tańszej opcji dekoracji świątecznych by móc oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i energię.

Nowa Lewica Rzeszów

Polskie Stronnictwo Ludowe Rzeszów

Partia Zieloni

Partia Razem

Uwaga tu Obywatele

Inicjatywa Nasz Rzeszów

Społeczni Strażnicy Drzew

Młoda Lewica Podkarpackie

Fundacja Będzie Dziko

Stowarzyszenie ArtCity

Europe Direct – Rzeszów

Komitet Obrony Demokracji Grupa Lokalna Rzeszów

 

 

 


Patrycja Pawlak-Kamińska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Patrycja Pawlak-Kamińska do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...