Petycja o odebranie arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi honorowego obywatelstwa miasta Starego Sacza.

Szanowni Państwo, obywatele i mieszkańcy Sądecczyzny,

Zbulwersowany informacjami jakie w ostatnim czasie ujrzały światło dzienne, zwracam się z prośbą o poparcie petycji o odebranie tytułu honorowego obywatela miasta Starego Sącza Wiktorowi Skworcowi, emerytowanemu arcybiskupowi, byłemu biskupowi diecezji tarnowskiej.

Arcybiskup Skworc, uchwałą RM Starego Sącza, pełniąc funkcję biskupa tarnowskiego, otrzymał w 2007 roku honorowe obywatelstwo miasta. W ostatnim czasie do opinii publicznej przedostały się informacje o świadomym tuszowaniu przez abpa przestępstw związanych z molestowaniem nieletnich przez co najmniej dwóch duchownych, podległych mu, gdy pełnił funkcję biskupa tarnowskiego. Sprawa Stanisława P., przenoszonego od parafii do parafii za świadomym przyzwoleniem przełożonego z Kurii Tarnowskiej, poruszyła opinię publiczną. Szacuje się iż skrzywdzonych przez byłego duchownego mogło być ponad 80 nieletnich. Niepowiadamianie prokuratury doprowadziło do tego, że, przestępstwa molestowania uległy przedawnieniu, a przestępca nie poniósł zasłużonej kary. Aktualnie polska prokuratura bada, czy abp Skworc, nie informując organów ścigania, nie popełnił przestępstwa. Dodatkowo, abp Skworc w latach 1979 - 1989 zarejestrowany był jako tajny współpracownik SB pod pseudonimem "Dąbrowski".

W świetle tych informacji jestem przekonany, iż utrzymywanie tytułu honorowego obywatela dla osoby o tak obciążonym sumieniu, jest skazą na honorze miasta z prawie siedemsetletnią historią i jedynym sposobem na zmazanie tej skazy jest pozbawienie go tego zaszczytnego tytułu.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Łukasz do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...