Petycja - Ratujemy Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze

  Gdynia, 06 stycznia 2023 r.

 

 

Pan Janusz Kubicki

Prezydent Miasta Zielona Góra

Pan Piotr Barczak

Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra

Urząd Miasta Zielona Góra

ul. Podgórna 22

65-424 Zielona Góra

tel. 68 45 64 100

e-mail: WnioskiSkargiPetycje@um.zielona-gora.pl

 

 

Petycja

W sprawie Amfiteatru Anny German w Zielonej Górze

 

Do

Szanownego Pana Prezydenta Zielonej Góry, Janusza Kubickiego oraz do Rady Miasta Zielona Góra

 

 Szanowni Państwo,

Miłośnicy talentu i twórczości jednej z najwybitniejszych Gwiazd polskiej Estrady, Anny German z niepokojem śledzą informacje o planach likwidacji amfiteatru Jej imienia w Zielonej Górze. Nie możemy zgodzić się z tym, by Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze miałby zostać zniszczony i zastąpiony halą widowiskową.

Zielona Góra słynie z tego amfiteatru, była to przez lata wizytówka miasta, 

jest to miejsce związane z historią. Amfiteatr zbudowany został na miejscu przedwojennego „Waldtheater”, teatru leśnego, którego powstanie datuje się na koniec XIX w. W takim stanie istniał, aż do końca lat 60. XX w., kiedy to w jego miejscu wzniesiono nowy obiekt. Prace ziemne rozpoczęto w 1970 r. Wtedy to nowy obiekt wybudowali mieszkańcy w czynie społecznym. Pierwszy koncert odbył się w 1973 roku podczas IX Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który od tego czasu odbywał się tu regularnie aż do zakończenia organizacji tego wydarzenia. Na festiwalu występowali nasi znani artyści- Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Czesław Niemen, Krystyna Prońko, Andrzej Rosiewicz, Irena Santor, Karin Stanek, a także zespoły: Bajm, Banda i Wanda, Dwa Plus Jeden, Gang Marcela, Kombi, Lombard i Papa Dance. W 1980 roku na Festiwalu wystąpił nawet Jacek Kaczmarski, który został patronem dawnej ulicy Witebskiej, znajdującej się w sąsiedztwie Amfiteatru. Prawdziwą perełką festiwalowych koncertów były jednak zawsze występy Anny German, niezwykłej ambasadorki kultur.

W amfiteatrze miały również miejsce Festiwal Piosenki Zjednoczonej Europy, Festiwal Pokój 

i Dobro, Festiwal Tańczące Eurydyki, Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA, Zielonogórska Noc Kabaretowa KABARETOBRANIE i Międzynarodowy Festiwal Młodych Talentów im. Anny German.

 

16 kwietnia 1987 r., 5 lat po śmierci Wielkiej Artystki, uchwałą Rady Miasta upamiętniono amfiteatr Jej imieniem. Nie wyrażamy zgody na wymazywanie z pamięci o niezapomnianej legendzie polskiej piosenki. Anna German odniosła wielki sukces, dzięki Niej polska piosenka docierała do wielu krajów Świata, w każdym miejscu na kuli ziemskiej Piosenkarka odnosiła wielkie sukcesy. Dziś jest zapomniana i odrzucana przez polskie media, ale nie przez swoich fanów. Jej głos, głos i osobowość Ziemskiego Anioła, Białego Anioła Polskiej Piosenki, 

Jej talent, są unikatem na skalę światową. Była piosenkarką, aktorką, kompozytorką, znakomicie władała wieloma językami obcymi, w których też śpiewała. Dzięki serialowi Anna German, emitowanemu w 2013 roku, ludzie na nowo przypomnieli sobie Jej postać i na nowo pokochali, również i Ci, którzy nie znali Jej dorobku artystycznego. Ci, którzy znali osobiście Annę German, wspominają Ją jako uosobienie uczciwości i dobroci. 

 

My, miłośnicy twórczości Anny German, walczymy o zachowanie Jej dorobku dla przyszłych pokoleń. Anna German jest na zawsze w naszych sercach i w naszej pamięci. Zrobimy wszystko co możliwe by uratować Amfiteatr, który może nadal pełnić znaczącą rolę w kulturze. Z tego, co nam wiadomo, amfiteatr był odnawiany w latach 2006-2007, a w 2022 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa lubuskiego, więc tym bardziej sprzeciwiamy się jego likwidacji. Pamiętamy przecież, że w 2018 roku odbył się w Amfiteatrze festiwal poświęcony Annie German, połączony z konkursem na interpretację twórczości Seweryna Krajewskiego, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów zarówno w amfiteatrze, jak i przed telewizorami. Rok później odbył się podobny Festiwal, poświęcony twórczości Kory. Jest 

to dowód na to, że amfiteatr może nadal pełnić istotną funkcję w rozwoju polskiej kultury. Oczywiście, wymaga on remontu i unowocześnienia. Wiemy też, że chcieliby tego mieszkańcy Zielonej Góry.

 

Podsumowując, bardzo prosimy o zrewidowanie Państwa pomysłu. Prosimy 

o szacunek dla Anny German, dla tego zabytku i miejsca. Wierzymy, że przy zaangażowaniu 

i dobrej woli, uda się uratować amfiteatr, a wyremontowany i zmodernizowany, będzie mógł znowu pełnić rolę wizytówki Miasta i być miejscem, w którym odbywać się festiwale, koncerty i inne wspaniałe wydarzenia.

 

Z wyrazami szacunku.

 

 

 

 

Wierni fani Anny German

 

 

 

 

 

 

 


Wierni fani Anny German    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Wierni fani Anny German do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...